Facebook
Jak kupić obraz

2019-04-26 11:08:20
Zakup obrazu nie jest taką prostą sprawą jak mogłoby się wydawać. Oprócz względów estetycznych, dopasowania do wnętrza, niezwykle istotna wydaje się także wartość dzieła. Jak ją określić? Na podstawie wielu czynników, które wymagają zarówno wiedzy z zakresu historii sztuki, jak i techniki wykonania czy detali, pozwalających na ocenę autentyczności. Jak ma poradzić sobie z tym laik?

Artykuł zewnętrzny

 

Co wypływa na wartość dzieła sztuki

Przy ocenie wartości obrazu branych jest pod uwagę kilka głównych wyznaczników. Istotny będzie z pewnością rozmiar. Zwykle mniejsze dzieła osiągają niższe wartości rynkowe od tych większych – im większy obraz, tym można powiedzieć, większy „kawałek sztuki”. Nie zawsze jednak ta zasada się sprawdza. Obrazy o bardzo dużych rozmiarach, które trudno umieścić we wnętrzu, będą rzadziej wybierane przez kolekcjonerów i ich cena automatycznie spadnie.

Niezwykle istotna jest technika wykonania dzieła. Ceni się te najtrwalsze, a zatem obrazy wykonane techniką olejną na płótnie. Zyskują one zdecydowanie wyższą wartość niż szkice, akwarele czy pastele. Farba olejna jest trwała i doskonale radzi sobie z wilgocią oraz niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, co nie oznacza jednak, że nie wymaga konserwacji.

Stan w jakim zachował się obraz będzie miał także wpływ na jego wartość. Wyższe ceny osiągają dzieła niezniszczone, zachowane w bardzo dobrym stanie. Wiadomo jednak, że im straszy obraz, tym zniszczeń i ubytków będzie więcej. Stan ocenia się zatem wprost proporcjonalnie do wieku obrazu, z dozą tolerancji dla dzieł wiekowych

Unikatowość to również istotna cecha. Im mniej kopii obrazu, tym cena będzie wyższa. Najwyższe osiągają obrazy, które są unikatami – nie wykonano ich kopii i występują w jednym, niepowtarzalnym egzemplarzu. Unikatowość wiąże się również z popularnością twórcy. Unikalne obrazy od najbardziej cenionych i znanych malarzy osiągają horrendalne ceny.

O cenie decyduje także pochodzenie i historia dzieła. Jeśli obraz ma ciekawą historię, związaną z jego powstawaniem, zmianą właścicieli czy miejsc pobytu osiągnie wyższą cenę. O wartości decyduje zatem nie tylko autor dzieła, ale także jego właściciel.

Ocena w rękach specjalisty

Ocena dzieła sztuki może wydawać się trudna, jeśli nie mamy w tym doświadczenia i nie znamy się dobrze na historii sztuki. Dlatego, chcąc nabyć obraz o wysokiej wartości, warto sięgnąć po pomoc specjalistów. Dom aukcyjny Desa Unicum to zaufane miejsce, w którym pracownicy poprowadzą nas za rękę od pierwszych kroków związanych z zakupem. Obraz można nabyć licytując – samodzielnie po skorzystaniu z porad fachowca lub w całości powierzyć zakup znawcy, który będzie licytował za nas.

Świadomy wybór to podstawa. Dlatego tak ważna jest precyzyjna ocena wszystkich czynników decydujących o wartości dzieła. Domy aukcyjne, które mają doświadczenie w wycenach oraz doskonale znają się na licytacji z pewnością zrobią to lepiej. Powierzając im zakup dzieła można być pewnym jego unikatowości i wartości równej poniesionym kosztom.

Artykuł zewnętrzny

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *