KONKURS GENEALOGICZNY. Skąd Twój ród? – Weronika Łuszczewska

2017-03-15 2:00:58

Dobiegł już końca konkurs genealogiczny „Skąd Twój ród?” ogłoszony na początku stycznia dla gminy Czosnów. Spośród prac, jakie napłynęły niestety tylko od uczniów klasy IV szkoły w Miękoszynie, w marcu wyłonieni zostaną zwycięzcy a nagrody rozdane zostaną w pierwszej połowie marca z udziałem pana wójta, dyrekcji szkoły, dyrektora generalnego Genealogii Polskiej i redaktora naczelnego naszej redakcji.

Dziesięcioletnia Weronika Łuszczewska jest autorką jednego z drzew genealogicznych, jakie przekazane zostały do Referatu Oświaty w czosnowskim Urzędzie Gminnym.
– O konkursie dowiedziałam się od mojej pani od języka polskiego – mówi w rozmowie z Tygodnikiem. – Czasu na zrobienie drzewa mieliśmy dużo, ale ja zabrałam się za niego w ostatniej chwili. Dobrze, że pomogła mi w tym moja ciocia Ania Skarbek i mama. Babci się pytałam, jak nazywali się jej rodzice, jak nazywali się rodzice dziadka… Czasami dziwiło mnie, że jest tak dużo jednego imienia w mojej rodzinie.

Dzięki tej pracy dowiedziałam się dużo o moich przodkach. Chciałam też napisać opowiadanie o rodzinie, ale chyba jestem silniejsza w rysowaniu niż w pisaniu, więc skończyło się tylko na drzewie. Żałuję tylko, że nie udało mi się dodać do niego zdjęć. Mimo to bardzo jestem z siebie zadowolona, że udało mi się coś takiego zrobić. Moje drzewo genealogiczne sięga praprapradziadków. Praprapradziadek nazywał się

Franciszek Odrakiewicz – wylicza Weronika.
Rozmowa z Weroniką, jak i innymi uczestnikami konkursu, dostępna jest na naszej stronie internetowej www.nowodworski.info oraz serwisie Youtube.com pod wspólnym tytułem „Skąd Twój ród?”.
Kolejną autorkę drzewa, Dagmarę Kucharską i jej pracę przedstawimy w jednym z najbliższych wydań Tygodnika Nowodworskiego. Natomiast w najbliższym czasie konkurs genealogiczny ma szansę rozpocząć się w Gminie Pomiechówek przy współpracy z tamtejszym Ośrodkiem Kultury. Możliwość uczestnictwa, kilka miesięcy temu też deklarował Ośrodek Kultury w Nasielsku.

Weronika Łuszczewska

Weronika Łuszczewska

       PIOTR KORYCKI
p.korycki@nowodworski.info

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *