Kto ostatecznie odniesie sukces?
2016-02-01 3:09:15
20 stycznia odbyły się wybory Zarządu Osiedla nr 5 (Nowodworzanka). “Całe spotkanie przebiegłoby w miłej atmosferze, gdyby na sali nie pojawili się niezapowiedziani goście” – skomentował jeden z mieszkańców.
Kilka miesięcy temu w Nowym Dworze Maz. powstała grupa inicjatywna, która ma jeden cel – odwołać Jacka Kowalskiego ze stanowiska burmistrza miasta. W skład tej grupy weszli: Michał Jakubowski, Tomasz Szymański, Marcin Ozdarski, Michał Dudek i Marek Wiewiórski.
Pierwszą część planu udało im się już zrealizować – zebrali wymaganą ilość podpisów, które zostały złożone i sprawdzone przez komisarza wyborczego w Warszawie. Efektem tego jest wyznaczony na 28 lutego termin referendum.
– To jest nasz osobisty sukces – mówią jednogłośnie inicjatorzy referendum.
Kolejną część planu panowie właśnie wprowadzają w życie. Na terenie Nowego Dworu od 28 stycznia do 9 lutego odbywają się zebrania, których głównym punktem jest wybór nowych zarządów osiedli. To doskonała okazja dla inicjatorów referendum, aby dotrzeć do mieszkańców i próbować namówić ich do wyrażania zdania 28 lutego.
W ostatnim tygodniu miały miejsce dwa zebrania osiedli: Pólko oraz Nowodworzanka. Na obu pojawił się Michał Jakubowski, który rozdawał zebranym mieszkańcom ulotki. Ich treść nie jest przychylna burmistrzowi Jackowi Kowalskiemu.
Jaka była reakcja zebranych?
Kilkoro z przybyłych na spotkanie mieszkańców było zniesmaczonych tym, że ktoś – kogo pierwszy raz widzą na oczy – daje im ulotkę, w której przekonuje o “złu”, jakie wyrządził miastu Kowalski.
Były też osoby, które chętnie przyjmowały ulotki, są za odwołaniem burmistrza i chętnie rozmawiały z Jakubowskim oraz obecnym na sali Tomaszem Szymańskim o inicjatywie referendalnej.
– Trzy osoby zwróciły mi ulotkę. Część osób nie jest zainteresowana tą informacją, inne dziękowały za nią – mówi Michał Jakubowski. – Na każdym spotkaniu będziemy chcieli przedstawić informację o referendum. Nie wiem, czy będę robił to osobiście. Ustawa nie zabrania agitacji w szkołach, więc będziemy to robić.
Stało się faktem to, że referendum się odbędzie. Czas pokaże, kto ostatecznie odniesie sukces.
Adam Balcerzak