Jakich sytuacji nie obejmuje ubezpieczenie AC?

2021-01-25 12:14:52
Ubezpieczenie Autocasco to produkt zapewniający kierowcy spokój. Dzięki niemu można liczyć na naprawę pojazdu uszkodzonego w wypadku, a także odszkodowanie w przypadku straty pojazdu w wyniku kradzieży. Dobre ubezpieczenie Autocasco obejmuje ponadto inne zdarzenia losowe – między innymi pożary i klęski żywiołowe. Istnieją jednak sytuacje, w których polisa nie zadziała. Czego nie obejmuje ubezpieczenie Autocasco?

 

Jak sprawdzić szczegółowy zakres ochrony ubezpieczenia AC?

Warto pamiętać, że w odróżnieniu od obowiązkowego ubezpieczenia OC, dokładny zakres polisy Autocasco zależy od oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. W tej kwestii panuje pełna dowolność. Niektóre propozycje towarzystw ubezpieczeniowych charakteryzują się bardzo atrakcyjną ceną, ale w takim przypadku zakres ochrony bywa bardzo okrojony. Dlatego przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy z ubezpieczycielem, należy dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia. W tym niezwykle pomocny jest dokument OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. Zwykle ma on kilkadziesiąt stron, co zniechęca niektórych klientów przed jego szczegółowym zagłębieniem. Jednak takie postępowanie to spory błąd. W warunkach ubezpieczenia określony jest szczegółowy zakres ochrony, istotne definicje, a także obowiązki obu stron – w tym niezwykle istotne obowiązki ubezpieczonego. Ważną rolę odgrywa na przykład czas, jaki ubezpieczony ma na zgłoszenie szkody.

Jakich zdarzeń nie obejmuje ubezpieczenie Autocasco?

Ponadto, w ogólnych warunkach ubezpieczenia zawarte są wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela. Chodzi o sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie zobowiązane do likwidacji szkody. Oprócz oczywistych obostrzeń, takich jak prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, niektóre pozycje wydają się mniej oczywiste. Każda polisa Autocasco jest inna, dlatego lista wyłączeń z odpowiedzialności ubezpieczyciela również będzie charakterystyczna dla konkretnego ubezpieczenia. Oto przykłady typowych warunków stawianych przez ubezpieczycieli.

Lekkomyślne działanie właściciela

W przypadku kradzieży pojazdu ubezpieczenie AC nie zadziała, jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe udowodni, że jego klient działał lekkomyślnie. Standardowym tego przykładem jest pozostawienie otwartego auta. W wielu przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie zobowiązane do likwidacji szkody, jeżeli wewnątrz auta zostaną pozostawione kluczyki.

Brak ważnego badania technicznego pojazdu

Ubezpieczenie Autocasco pokrywa koszty naprawy pojazdu zaistniałe w wyniku wypadku, którego sprawcą był ubezpieczony. Polisa nie zadziała jednak w przypadku, gdy auto nie posiadało ważnego badania technicznego.

Wady fabryczne pojazdu

Towarzystwo ubezpieczeniowe może też odmówić likwidacji szkody, jeżeli kolizja nastąpiła na skutek wad fabrycznych pojazdu. Wówczas ubezpieczony musi dochodzić swoich praw u producenta samochodu.

To tylko wybrane przykłady wyłączeń z odpowiedzialności ubezpieczyciela – w większości umów można ich znaleźć znacznie więcej, dlatego tak ważne jest szczegółowe zapoznanie się z warunkami polisy.

W jaki sposób znaleźć dobre ubezpieczenie AC w korzystnej cenie?

Szukając ubezpieczenia komunikacyjnego, które charakteryzuje się szerokim zakresem ochrony, a jednocześnie atrakcyjną ceną, warto zapoznać się z jak największą liczbą ofert dostępnych na rynku. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z internetowego kalkulatora ubezpieczeniowego, takiego jak KioskPolis.pl, który można znaleźć pod adresem http://kioskpolis.pl/.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *