Facebook

Koniec wakacji dla piłkarzy Świtu

2017-08-02 9:11:44

Już w najbliższą sobotę, 5 sierpnia, rozpoczęcie sezonu 2017/2018. Świt na własnym stadionie zmierzy się z beniaminkiem – Wartą Sieradz. Jednak to nie jest jedyny “front”, na którym przyjdzie walczyć nowodworzanom. We wtorek, 8 sierpnia, przy Sportowej będzie gościć I ligowe Podbeskidzie Bielsko-Biała.

Dotychczasowe transfery

W letnim okienku zespół opuściło kilku zawodników. Rafał Maciejewski przeniósł się do Wejherowa. Dawid Jabłoński wraz z Adrianem Gapczyńskim przeszli do II ligowego Radomiaka Radom. Natomiast o Patryku Szczepańskim, występującym na pozycji napastnika, słuch jak do tej pory zaginął. To samo tyczy się Krzysztofa Napory.

Krystian Pomorski powrócił do Nowego Dworu jeszcze przed meczem z Olimpią Grudziądz. Do zespołu dołączył Maciej Sawicki, wychowanek grający w obronie. Maciek zeszły rok spędził w zespole juniorów Górnika Zabrze. Kolejnym obrońcą w zespole został Michael Chojnicki występujący do tej pory w angielskim St Helens Town AFC.

W pomocy zobaczymy jednego nowego zawodnika Mikołaja Bolmowskiego, który do drużyny Świtu przyszedł z juniorów Polonii Warszawa.

W Biało-Zielonych barwach mieliśmy okazję zobaczyć już nowego napastnika Krystiana Pałczyńskiego, który przyszedł do nas z GKS-u Bełchatów. Krystian zadebiutował w Pucharze Polski, ale ciągle czeka na swojego pierwszego gola w nowym klubie. O miejsce w składzie będzie musiał rywalizować z dobrze grającym Mariuszem Gabrychem, który strzelił bramkę Odrze i Olimpii.

Kadra zespołu

Bramkarze: Mateusz Prus, Konstanty Antoniuk, Sebastian Nowiński

Obrońcy: Kamil Dankowski, Karol Drwęcki, Przemysław Przysowa, Michał Steć, Sebastian Cuch, Radosław Kamiński (kontuzjowany), Mateusz Pietroń, Michael Chojnicki, Maciej Sawicki.

Pomocnicy: Piotr Basiuk, Mikołaj Bolmowski, Mateusz Dara, Marcin Kozłowski, Konrad Perzyna, Krystian Pomorski, Kamil Wiśniewski, Kamil Wolski.

Napastnicy: Mariusz Gabrych, Krystian Pałczyński

Jak będzie wyglądać liga?

Poza Świtem w III lidze zobaczymy Tur Bielsk Podlaski (beniaminek), GKS Wikielec (beniaminek), Pelikana Łowicz, Polonię Warszawa, ŁKS Łomżę, Lechię Tomaszów Mazowiecki, Sokół Ostródę, Victorię Sulejówek (beniaminek), Wartę Sieradz (beniaminek), Widzewa Łódź, MKS Ełk, Legię II Warszawa, Olimpię Zambrów, Huragan Morąg, Ursus Warszawa, Drwęcę Nowe Miasto Lubawskie i Sokół Aleksandrów Łódzki.

Najciekawiej zapowiadają się pojedynki z Pelikanem Łowicz, Polonią Warszawa, Widzewem Łódź, ŁKS-em Łomżą, Lechią Tomaszów Mazowiecki, Olimpią Zambrów czy Drwęcą Nowe Miasto Lubawskie, która pomimo zdobycia mistrzostwa III ligi gr. I w wyniku niespełnienia wymogów licencyjnych na grę w II lidze nie awansowała. Awansował za to ŁKS Łódź, który w minionym sezonie zajął 2. miejsce.

Świt zainauguruje sezon spotkaniem z Wartą Sieradz w sobotę 5 sierpnia o godzinie 18.00.

Krótka historia występów w Pucharze Polski

Nowodworzanie najdalej w Pucharze Polski zaszli w roku 2002, kiedy to w 1/4 zatrzymała ich dopiero Orlen Wisła Płock. W sezonie 1998/1999 w 1/16 Pucharu na Sportową przyjechała Legia Warszawa, a stadion pękał w szwach (3 tys. kibiców). Z tej konfrontacji, pomimo porażki, Świt wyszedł z twarzą ulegając 1:3. Jedyną bramkę dla Świtu zdobył Marek Kryński.

Ostatni raz tak daleko Biało-Zieloni zaszli w 2011 roku, a na stadion przy Sportowej 66 zawitał zespół Śląska Wrocław, który wygrał jedynie 0:1.

Czy w tej edycji Biało-Zieloni powiedzieli ostatnie słowo? Do tej pory wyeliminowali dwa zespoły I-ligowe, które musiały wygrać; Świt mógł i zrobił to, mimo że nie był faworytem. Istnieje więc duża szansa, że w tym roku nowodworzanie będą mieli okazję nawiązać do największych sukcesów Świtu z przełomu lat 90-tych i 2000.

W 1/16 do Nowego Dworu zawita kolejny zespół z I ligi – Podbeskidzie Bielsko-Biała. Nie jest to najgorszy los jaki mógł spotkać Biało-Zielonych i jak pokazali I ligowi rywale nie są im straszni. Możemy zatem spodziewać się ciekawej rywalizacji we wtorek 8 sierpnia o godzinie 19.00.

Wojciech Lewandowski

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…