Ks. kan. Edward Pacek odszedł do Domu Ojca

2017-08-28 5:21:42

W poniedziałkowy poranek dotarła do nas bardzo smutna informacja – zmarł WIELKI człowiek, wspaniała postać, przyjaciel, mistrz, zapisany na kartach historii Nowego Dworu Mazowieckiego – ks. kan. Edward Pacek.

ADAM BALCERZAK

a.balcerzak@nowodworski.info

Ksiądz Edward odszedł do Domu tego, któremu powierzył całe swoje życie, w wieku 75 lat. Pochodził z Nasielska. Jego przyjaciele mówią, że od młodych już lat wiedział, że swoje życie chce poświęcić Bogu. Księdzem został w wieku 24 lat. Swoją kapłańską posługę pełnił w Płocku, Raciążu, a w stycznia 1981 roku został proboszczem parafii Św. Maksymiliana Kolbego w Modlinie Starym, która jeszcze wtedy była częścią parafii Pomiechowo. Dopiero 2 lutego 1981 r. bp Bogdan Sikorski powołał parafię pw. św. Maksymiliana Kolbego. Wtedy nie było jeszcze kościoła parafialnego. Nabożeństwa odprawiały się w zbudowanym baraku, potem przystąpiono do budowy dużego, nowoczesnego kościoła. Jego inicjatorem, a także współprojektantem był właśnie śp. ks. kan. Edward Pacek. Prace budowlane ukończono w 1991 r. i przystąpiono do wyposażenia wnętrza. Poświęcenie świątyni odbyło się 3 grudnia 1995 r., podczas nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego. Ksiądz Pacek był proboszczem nowo powstałej parafii od samego początku jej istnienia. Zbudował on również plebanię i zabudowania towarzyszące oraz założył  parafialny cmentarz grzebalny.

W 2004 roku za aktywne uczestnictwo w życiu społeczno – religijnym w mieście, a szczególnie za organizowanie wśród mieszkańców działalności charytatywnej, dzięki której, jako proboszcz parafii Maksymiliana Kolbego, wybudował nową świątynię, zadbał o zapewnienie mieszkańcom miejscowego cmentarza, za dobrą współpracę z placówkami oświatowymi, zarządem osiedla, władzami miasta oraz za wspomaganie i współorganizację uroczystości na terenie jego parafii, został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Nowego Dworu Mazowieckiego.

Dziś nie ma go już wśród nas. 27 sierpnia, ks. kan. Edward Pacek, po długiej i uciążliwej chorobie odszedł do domu tego, któremu poświęcił całe swoje życie.

Przez cały tydzień, począwszy od poniedziałku – 28 sierpnia – wierni będą gromadzić się w parafii Św. Maksymiliana Kolbego i Św. Barbary, by pożegnać swojego Mistrza.

28.08 – poniedziałek – godz. 20.00 Msza św.

29.08. – wtorek – godz. 20.00 Msza św. w Modlinie Twierdzy

30.08 – środa – godz. 19.00 – Różaniec, godz. 20.00 Msza św., po Mszy św. możliwość prywatnej modlitwy i pożegnania ks. Edwarda, 21.45 – Koronka do Bożego Miłosierdzia, 22.00 – zakończenie modlitw.

31.08 – czwartek – 9.00 – modlitwy pod przewodnictwem Wspólnoty Intronizacyjnej

10.00 – modlitwy pod przewodnictwem Odnowy w Duchu Świętym

11.00 – Różaniec prowadzony przez Koła Różańcowe

12.00 – odprawiona zostanie Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył będzie Biskup Płocki Piotr Libera. Następnie trumna z ciałem kapłana zostanie odprowadzona na miejscowy cmentarz parafialny.

Za tydzień w naszym Tygodniku opublikujemy wywiad, którego ks. Edward Pacek udzielił naszej redakcji w 2013 roku. Możecie Państwo przysyłać również na adres naszej redakcji (redakcja@nowodworski.info) Wasze wspomnienia związane z osobą ks. Edwarda. Czekamy również na telefony pod numerem 691 222 327. Wszystkie Państwa wspomnienia opublikujemy.

WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ MU DAĆ PANIE, A ŚWIATŁOŚĆ WIEKUISTA NIECHAJ MU ŚWIECI. NIECH ODPOCZYWA W POKOJU WIECZNYM.

AB

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…