Jak ustalać ceny sprzedaży?

2017-11-28 8:53:57

Na co należy zwrócić uwagę, jeśli chcemy skutecznie ustalać ceny sprzedaży? Co będzie miało dla nas kluczowe znaczenie? Wiadomo, że właśnie od tego, jakie ceny będzie miała do zaoferowania potencjalnemu klientowi nasza firma, w dużej mierze będzie zależało to, czy klient ten zdecyduje się na zakup takiej usługi. Jakie to aspekty?

Przede wszystkim – konkurencja nie śpi

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, jaki jest związany z tym, jak mogą kształtować się ceny za nasze usługi, będzie zbadanie tego, jak przedstawiają się one u naszej konkurencji. Nie możemy za bardzo ich zawyżać, ponieważ będzie to dla nas niekorzystne. Klienci bowiem, nie zawsze myślą jakością a ceną. Jeśli mogą kupić coś taniej – z całą pewnością tak właśnie postąpią. Dlatego też ważne jest to, aby dokładnie zorientować się w tym, jak kształtują się ceny z podobną lub taką samą usługę u naszej konkurencji. Nie jest to jednakże kwestia jedyna, jaką musimy wziąć pod uwagę przy ustaleniu cen sprzedaży.

Po drugie – czas pracy i wykonanie danej usługi

My jako przedsiębiorcy, musimy jednak wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów, które mogą odegrać rolę kluczową, jeśli mowa o ustaleniu cen sprzedaży. Kolejną kwestią, jeśli chodzi o ustalenie cen sprzedaży, jest realne określenie ile czasu nas kosztuje wykonanie jej. W tym pojęciu, mieści się jednak bardzo wiele. To nie tylko sam w sobie czas, ale też to, jak wiele osób odpowiada za jej wdrożenie. My, jako przedsiębiorcy, musimy zatem skrupulatnie policzyć koszta związane z wykonaniem takiej usługi. Jeśli pracuje nad nią kilka osób, one też muszą dostać za tę usługę wynagrodzenie. Jeśli pracujemy nad nią w pojedynkę – to także nie jest dla nas wolontariat. Umiejętność realnej oceny czasu pracy, to kolejna kwestia, związana z prawidłowym dokonaniem wyceny.

Marża, czyli musimy na tym zarobić

Kolejnym aspektem, którego nie można pod żadnym pozorem pominąć przy wykonywaniu wyceny, jest realne ustalenie marży, czyli kwoty, która będzie dla nas zyskiem z danej usługi. Innymi słowy, jak już dokładnie określimy ile roboczogodzin będzie nas kosztowało wykonanie takiej usługi, powinniśmy określić też marżę. Kwotę tę analogicznie dodajemy do czasu pracy i wówczas wyjdzie nam kwota, za którą opłaca nam się sprzedać dany towar lub usługę. W biznesie jednak nie zawsze wszystko jest czarne albo białe, a klienci bardzo lubią negocjować, na co też musimy być przygotowani. Może się zatem pojawić pytanie o przysłowiowy „rabacik”. Czy powinniśmy go przyznać? To zależy. Jeśli klient jest z nami już bardzo długi czas, kupił wiele produktów, współpracuje na stałe z nasza firmą – to jasne, można o tym pomyśleć. W przypadku klienta nowego, należy być jednak bardzo ostrożnym w przyznawaniu rabatów. Nie chodzi o to, aby zniechęcić klienta do siebie, ale przede wszystkim o to, aby pokazać mu, że cena, która płaci za konkretny produkt, jest w pełni adekwatna zarówno do jakości, jak i czasu pracy, który niezbędny jest do jej właściwego wykonania.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *