3 Lipiec 2015    |    Anatol, Jacek, Tomasz
 
  • 3 Jul 2015

    Czysto 28°C 14°C

  • 4 Jul 2015

    Słonecznie 32°C 16°C



Weterani na wodzie

altMimo iż Nowy Dwór leży nad dwiema rzekami, potencjał ten nie jest wykorzystywany, chociażby w dziedzinie sportów wodnych. Na szczęście istnieje grupa zapaleńców, którzy nie boją się wody, a swoją pasję traktują równie serio, jak wyczynowi sportowcy. Mowa o kajakarzach – weteranach z sekcji kajakowej „Weterani Świt Nowy Dwór Maz.”

Do klubu należy kilkanaście osób, w tym także jedna kobieta. Pływają tzw. „jedynkami”, „dwójkami” i „czwórkami” (kajaki jedno-, dwu- i czteroosobowe). Aby startować w kategorii weteranów, należy skończyć 35 lat.
Sekcja kajakowa weteranów powstała w Nowym Dworze w 2005 r. Jej członkowie w latach 70. trenowali kajakarstwo pod okiem Olgierda Światowiaka wspólnie z późniejszymi olimpijczykami: Izabelą Dylewską i Wojciechem Kurpiewskim. Przerwali jednak karierę sportową i do kajakarstwa wrócili po kilkunastu latach, już jako weterani.

Na własnym utrzymaniu

Klub nie podlega pod NOSiR. Utrzymują go zawodnicy z własnych środków. Pływają na sprzęcie, który sami sobie kupili, sami również opłacają wyjazdy na zawody. Do tej pory brali udział w zawodach we Włoszech, Danii i Czechach. U naszych sąsiadów rywalizowali w zawodach ekstremalnych, na rwących, górskich rzekach.
W tego rodzaju kajakarstwie specjalizuje się Bogdan Banasik. Ze wszystkich tych zawodów nasi zawodnicy przywieźli do Nowego Dworu medale i nagrody. W 2010 r. Mariusz Szałkowski zajął III miejsce we Włoszech, pozostali zawodnicy sekcji zdobyli srebro w kategorii K4 na dystansie 2000 m w Poznaniu podczas Mistrzostw Świata.
To tylko nieliczne przykłady sukcesów, jakie odnoszą kajakarze z naszego miasta.

Każdy może pływać

Weterani startują na dystansach: sprint – 200, 500, 1000 m; średnich – 2, 3 km i w maratonach – 15 i 25 km. W tym roku wystartują m.in. w Mistrzostwach Polski w maratonie w Lublinie i w Mistrzostwach Polski w sprincie, które odbędą się w Bydgoszczy.
Oprócz wyczynowców, w klubie pływają także amatorzy kajakarstwa turystycznego. Jak mówią zawodnicy, na kajaku turystycznym każdy może pływać.
Natomiast kajak wyczynowy jednoosobowy powinien ważyć 12 kg (w zawodach sprinterskich). Lżejsze o 4 kg mogą być kajaki zawodników startujących w maratonach. Takie są zasady.
Kajaki są dokładnie ważone przed startem i po zakończeniu każdego biegu. Natomiast ich długość to 5,20 m. Na niektórych zawodach trzeba ponadto przebiec kilkaset metrów po lądzie z kajakiem pod pachą.
Wszystkie zawody większej rangi organizowane są na wodzie stojącej; jeziorach i zalewach (oprócz kajakarstwa górskiego) i potrzebny jest do tego specjalny tor kajakowy. W Polsce najładniejszy i najlepszy tego typu obiekt znajduje się w Poznaniu na jeziorze Malta. Jednak trenować można na każdym akwenie, a nasze nowodworskie rzeki idealnie się do tego nadają.

Trenowali tu olimpijczycy

- W końcu trenowali tu Wojciech Kurpiewski i Izabela Dylewska, i po tych treningach zdobyli medale na igrzyskach olimpijskich – mówi kajakarz Mariusz Szałkowski.
Nie tylko starsi trenują ten ciekawy sport. Obecnie przy NOSiR-ze istnieje sekcja kajakowa i trenuje tam grupa młodych zawodników.
Ponieważ hangar ze sprzętem stoi po drugiej stronie wału niedaleko targowiska miejskiego, młodzież musi za każdym razem przenosić ciężkie, turystyczne kajaki przez wał, a potem jeszcze iść z nimi po plaży.
- My byliśmy przyzwyczajeni do ciężkich warunków – dodaje Waldek Sztuka. - Ale teraz młodzieży trzeba zapewnić jakieś przyzwoite możliwości, szatnie, prysznice itd. Mamy nadzieję, że włodarzom naszego miasta uda się znaleźć bardziej dogodną lokalizację i powstanie tam przystań kajakowa z prawdziwego zdarzenia, która będzie służyć wszystkim mieszkańcom naszego miasta - dodaje.
Dla bezpieczeństwa młodzi zawodnicy pływają w kamizelkach, jednak – jak sugerują nasi rozmówcy – jakby przystań kajakarska była przy WOPR-ze, to ratownicy mogliby zabezpieczać treningi na motorówce. Kajakarstwo mogą zacząć trenować już 9- i 10-latkowie.

Odpowiedni sport

Nasi rozmówcy zgodnie potwierdzają, że w tym sporcie trzeba umieć pływać.
- Na wodzie wszystko może się wydarzyć – ostrzega M. Szałkowski. - Co prawda, nam się już wywrotki nie zdarzają. Co innego początkującym.
- Jak powstanie w naszym mieście pływalnia, to młodzi zawodnicy sekcji kajakowej na pewno będą mieli dodatkowe zajęcia na basenie z nauki i doskonalenia pływania – stwierdza W. Sztuka.
Weterani podkreślają, że sami jako czynni zawodnicy dwa razy w tygodniu pływali wpław i teraz, najczęściej zimą, też starają się pływać na basenie co najmniej dwa razy w tygodniu.
- Do tego kajakarz musi też biegać i ćwiczyć na siłowni – wyjaśnia nasz rozmówca. - Warto również grać w gry zespołowe i zimą biegać na nartach, bo te sporty ćwiczą kondycję i koordynację. Dlatego uważam kajakarstwo za odpowiedni sport dla dzieci, gdyż wspomaga ich ogólny rozwój.

Wymagający sport

Przeciętny trening to 12 do 15 km w kajaku dziennie. Nasi zawodnicy pływają po Narwi do stałych punktów - kościoła w Pomiechówku lub do Czarnowa.
- Przed zawodami treningi są bardziej intensywne i bardziej zróżnicowane, w zależności od dystansu, na jakim będziemy startować. Często w ich układaniu pomaga nam Dariusz Sitkowski, obecnie dyrektor Instytutu Sporu w Warszawie, a niegdyś wspaniały zawodnik, który wraz z Maciejem Kowalczykiem w kajakowych „dwójkach” zdobył wiele medali w Polsce i na zagranicznych imprezach. To wymagający sport. Zazwyczaj pływamy 4 do 6 razy w tygodniu - tłumaczy W. Sztuka.
Kajakarze rozpoczynają treningi w marcu i pływają do czasu, aż na rzece pojawi się pierwszy lód.
Tekst i foto: Joanna Lejtan

Wszystkich chętnych, którzy chcieliby spróbować przygody z kajakiem, zapraszamy w każdą niedzielę o godzinie 11.00 na plażę SILURUS w Modlinie.

W klubie weteranów trenują: Waldek Sztuka, Mariusz Szałkowski, Bogdan Banasiak, Hubert Banasiak, Krzysztof Kaszyński, Kamil Urbaś, Józef Kozar (najstarszy weteran), Mariusz Skorupski, Mirosław Kownacki, Sylwester Jaworski i Anna Sitnik, Sebastian Górajczyk, Tomasz Pawłat,Wojtek Karpiński, Zbigniew Nawacki.

Nowy numer TN już w kioskach i sklepach!

jedynka zA w nim m.in.: o kolejnej niechcianej inwestycji, stratach plantatorów truskawek w gm. Zakroczym oraz dyskusji wokół sypiącego się chodnika w gm. Leoncin.
W środku również fotorelacja z akcji Polska Biega.

Zachęcamy do lektury!

 


Porozmawiajmy o Funduszach Europejskich
W najbliższych latach Polska otrzyma ponad 82 mld euro z Funduszy Europejskich. W serialu z udziałem Stanisława Tyma mówimy, na co można dostać dofinansowanie, a w gazecie piszemy, gdzie uzyskać niezbędne informacje.
Nieruchomości w Hiszpanii | tanie mieszkania | tanie nieruchomości | Alicante | Gandia |
Kaba brukarstwo

Osiedle Royal w Wieliszewie

apteki-informator