KAMPANIA SPOŁECZNA – “ROZMAWIAJ REAGUJ”

2023-03-10 1:13:16

Komenda Stołeczna Policji włączyła się w kampanię społeczną pod hasłem “Rozmawiaj Reaguj”, której celem jest uwrażliwianie społeczeństwa na problem wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Z pierwszego raportu sporządzonego przez tę Komisję wynika, że ofiarami przemocy seksualnej w Polsce w ostatnich latach były najczęściej dzieci w wieku 13-15 (49 %) i 7-12 (41 %) lat. W momencie popełniania czynu 76 % krzywdzonych dzieci przebywato w swoim domu pod opieką rodziców. W 54 % przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważyt nic niepokojącego. Najczęściej informacją o dziejącej się krzywdzie ujawniało samo dziecko, borykając się przy tym z brakiem zaufania ze strony dorosłych, pretensjami oraz negatywną oceną swojego zachowania.

Kampania ma na celu utrwalenie w społecznej świadomości, że zawsze w takim przypadku winę ponosi dorosły sprawca i tylko on jest odpowiedziany za to, co się stało, a nigdy nie jest to wina dziecka. Ponadto ma ona w większym stopniu zwrócić uwagę na krzywdzone dziecko i płynące od niego sygnały.

W ramach opisywanej kampanii zostały przygotowane plakaty, skierowane do wszystkich obywateli, w szczególności zaś opiekunów dzieci i młodzieży. Mają one za zadanie zwiększyć świadomość społeczną w omawianym obszarze, a także wskazać odpowiednie wzorce zachowań wobec dzieci, które często w sposób pozawerbalny sygnalizują o dziejącej się im krzywdzie. Poza plakatami w tradycyjnej wersji papierowej, przygotowane zostały one także w wersji elektronicznej. Umieszczony na plakatach kod QR przenosi na stronę internetową kampanii, gdzie zawarte są wskazówki dla osób poszukujących informacji na temat wykorzystywania seksualnego dzieci.

ksp.policja.gov.pl

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *