Jest coraz bezpieczniej

2017-12-06 10:08:52

W numerze 44 Tygodnika Nowodworskiego poruszyliśmy temat obaw mieszkańców Nasielska, dotyczących patologii społecznych, które mają miejsce każdego dnia w parku Św. Jana Pawła II w Nasielsku. Mieszkańcy w anonimie skierowanym do władz miasta stwierdzili, że policja jest bezradna wobec łobuzerii, a także zarzucili jej kolesiostwo z wandalami. Sprawdziliśmy, jak wygląda stan bezpieczeństwa na terenie gminy.

Ze statystyk, jakie w odpowiedzi na nasze pytania przesłał  podkom. Szymon Koźniewski z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim, wynika, że rok 2017 był nieco lepszy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na terenie gminy Nasielsk w porównaniu do poprzedniego.

W okresie styczeń-październik 2016 r. odnotowano 328 różnych rodzajów przejawów przestępczości. W okresie styczeń-październik 2017 r. liczba ta spadła o 9 – zdarzeń o charakterze przestępczym było 319.

Jakie to były przestępstwa? Przestępstwo kryminalne: 209 (2016) – 191 (2017), rozboje: 3 (2016) – 1 (2017), kradzież z włamaniem: 22 (2016) – 20 (2017), pobicie: 0 (2016) – 3 (2017), uszkodzenie mienia: 13 (2016) – 12 (2017), i kradzież samochodu: 3 (2016) – 0 (2017).

Jak widzimy w wyżej przedstawionych statystykach, w prawie każdej kategorii przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie, zanotowano na terenie gminy Nasielsk spadek. Jak informuje podkom. Koźniewski, wzrosła natomiast liczba przestępstw dotyczących środków odurzających, co oznacza dla policjantów konieczność podjęcia skuteczniejszych działań w eliminacji przestępczości narkotykowej.

Średnio w tygodniu na terenie Nasielska, policjanci podejmują 21 interwencji. Dotyczą one głównie nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscach publicznych i zakłócanie porządku publicznego. W październiku 2017r. w parku Św. Jana Pawła II, policjanci interweniowali 4 razy.

Co ważne, od początku stycznia 2017r. mieszkańcy gminy, poprzez aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaznaczyli 120 zgłoszeń dotyczących, głównie nieprawidłowego parkowania, przekraczania dozwolonej prędkości i spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Jak informuje podkom. Szymon Koźniewski, w 59 przypadkach policjanci potwierdzili tę informację, wyciągając konsekwencje prawne. Na terenie samego miasta, takich zgłoszeń było 24 z czego 11 potwierdzono. Większość dotyczyła nieprawidłowego parkowania, złej organizacji ruchu i niewłaściwej infrastruktury drogowej. W rejonie ul. Rynek, takich zgłoszeń było 7: 5-nieprawidłowe parkowanie, 2-zła organizacja ruchu.

– Policjanci bieżąco weryfikują te zgłoszenia i w przypadku ich potwierdzenia wyciągają konsekwencje prawne – dodaje Koźniewski.

Jak widać, bieżący rok był nieco lepszy od roku poprzedniego. Jak wynika jednak z anonimu, jaki dotarł do burmistrza i Rady Miejskiej w Nasielsku, mieszkańcy nie czują się jeszcze bezpieczni w swoim miejscu zamieszkania, ale policja gwarantuje znaczną poprawę bezpieczeństwa na terenie gminy.

AB

Comments

comments

5 komentarzy

 1. Piotr odpowiedz

  W Nasielsku bar piwny. Po co? Taniej chlać pod sklepem. A swoja droga spozywka w wiejskich sklepach bez koncesji na wyszynk to chyba przestepstwo gospodarcze?

 2. Maria odpowiedz

  Jak tu wejść do sklepu q Pieścirogach na zeby nie usłyszeć skamlania o złotówkę

 3. Mercarykiu odpowiedz

  Na terenie gminy Nasielsk lokale typu bary puby nie istnieją, bo po co taniej chlać pod drzwiami sklepu.

 4. Adam odpowiedz

  W Rynku chlali i chlać będą.

 5. Tomasz Leszyk odpowiedz

  W Rynku nasielskim chlali i chlać będą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *