Facebook

“Jedzenie frytek to atrakcja?”

2016-02-01 3:33:09

To pytanie zadał radnym, podczas Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych, jeden z jej członków – Marek Ciesielski. Wszystko za sprawą wycieczek mających się odbyć w czasie zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży do… McDonald`s.

Nie od dziś wiadomo, że uczniowie uwielbiają fast foody, dlatego szkolna wycieczka zyskuje na atrakcyjności, jeśli w jej programie uwzględniony jest postój w popularnej restauracji McDonald`s.
Pracownicy Nowodworskiego Ośrodka Kultury, układając program akcji “Zima z NOKiem”,  umieścili w harmonogramie wizytę w uwielbianych przez dzieci i młodzież sieciówkach restauracji McDonald`s oraz KFC.
– Ten punkt został wprowadzony 15 lat temu. To jest dodatkowa atrakcja dla dzieci. Był czas, że nie włączyliśmy McDonald`s w program i mieliśmy pytania, dlaczego tego nie ma. Rodzice nie protestują, są jak najbardziej za – mówi Krzysztof Borowski, dyrektor Nowodworskiego Ośrodka Kultury.
Nowodworscy radni – członkowie Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych – nie są jednak zadowoleni, że bary szybkiej obsługi są ujęte w programie wycieczek.
– Jeżeli ważnym punktem programu w rozmaitych wycieczkach jest wyjazd do McDonald`s, to znaczy, że komuś się kończy koncepcja – stwierdził radny Tadeusz Sosiński.
O to, czy powinno się zabierać dzieci do fast foodowych lokali, zapytaliśmy jedną z nauczycielek.
– Według mnie temat jest dyskusyjny. Dzieci jak najrzadziej powinny korzystać z miejsc serwujących fast foody. Nasi uczniowie mają zazwyczaj organizowane wycieczki do miejsc, gdzie nie ma restauracji McDonald`s, co nie znaczy, że nie chciałyby tam pojechać – stwierdziła pani Alina.
Nauczyciele wychodzą z założenia, że to do rodzica należy decyzja i żaden zapis ustawowy nie zabroni im, by dzieci odwiedzały miejsca, gdzie serwowane jest niezdrowe jedzenie.
Zupełnie innego zdania jest radny Marek Ciesielski.
– Jeżeli dzieci jadą na wycieczkę do Warszawy, nie mogą korzystać z McDonald`s, ponieważ jest zakaz ustawowy – twierdzi radny.
Takiego zakazu nie ma, co potwierdza dyrektor jednej z nowodworskich szkół.
– Przepisy dotyczące zdrowej żywności dotyczą placówek takich jak szkoły czy przedszkola. Tu jest zakaz sprzedaży jedzenia, które szkodzi dziecku, natomiast nie ma jasnego zakazu w przypadku wycieczek – twierdzi przedstawiciel placówki oświatowej.
Ahmed Jadou – lekarz, a zarazem przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych – powiedział podczas obrad komisji, że nie ma nic przeciwko temu, by dzieci zjadły od czasu do czas hamburgera czy frytki w McDonald`s. Radny Tadeusz Sosiński nie pozostał dłużny Jadou i powiedział:
– Będziesz miał chociaż robotę.
Dyrektorzy szkół i nauczyciele mówią jednogłośnie, że w szkołach prowadzone są programy profilaktyczne mówiące o tym, jak się zdrowo odżywiać.
– Przypominamy dzieciom, co powinny jeść, organizujemy akcje prozdrowotne, przygotowujemy posiłki, więc w teorii dzieci znają podstawy zdrowego odżywiania. W praktyce jest różnie – twierdzą.
Warto dodać, że niedługo McDonald`s powstanie również w Nowym Dworze Mazowieckim, tuż przy budowanym obecnie Centrum Handlowym HIT.
– Budowę naszego lokalu planujemy rozpocząć na wiosnę. Potrwa ona około 5 miesięcy – poinformował Dominik Szulowski, Public Relations Senior Manager McDonald`s.
Ahmed Jadou odniósł się do planowanej inwestycji.
– McDonald`s w Nowym Dworze nie będzie smaczny dla dzieci. Jak się nie wsiądzie w samochód i nie pojedzie do Warszawy, to nie jest ten sam McDonald`s – stwierdził radny.
Jaką decyzję podejmą radni w sprawie wycieczek do McDonald`s w czasie akcji “Zima z NOKiem 2016”, dowiemy się podczas sesji Rady Miejskiej 26 stycznia.
Adam Balcerzak

 

Podobne artykuły

Comments

comments

2 komentarze

  1. iza odpowiedz

    Ja słyszałam, ze frytki w McDonaldzie są najlepiej przyrządzane, bardziej zdrowe niż w innych miejscach. My się wybieramy z dzieciakami na otwarcie w sierpniu, może będą jakieś promocje.

  2. marta odpowiedz

    Fajnie, ze przy galerii HIT powstanie McDonald`s. Po wędrówkach po sklepach przyda się coś wrzucić na ruszt i mieć gotowanie z głowy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…