Halinka, Wacław i Sosna Królowej Bony

2017-06-26 9:08:12

Pomniki przyrody to – wg definicji – “pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej i kulturowej, historycznej i krajobrazowej”. W Polsce jest ich ponad 36 tys. Najwięcej na Mazowszu, bo ponad 4 tys.

Postanowiłem sprawdzić, ile pomników przyrody znajduje się na terenie powiatu nowodworskiego. Poszukiwania rozpocząłem od przeglądu stron internetowych gmin. Miałem nadzieję, że znajdę tam potrzebne informacje. Niestety okazało się, że na większości stron ich nie ma.

Pod tym względem najlepiej wypadła gmina Nasielsk. Jest mapka z zaznaczonymi pomnikami przyrody, są zdjęcia i ich opisy. Na terenie gminy znajduje się osiem pomników przyrody, w tym sześć drzew i dwa głazy narzutowe. Najgrubsza jest lipa drobnolistna w Cieksynie (640 cm obwodu) i dąb szypułkowy w Nasielsku (583 cm).

Na temat pomników przyrody w pozostałych gminach odnalazłem dane w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody. W gm. Pomiechówek jest ich osiem – w tym siedem drzew i jeden głaz narzutowy. Najgrubsza jest topola czarna “Halinka” w Czarnowie (500 cm obwodu).

W Nowym Dworze Mazowieckim są trzy pomniki przyrody – dąb Machał na ulicy Łęcznej i dwa drzewa na ulicy Paderewskiego.

W Gminie Zakroczym i Leoncin jest sześć pomników. W Zakroczymiu najbardziej znany jest dąb “Wacław”, który rośnie w pobliżu Urzędu Gminy. W miejscowości Błogosławie rośnie okazały dąb szypułkowy o obwodzie ok. 520 cm (na zdj.).

Jeśli chodzi o Leoncin, większość pomników przyrody rośnie na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Większość z nich ma ciekawą historię i nazwy np. “Dąb Jagiełły”, “Dąb Kobendzy”, “Sosna Królowej Bony”, “Sosna Powstańców”.

Z ostatnią sosną wiąże się tragiczna historia . W roku 1863 na rozłożystych konarach sosny Rosjanie powiesili powstańców ukrywających się w puszczy.

Gmina Czosnów posiada siedem pomników przyrody. Najbardziej znany jest “Stary dąb”.

Na terenie powiatu znajduje się w sumie trzydzieści pomników przyrody. Pomnik przyrody jest oznaczony urzędową tabliczką z godłem państwowym. Każdy podlega ochronie prawnej. Zabronione jest ich niszczenie i uszkadzanie. Dobrze byłoby, aby samorządy zainteresowały się tą formą ochrony przyrody. To one podejmują decyzję o ustanowieniu nowego pomnika.

W naszym kraju drzewa mają duże znaczenie historyczne, kulturowe i sentymentalne. Wiele z nich jest związane z naszą historią. Warto je chronić, aby coś pozostawić po sobie dla przyszłych pokoleń. Nie tylko budynki, place zabaw i boiska sportowe itd. Z ustanowieniem nowego pomnika przyrody wiążą się pewne ograniczenia i obowiązki: np. gdy drzewo jest chore należy je leczyć i pielęgnować.

Niestety w naszym powiecie ubywa, a nie przybywa, pomników przyrody. Warto byłoby zmienić ten trend. Wiele drzew na terenie gmin powiatu nowodworskiego spełnia wymagania pomników.

Z.G.Z

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…