Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?
2021-05-12 1:15:04
Naturalne sposoby na mrówki
Proszek do pieczenia
Znajduje się właściwie w każdej kuchni. Wystarczy go rozsypać w miejscach, po których poruszają się te owady.
Cynamon
Jeśli mrówki zaczynają wyniszczać jakąś roślinę, dobrze rozsypać dookoła niej cynamon. Będzie on stanowił barierę, którą owady będą omijały. Mrówki nie lubią tej przyprawy, a więc jeśli znajdzie się ona w pobliżu w mrowiska, szybko wyprowadzą się z tego miejsca.
Pieprz
Działa w taki sam sposób jak cynamon, aczkolwiek trochę słabiej. Dzięki niemu także możemy stworzyć naturalną barierę dla mrówek, ochraniając rośliny ogrodowe.
Woda po moczeniu czosnku oraz pokrzyw
Roztwór z czosnku i pokrzyw jest naturalnym specyfikiem w płynie na mrówki. Należy polać nim mrowisko i czekać na rezultaty. Aby przygotować taki środek, należy moczyć czosnek i pokrzywy przez ok. 3 dni.
Wrzątek
Kolejnym sposobem na mrówki jest wrzątek, jednakże jest to bardzo drastyczna metoda. Po zalaniu mrowiska wodą zostanie one zniszczone. Co ważne, z tego rozwiązania nie można korzystać, jeśli owady zagnieżdżą się wśród korzeni.
Mąka kukurydziana
Po spożyciu jej mrówki giną. Mąkę trzeba rozsypać w miejscach uczęszczanych przez mrówki.
Ocet spirytusowy
Owady nie tolerują intensywnego zapachu octu spirytusowego. Można z niego skorzystać zarówno w ogrodzie, jak i w domu, pryskając nim miejsca uczęszczane przez mrówki.
Świeże liście pomidora
Mrówki nie lubią zapachu świeżych liści pomidora. Jeśli uprawiamy te warzywa, dobrze jest zgnieść trochę liści pomidorów, po czym rozłożyć je w miejscach, które mają zostać ochronione przed tymi owadami.
Chemiczne specyfiki do zwalczania mrówek z ogrodu
Jeśli naturalne metody nie okażą się niestety skuteczne, a mrówki dalej szkodzą naszym roślinom, możemy sięgnąć po metody chemiczne. Na rynku znajduje się wiele produktów do odstraszania oraz zwalczania tych owadów. Niektóre skupiają się w swoim działaniu jedynie na wybiciu mrówek, a inne natomiast powodują ich bezpłodność, przez co zostaje ograniczony rozwój larw. Te drugie działają wolniej, aczkolwiek okazują się bardziej efektywne, doprowadzając do wymarcia całej kolonii. Do wyboru mamy preparaty w postaci płynów, proszków czy żeli.
Rośliny odstraszające mrówki
Aby ochronić się przed atakiem mrówek, warto posadzić w swoim ogrodzie rośliny, za którymi te owady nie przepadają. Warto w ogródku posadzić w paru miejscach przede wszystkim tymianek, miętę polną czy lawendę. Owady te nie lubią zapachu tych roślin, przez co będą trzymały się z daleka od miejsc, w jakich rosną. Ponadto mrówki nie przepadają również za zapachem rozmarynu, majeranku czy wrotyczy. Te rośliny także warto zasadzić w ogrodzie. Posadzenie roślin, których celem będzie odstraszanie mrówek, jest świetnym rozwiązaniem. Nie tylko pozwoli to na zabezpieczenie naszego ogródka przed niszczycielskimi owadami, ale także przy okazji wyhodujemy swój własny zielnik, z którego będziemy mogli na co dzień korzystać.
Mrówki w ogrodzie działają często pożyteczne, jednakże mogą również zaszkodzić i stać się dużym problemem, zwłaszcza jeśli zaczynają wędrować również do naszych domów i tarasów. Jak widać, istnieje wiele naturalnych sposobów, na pozbycie się ich z ogrodu. Warto je wypróbować, a dopiero kiedy nie przyniosą pożądanych efektów, można sięgnąć po bardziej radykalne metody.
Autor artykułu Publikacja artykułu we współpracy z firmą Target – wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu. |