Facebook
Jakie są numery kierunkowe w Polsce

2018-04-19 8:47:27

Czy wiesz, że Twoje miasto posiada numer kierunkowy? Znasz go? Zapewne tak. Na pewno w twojej głowie jest również kilka innych numerów kierunkowych, z których korzystasz najczęściej. Zapewne nie pamiętasz wszystkich tego typu numerów, bowiem jest ich naprawdę bardzo wiele. Wszystko za sprawą dokonanego w tej kwestii podziału naszego kraju, dzięki któremu poszczególne województwa jak i pojedyncze miasta i miejscowości otrzymały swoje własne numery kierunkowe. Warto je wszystkie poznać!

 

Numery kierunkowe – co to takiego?

Na pewno tematyka numerów kierunkowych nie jest nam do końca obca. Bowiem nie ma co ukrywać, każdy z nas spotyka się z tego typu numeracją, nawet jeśli nie jest się tego świadomym. Po pierwsze może dojść do tego, w sytuacji, w której wybieramy jakiś numer i dzwonimy do kogoś. Drugą sytuacją, która idealnie to obrazuje się moment, w którym ktoś do nas dzwoni, patrzymy na jego numer, analizujemy go odpowiednio i po kilku chwilach wiadomo już z jakiego miasta dzwoni do nas ta konkretna osoba. Jednak warto wiedzieć dlaczego tak dokładnie wprowadzono te numery kierunkowe. Punktem wyjścia można tutaj określić dokonanie swego rodzaju podziału naszego kraju na mniejsze części. Każda z nich została wyodrębniona, wskazano w nich poszczególne miasta, a następnie każde z nich otrzymało typowy tylko i wyłącznie dla siebie numer kierunkowy. Ten wskaźnik strefy numerycznej to symbol liczbowy, z którym każdy powinien się zapoznać. Może stanowić to znaczne ułatwienie, tym bardziej, że numerów kierunkowych jest wiele i warto sprawdzić jak są one dopasowywane.

Jak dowiedzieć się z jakiego miasta ktoś dzwoni?

Bowiem tak naprawdę można stwierdzić, że numerów kierunkowych jest tyle, ile wyróżniamy w naszym kraju miast. W związku z tym jest ich kilka tysięcy. Jednak bardzo trudno byłoby zapamiętać wszystkie te numery, dlatego też warto w tym celu skorzystać z Internetu. Bowiem w wirtualnej rzeczywistości można na wiele sposobów sprawdzić numery kierunkowe. Jedną ze sprawdzonych już przez wielu użytkowników metodą jest skorzystanie ze strony internetowej infonumer.pl na której możesz znaleźć np. numer kierunkowy w woj. małopolskim http://infonumer.pl/numer-kierunkowy/12 Znajduje się tam obszerna tabela, w której umieszczone zostały nazwy poszczególnych miast wraz z dopasowanymi do nich numerami kierunkowymi. Wszystkie miasta uszeregowane są alfabetycznie, dzięki czemu bardzo łatwo jest znaleźć to czego potrzebujemy. Najpierw można także zawęzić poszukiwania do konkretnego województwa i tylko w nim szukać konkretnego miasta. Wybór należy tutaj do nas. Najważniejsze jest, żeby wiedzieć czym jest numer kierunkowy oraz dlaczego jest on nadawany. Sprawdź infonumer.pl i dowiedz się z jakiego miasta jest to numer.

Comments

comments

1 komentarz

  1. Jacek odpowiedz

    Proszę Państwa, gdzieś na początku XXI wieku w Polsce zniesiono “numery kierunkowe”. Jak się o tym przekonać?
    1. Będąc w jakiejś dawnej “strefie numeracyjnej”, na przykład w Warszawie, proszę spróbować zadzwonić na numer niby “warszawski”, bo zaczynający się od 22, ale wybrać tylko siedem ostatnich cyfr numeru telefonu, bez 22 na początku. Jaka będzie odpowiedź, którą usłyszymy w słuchawce? “Nie ma takiego numeru”.
    2. Jeśli ktoś ma numer zaczynający się na przykład od 22 (niby “warszawski”), i przeprowadzi się (albo przeniesie swoją firmę) na przykład do Krakowa, to może polecić swojemu operatorowi przepięcie tego numeru pod nowy lokal w Krakowie. I w Krakowie będzie miał numer zaczynający się od 22.
    To już trwa prawie 20 lat 🙂 W Polsce nie ma już zatem numerów kierunkowych, jeśli dzwonimy wewnątrz Polski. Pozostały natomiast w ruchu międzynarodowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *