KAMPINOSKI PARK NARODOWY. Rodzina wilków żyje blisko nas
2017-05-20 10:00:53
W lipcu ubiegłego roku informowaliśmy, że w jednym z gospodarstw w Cybulicach Dużych doszło zagryzienia kozy przez wilki. Po roku temat wraca z niezbitymi dowodami.
Wilków boi się chyba każdy. Jednak nie wszyscy są świadomi tego, że żyjemy z nimi w bardzo bliskiej okolicy. Mieszkańców powiatu nowodworskiego od Kampinoskiego Parku Narodowego dzieli tylko kilkanaście kilometrów.
W nieco gorszej sytuacji są mieszkańcy gminy Leoncin oraz Czosnów, bowiem do KPN mają przysłowiowy „rzut beretem”. Najbardziej niebezpiecznymi zwierzętami żyjącymi w Kampinoskim Parku Narodowym są właśnie wilki. Jeszcze rok temu mało kto wierzył, że to właśnie wilki zagryzły kozę w jednym z gospodarstw.
Wideopułapki ustawione w Kampinoskim Parku Narodowym zarejestrowały całą rodzinę wilków. Władze parku i Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” prowadzą obecnie badania nad populacją tych drapieżników. Badania wykazały, że rodzina drapieżników rozrosła się. W 2015 i 2016 roku urodziły się w niej szczenięta.
Jak informowaliśmy w lipcu ubiegłego roku, wilki postanowiły zrobić sobie wycieczkę poza obszar Parku Narodowego i udały się na jedno z gospodarstw na terenie gminy Czosnów. Zwierzęta wtargnęły na posesję i zaatakowały kozę.
Pracownicy parku tłumaczą i jednocześnie uspokajają.
– Po raz ostatni widziano wilka w Kampinoskim Parku Narodowym w 1964 r. Jednak w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat jego populacja w Polsce wzrosła, dlatego też pojedyncze osobniki lub małe watahy zaczęły zajmować nowe tereny. Dzięki bezinwazyjnemu monitoringowi zwierząt z wykorzystaniem fotopułapek udało się potwierdzić obecność wilków w naszym parku. Po raz pierwszy udało się zaobserwować gatunek blisko dwa lata temu, w grudniu 2013 r. Pracownicy zespołu ds. nauki i monitoringu przyrody KPN uznali wówczas, że jest to osobnik migrujący. Jakiś czas później okazało się, że przedstawiciele tego gatunku zamieszkali u nas na stałe.. – czytamy na stronie Kampinoskiego Parku Narodowego.
Jednocześnie uspokajamy turystów i mieszkańców Kampinoskiego Parku Narodowego – wilk unika człowieka, nie stanowiąc tym samym dla niego zagrożenia – czytamy dalej.
Jak widać, jest to nieprawdą, gdyż, jak już wspomnieliśmy, wilki widziane były na jednym z gospodarstw. Apelujemy do każdego, kto zauważy te zwierzęta w okolicach swoich gospodarstw o natychmiastowe zawiadomienie KPN tel. (022) 722 60 01, 722 60 21.
ADAM BALCERZAK
a.balcerzak@nowodworski.info
2 komentarze
Ten kto ma wiedzę o wilkach ma pewno się ich nie boi, jestem mieszkanką gminy Leoncin i mam to szczęście że to puszczy mam rzut beretem, miałam tez przyjemność stanąć oko w oko z wilkiem co zdarza się bardzo rzadko, nie czułam strachu przez te kiła sekund kiedy patrzyliśmy sobie w oczy, to były magiczne sekundy, od tamtej pory marzę aby takie spotkanie się powtórzyło, ale wiem że raczej nie ma na to szans 🙁 zainteresowanym rzetelną wiedzą polecam stronę polskiwilk.org.pl
Pan Redaktor tylko straszy ludzi. Może gdyby miał minimum wiedzy na temat życia wilków i podzieliłby się nią tutaj, a nie przedstawiał swoją osobistą opinię, artykuł miałby sens. Pozdrawiam i życzę chęci do nauki. A ludziom, którzy przeczytają ten artykuł polecam poczytać o wilkach.