30 Czerwiec 2015    |    Emilia, Lucyna, Arnold
 
  • 30 Jun 2015

    Partly Cloudy 25°C 13°C

  • 1 Jul 2015

    Mostly Sunny 26°C 12°CArtykuły

W POPRZEDNIM NUMERZE: Czy będzie 700 miejsc pracy?

altPierwszy był Wizz Air, ale na reakcję jego największego rywala - irlandzkich tanich linii lotniczych Ryanair - nie trzeba było długo czekać. 16 lipca Ryanair uruchomi osiem połączeń z lotniska w Modlinie, a jego samoloty będą latać do Brukseli, Budapesztu, Dublina, Londynu, Mediolanu, Oslo, Rzymu i Sztokholmu. Natomiast już w marcu ma się rozpocząć wielka rekrutacja do pracy na lotnisku w Modlinie

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 8 lutego w Warszawie, irlandzki przewoźnik zadeklarował, że chce przewozić z Modlina 700 tys. pasażerów rocznie, co pozwoli stworzyć 700 miejsc pracy przy ich obsłudze. Pytanie brzmi: czy na te miejsca mogą liczyć okoliczni mieszkańcy?
- O to trzeba już zapytać przedstawicieli Ryanaira – mówi Edyta Mikołajczyk z Zespołu Prasowego Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin Sp. z o.o. - Z tego co wiem, Ryanair właśnie prowadzi nabór do obsługi powietrznej. Jednak szansa na więcej miejsc pracy w regionie pojawi się z pewnością wówczas, gdy w Modlinie powstanie baza przewoźnika – dodaje.
I choć w przyszłości Ryanair wcale nie wyklucza uruchomienia w Modlinie swojej bazy dla samolotów, to decyzja, w którym polskim mieście ją zorganizuje, ma zapaść do końca 2012 r.

Tysiąc etatów na milion pasażerów
Tymczasem statystyki podają, że milion obsłużonych pasażerów w ciągu roku umożliwia utrzymanie 1000 miejsc pracy na lokalnym rynku.
- Nowe analizy mówią nawet o 1500 etatach na milion pasażerów. A my zamierzamy przewieźć rocznie prawie 2 miliony podróżnych – podkreśla Edyta Mikołajczyk – Inwestycja, jaką jest powstanie nowego lotniska, to ogromne przedsięwzięcie. Rośnie nie tylko rynek pracy w obrębie samego portu, ale także wokół niego. Mowa tutaj m.in. o transporcie, hotelarstwie, usługach czy gastronomii – dodaje przedstawicielka modlińskiego lotniska. Według jej zapewnień, wiele ofert pracy pojawi się na stronie internetowej lotniska (modlinairport.pl) już w marcu. Te same oferty pojawią się także w Urzędzie Pracy w Nowym Dworze Mazowieckim.

Bez wykształcenia poszukiwani
W marcu będą to zwłaszcza stanowiska w tzw. handlingu oraz praca w bazie paliwowej. Jednak za handling, czyli pełną obsługę naziemną na lotnisku, odpowiedzialne mają być firmy zewnętrzne, takie jak Warsaw Airport Services oraz LS Airport Services. To właśnie one będą prowadzić rekrutację na stanowiska przy odprawie biletowo-bagażowej pasażerów, przy obsłudze towarów i poczty, obsłudze techniczno-liniowej samolotów (w tym przeglądy i naprawy), a także w usługach porządkowych statków powietrznych.
- Z pewnością pożądane będą osoby bez specjalistycznego wykształcenia, ponieważ na lotnisku będzie wiele stanowisk pracy fizycznej - podkreśla Edyta Mikołajczyk.

Lotnisko z potencjałem
Władze lotniska nie wykluczają także, że w przyszłości w okolicy lotniska, powstanie centrum handlowe.
- Są to jednak plany długodystansowe – zaznacza przedstawicielka portu. - Teraz bardziej realne jest powstanie hotelu przystosowanego do krótkookresowych pobytów podróżnych. Ale to także plany na przyszłość. W tej chwili ciężko pracujemy nad tym, aby samo lotnisko jak najlepiej spełniało wszystkie normy – dodaje Mikołajczyk.
Lotnisko w Modlinie ma także potencjał, aby się rozrastać w przyszłości, ale to zależy od wielu czynników, również od władz miasta i gminy. 
- To działa jak organizm. Po pierwsze trzeba przewidzieć, jak rozwinie się miasto. Spójrzmy na Okęcie. Kiedyś tereny wokół niego to była wioska. Nikt nie spodziewał się, że zabudowa miejska tak bardzo zbliży się do warszawskiego lotniska. Dlatego trudno powiedzieć, jak potoczą się losy portu w Modlinie, ponieważ nikt nie wie, jakie są plany władz regionu co do dalszego rozwoju tego terenu – mówi Mikołajczyk.

Kto jeszcze poleci?
Przedstawicielka nie chciała zdradzać, z jakimi przewoźnikami są prowadzone kolejne negocjacje. 
- Rozmowy trwają, ale to są sprawy poufne. Poza tym my nie zakładamy, ile linii ma latać z Modlina, tylko ilu pasażerów chcemy przewieźć w ciągu roku – podkreśla Edyta Mikołajczyk. Okazuje się także, że przewoźnik, który chce korzystać z danego lotniska, wcale nie musi podpisywać umowy z portem lotniczym. Chyba że w grę wchodzą ponadstandardowe usługi, jak w przypadku Wizz Aira, który w Modlinie będzie miał hangary dla czterech swoich statków powietrznych (możliwości lotniska to hangary dla 11 samolotów).
- W praktyce wygląda to tak, że linie, które tylko startują i lądują na danym lotnisku, nie muszą podpisywać z lotniskiem żadnej umowy. Tak właśnie było z Ryanairem, który „jedynie” zapowiedział loty z Modlina do ośmiu miast europejskich – wyjaśnia Mikołajczyk.
Bilety obu linii lotniczych można już kupić na ich stronach internetowych. Podczas konferencji prasowej prezes Ryanaira Michael O'Leary kusił biletami za 99 zł – to dwukrotnie mniej od przelotów oferowanych przez konkurenta. Trzeba jednak pamiętać, że Ryanair „słynie” z dodatkowych opłat, m.in. za bagaż, które u irlandzkiego przewoźnika są wyjątkowo wysokie.
Agata Czarnecka

Nowy numer TN już w kioskach i sklepach!

jedynka zA w nim m.in.: o kolejnej niechcianej inwestycji, stratach plantatorów truskawek w gm. Zakroczym oraz dyskusji wokół sypiącego się chodnika w gm. Leoncin.
W środku również fotorelacja z akcji Polska Biega.

Zachęcamy do lektury!

 


Porozmawiajmy o Funduszach Europejskich
W najbliższych latach Polska otrzyma ponad 82 mld euro z Funduszy Europejskich. W serialu z udziałem Stanisława Tyma mówimy, na co można dostać dofinansowanie, a w gazecie piszemy, gdzie uzyskać niezbędne informacje.
Nieruchomości w Hiszpanii | tanie mieszkania | tanie nieruchomości | Alicante | Gandia |
Kaba brukarstwo

Osiedle Royal w Wieliszewie

apteki-informator