Jak się ogrzewać, by nie przepłacać?

2022-09-30 1:50:36

Ze względu na kryzys energetyczny i podwyżki cen za ogrzewanie, przed nami trudny sezon grzewczy. Jak ogrzewać mieszkania, których właściciele zdecydowali się na opomiarowanie grzejników? Warto wprowadzić kilka prostych zasad


Nikt, rzecz jasna prócz naszego rządu, nie ma wątpliwości, że nadeszły ciężkie czasy. Ceny wszystkich mediów, usług i artykułów poszybowały w górę. Mieszkańcy Nowego Dworu Mazowieckiego zajmujący lokale w budynkach wielorodzinnych ogrzewanych przez Zakład Energetyki Cieplnej otrzymali rachunki z podwyżkami czynszów. Stawki za ogrzewanie i podgrzanie wody drastycznie wzrosły.
Sposobem na obniżenie rachunków może być opomiarowanie grzejników. Duża część mieszkańców zdecydowała się na taki krok już dawno. Część zrobiła to w bieżącym roku, do czego skłoniły ich wartości na rachunkach, które wzrosły o co najmniej kilkaset złotych.
Kiedy w czerwcu otrzymałam rachunki ze Spółdzielni, okazało się, że od sierpnia za mieszkanie 62m² muszę zapłacić o 300 zł więcej, a w październiku jest kolejna podwyżka i mój czynsz będzie wynosił prawie 1400 zł. miesięcznie. Natychmiast podjęłam decyzję o opomiarowaniu ogrzewania – mówi nam jedna z mieszkanek Osiedla Młodych. – Cały proces przebiegł sprawnie. Szybko uzyskałam zgodę od Administracji Osiedla, musiałam tylko na własny koszt zamontować zawory termostatyczne na grzejnikach i następnego dnia monter z firmy Apator bezpłatnie założył mierniki – dodaje nasza czytelniczka.

Jak grzać „z głową”?

O to jak się ogrzewać, by nie przepłacać, a jednocześnie nie obniżać swojego komfortu cieplnego, zapytaliśmy pana Pawła Kuleszę przedstawiciela firmy Apator, która jest operatorem systemu pomiarowania i rozliczania ciepła w Nowym Dworze Mazowieckim.
Najważniejsze jest utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach i nie dopuszczanie do nagłego wychładzania w momencie, kiedy grzejniki są ciepłe. Dlatego jeśli kaloryfery grzeją, starajmy się mieć zamknięte wszystkie okna. Zaplanujmy wietrzenie pomieszczeń raz na jakiś czas. W tym celu przed wietrzeniem należy zakręcić kaloryfery i pozwolić im ostygnąć. Wtedy otwieramy okna i wietrzymy. Po przewietrzeniu pomieszczeń należy ustawić pokrętło termostatu na 1 i powoli zwiększać temperaturę do optymalnej dla siebie. Jeśli grzejnik już się nagrzeje, to warto też zwrócić uwagę, by jego temperatura była jak najbardziej zbliżona do temperatury otoczenia.
Jeśli chcemy przewietrzyć tylko jedno pomieszczenie, należy to robić przy zamkniętych drzwiach do reszty mieszkania.
Jeśli opuszczamy mieszkanie na kilka godzin lub wyjeżdżamy na dłużej, zakręćmy kaloryfery na minimum.
Należy też pamiętać, by grzejniki nie były zakrywane lub nie znajdowały się za ciężkimi zasłonami. W takiej sytuacji mierniki „łapią” temperaturę, która jest między zasłoną a grzejnikiem i naliczają znacznie więcej.
W kuchni, gdzie używany np. piekarnika czy gotujemy, temperatura otoczenia podnosi się. Dlatego w tym czasie warto całkowicie zakręcić kaloryfer.
Jak pokazuje doświadczenie wielu osób, które od dawna korzystają z opomiarowanego ogrzewania, wprowadzenie tych kilku prostych zasad spowodowało, że przy rocznym rozliczeniu zanotowali na swoich rachunkach nadpłaty.

Optymalna temperatura w pomieszczeniach

Każdy z nas na innym poziomie odczuwa komfort termiczny. Jednak naukowcy wyznaczyli pewne przedziały temperatur najzdrowsze dla człowieka i uzależnione od czynności, które wykonujemy w danym pomieszczeniu. W pokoju dziennym, gdzie najczęściej przebywamy i odpoczywamy temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 20-22ºC. W sypialni od 17 do 19ºC, a w przypadku osób starszych lub małych dzieci zalecane jest spanie w temperaturze ok. 20ºC. W łazience warto utrzymywać temperaturę na poziomie 22-24ºC.
Przed nami trudna zima. Nie liczmy tylko na łagodną aurę, ale sami starajmy się zastosować powyższe rady w praktyce, by ogrzewać się „z głową” i nie przepłacać.

M. Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…