Jak dobrać szerokość łóżka? Podpowiadamy

2022-07-07 11:19:13

W łóżku spędzamy prawie 1/3 naszego życia. To miejsce relaksu i regeneracji, które powinno być maksymalnie komfortowe. A przecież trudno odpocząć gdzieś, gdzie jest ciasno i niewygodnie. O komforcie decyduje nie tylko materac, lecz także szerokość łóżka. Jaką wybrać dla siebie samego, a jaką dla pary? Podpowiadamy!

Minimalne wymiary szerokości łóżka

W zasadzie u stolarza możesz zamówić dowolną szerokość i długość łóżka, jednak najczęściej producenci trzymają się standardowych wymiarów. To tańsze rozwiązanie, na dodatek nie ma problemu ze znalezieniem materaca. Do jednoosobowych łóżek z reguły są one dostępne w wymiarach 80 x 200, 90 x 200 i 100 x 200. Wygodnym rozwiązaniem jest już szerokość 90 cm. Pozwala na swobodne obracanie się.

W przypadku łóżek dwuosobowych, wybór jest większy. Tutaj najmniejsza szerokość to 140 cm. Jest to jednak niezbyt wygodne rozwiązanie. Przyjmuje się, że minimalnym komfortowym wyborem będzie 160 x 200 cm. Mniejsza opcja jest dedykowana do naprawdę małej sypialni, dla drobnych osób, które lubią spać ze sobą blisko.

Łóżko idealne dla pary

Wybór szerokości łóżka powinien być podyktowany wieloma względami. Po pierwsze warto rozważyć, kto będzie spał na materacu. Czy tylko właściciele sypialni, czy jeszcze dzieci albo zwierzęta? W takim wypadku im większe łóżko, tym lepiej. Idealnym rozwiązaniem będzie łóżko kontynentalne 200 x 200. Jest to największy rozmiar łóżek w standardowych wymiarach, a do tego łóżka kontynentalne są po prostu wysokie i masywne. Może jednak okazać się zbyt wielkie do małej sypialni. W takim wypadku warto poszukać innego rozwiązania.

Szerokość łóżka powinna być dopasowana do takich czynników, jak sposób snu. Czy śpicie twardo, nie ruszając się raczej, czy kręcicie się w nocy, szukając odpowiedniej pozycji? W tym drugim wypadku lepiej sprawdzi się większe łóżko – dzięki temu nie będziecie sobie nawzajem przeszkadzać. Jeśli nie masz pewności, jakie łóżko wybrać, wystarczy udać się do sklepu meblowego i zwyczajnie się przymierzyć. Wystarczy, gdy partnerzy położą się na wznak i wygodnie podłożą sobie zgięte ręce pod głowę. Jeśli będziecie stykać się łokciami, to znaczy, że trzeba sięgnąć po trochę większy rozmiar.

Łóżko kontynentalne w sypialni

Komfort to jedno, ale jeszcze trzeba wziąć pod uwagę wielkość sypialni. Może okazać się, że okazałe, masywne łóżko kontynentalne 200 x 200 wejdzie do niewielkiej sypialni, ale nie będzie dobrze ustawione. Przysunięcie dwuosobowego łóżka do ściany to nie jest dobry pomysł – jedna z nich będzie musiała się „wyczołgiwać”, by z niego zejść. Na dodatek oznacza to pobudki osoby śpiącej od brzegu, przez którą ktoś będzie próbował wydostać się z sypialni.

Dlatego wybierając szerokość łóżka warto przede wszystkim wziąć pod uwagę możliwości aranżacyjne. Nie trzeba wybierać najszerszego dostępnego łóżka, by było wygodnie. Znalezienie złotego środka być może nie jest łatwe, ale z pewnością jest możliwe.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *