Jak leczyć próchnicę zęba i kiedy udać się do dentysty?

2020-01-04 1:16:26
Zapewne każdy z nas niejednokrotnie spotkał się z terminem próchnica. Najczęściej, wiemy o niej tylko tyle, że jest to określenie stosowane w stomatologii i wiąże się z chorobą zębów. Może zdarzyć się tak, że pomimo dbania o zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej, będziemy odczuwać dyskomfort. Zanim jednak zaczniemy panikować na samą myśl o wizycie u dentysty, warto najpierw zapoznać się z kilkoma cennymi informacjami, które pomogą nam odpowiedzieć na pytanie – czym jest próchnica oraz gdzie i jak ją skutecznie leczyć.

 

Próchnica, czyli siedlisko bakterii

Zanim przystąpimy do omówienia metod walki z próchnicą, na początku warto wspomnieć jak wygląda proces jej powstawania. Najprościej mówiąc, próchnica jest to nie tylko zniszczenie zewnętrznej powłoki zęba (szkliwa), ale i również tkanek znajdujących się pod szkliwem (zębiny). Statystyki alarmują: jest to najpopularniejsza choroba zębów wśród Polaków, na którą cierpi aż 95% osób. Główną przyczyną powstawania próchnicy, są przede wszystkim bakterie, które żywią się resztkami pozostawionymi na naszych zębach. Szczególną pożywkę stanowią dla nich pokarmy bogate w węglowodany (cukry i skrobie) takie jak: mleko, pieczywo, płatki zbożowe, ciasta, cukierki, napoje czy owoce. Bakterie zamieniają je w kwasy, co w połączeniu ze śliną tworzy przylegającą do zębów warstwę. Ta z kolei prowadzi do rozpuszczenia szkliwa, finalnie tworząc w naszych zębach dziury.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Należy zaznaczyć, że już uszkodzona powierzchnia zęba, nie zregeneruje się samodzielnie. Konieczne jest wdrożenie leczenia, które uchroni zęby przed dalszą ich destrukcją. Niezbędna więc będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym. Pamiętajmy o tym, że próchnica nie atakuje od razu wszystkiego. Tylko dentysta, może oszacować straty, zobaczyć w jakiej fazie rozwoju próchnicy są nasze zęby, sprawdzić które z nich zostały zaatakowane najbardziej, a które są całkowicie zdrowe. Czasy, gdy powinniśmy obawiać się wizyt u stomatologa już dawno minęły! Obecnie, gabinety stomatologiczne dysponują profesjonalnym sprzętem, miłą obsługą oraz profesjonalnym znieczuleniem, dzięki któremu nie odczujemy żadnego bólu. Może zdarzyć się też tak, że ból zęba samoistnie ustanie. Jednak fakt ten, nie oznacza nic więcej niż to, że pomimo odczuwalnego bólu nie odwiedziliśmy w porę specjalisty i doprowadziliśmy do tzw. martwicy miazgi, co w groźniejszych przypadkach może doprowadzić nawet do utraty zęba. Aby zapobiegać próchnicy, warto jest więc przeprowadzać regularne kontrole zdrowych zębów, a w razie odczuwania jakiekolwiek bólu – niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem.

Jak pokonać próchnicę?

Nie ma jednej, uniwersalnej recepty na pozbycie się próchnicy. Im szybciej zaczniemy leczenie, tym większe mamy szanse na uratowanie zęba i zapobieganie dalszemu rozwojowi bakterii. W zależności od tego z jakim konkretnie przypadkiem mamy do czynienia, istnieje kilka, skutecznych metod walki z próchnicą. W najlżejszych przypadkach wystarczy zabieg remineralizacji, czyli oczyszczania uszkodzonego miejsca i nałożeniu na nie specjalnego preparatu w formie żelu. Jeśli próchnica nie jest jeszcze mocno zaawansowana, stomatolog zazwyczaj stosuje borowanie, polegające na pozbyciu się zniszczonej tkanki twardej i uzupełnieniu ubytków specjalnym materiałem, potocznie zwanym plombą. Sytuacja wygląda najgorzej, gdy dochodzi do zapalenia miazgi zęba. Wówczas konieczne jest tzw. leczenie kanałowe polegające na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi, jej dezynfekcji oraz dokładnym wypełnieniu kanałów zębowych. Ostatecznością jest przeprowadzenie zabiegu ekstrakcji, czyli całkowitego usunięcia chorego zęba, którego nie da się już w żaden sposób uratować.

Artykuł powstał we współpracy z frankowski-maloclinic.pl

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…