Ile mam czasu na wystawienie faktury?
2020-03-25 1:39:58
Reklama
Obowiązek wystawienia faktury – kogo dotyczy?
Zgodnie z ustawą o VAT podatnik jest zobowiązany do wystawienia faktury, aby udokumentować sprzedaż. Dokument obowiązkowy jest w celu potwierdzenia:
Reklama
- sprzedaży lub dostawy towarów i świadczenie usług, dokonywane na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem,
- sprzedaży wysyłkowej z i na terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju,
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
- otrzymania całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.
W jakim terminie wystawić fakturę?
Zasadą ogólną zapisaną w art. 106i ustawy o VAT jest to, że fakturę wystawia się nie później niż do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do transakcji. W tym terminie należy wystawić zarówno faktury VAT, jak i faktury zaliczkowe, na żądanie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Prawo dopuszcza wystawianie jednej zbiorczej faktury, która będzie dokumentować wszystkie transakcje dokonane w ciągu jednego miesiąca dla danego kontrahenta. Ogólnych terminów wystawiania faktur pomoże pilnować program do wystawiania faktur. Przypomina on również o mijających terminach zapłaty.
Termin wystawienia faktury – wyjątki od zasady ogólnej
W niektórych przypadkach faktura wystawiona może być później. Obowiązujące zasady mówią, że fakturę należy wystawić w terminie nie dłuższym niż:
- do 30. dnia od dnia wykonania usługi – w przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano – montażowych,
- do 60. dnia od dnia wydania towaru – w przypadku dostawy książek drukowanych z wyłączeniem map i ulotek oraz gazet, czasopism i magazynów,
- do 90. dnia od dnia wykonania czynności w przypadku czynności polegających na drukowaniu książek z wyłączeniem map i ulotek oraz gazet, czasopism i magazynów,
- do 7. dnia od określonego w umowie dnia zwrotu opakowania,
- z upływem terminu płatności – w przypadku, dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego, świadczenia usług: telekomunikacyjnych, najmu, dzierżawy, leasingu, ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, stałej obsługi prawnej i biurowej, dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego – z wyjątkiem usług stanowiących import usług.
Kiedy najwcześniej można wystawić fakturę?
Przepisy mówić nie tylko o najpóźniejszym terminie wystawienia dokumentu księgowego, ale i najwcześniejszym terminie ich powstania. Zgodnie z zapisami prawa faktury nie można wystawiać wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy towaru/usługi, otrzymaniem towaru lub wykonaniem usługi w całości lub części zapłaty.
Doskonały program do wystawiania faktur od wfirma.pl