Facebook

Gramy do jednej bramki

2017-01-29 11:57:05

O sukcesach, priorytetach 2017 roku, Święcie Zakroczymia oraz spotkaniu z Ministrem Sportu i Turystyki rozmawiamy z Burmistrzem Gminy Zakroczym – Arturem Ciecierskim – nominowanym w plebiscycie „Faworyt Czytelników Tygodnika Nowodworskiego 2017” w kategorii „Samorządowiec Roku”.

ADAM BALCERZAK

a.balcerzak@nowodworski.info

Minął 2016 rok. Z czego jest Pan zadowolony, jeśli chodzi o to, co udało się zrobić w minionym roku w Gminie Zakroczym?

  Wiele się wydarzyło. Uruchomiliśmy Gminny Ośrodek Kultury, jak się okazuje, bardzo potrzebny naszej gminie. Póki co nie jest za duży, ale ważne, że dużo się w nim dzieje. Przyjdzie czas, że dorównamy innym ośrodkom w powiecie. Odzyskaliśmy płynność finansową, a rok skończyliśmy z nadwyżką w kwocie ponad 400 tysięcy zł. Dzięki temu dzisiaj nie musimy zaciągać kredytów w związku z wydatkami bieżącymi. Realizacja odbudowy stacji uzdatniania wody w Henrysinie to inwestycja, z której jestem jednak nie tyle zadowolony, co szczęśliwy. W jeden rok udało nam się wykonać coś, czego nie zrobiono przez ostatnie dziesięć lat. Patrząc jak rośnie, moje serce rosło razem z nią.  Pan i czytelnicy  możecie myśleć, że upolityczniam sprawę. Jestem po prostu szczery. Tylko ja i moi najbliżsi współpracownicy wiedzą ile energii i nieprzespanych nocy poświęciliśmy na  realizację tej inwestycji, ale warto było. Około 700 gospodarstw, ponad 2000 ludzi  dzisiaj może spać spokojnie.  Wielokrotnie mówiłem, że priorytetowym problem do rozwiązania w gminie jest właśnie kwestia wody. Wszystko mogło poczekać: drogi, oświetlenie, chodniki, boiska i inne inwestycje, ale wodę ludzie muszą mieć.  W 2016 roku nic się nie liczyło poza tym tematem, absolutnie nic.

W grudniu radni przyjęli projekt budżetu gminy na 2017 rok. Co jest Pańskim priorytetem jeśli chodzi o ten rok?

Budowa infrastruktury sportowej przy Zespole Szkolno Przedszkolnym w Zakroczymiu. Jestem to winny dzieciom i młodzieży, i słowa dotrzymam. To jest absolutny priorytet. Na uwagę zasługuje również przebudowa linii energetycznej wraz z budową stylowego oświetlenia przy ul. Koźmińskiego. Istotna będzie w tym roku również zmiana wizerunek samego miasta Zakroczymia. Zadbamy o to m.in. poprzez wspomnianą wymianę oświetlenia, jak również poprzez upiększanie miasta dodatkową zielenią, kwiatami na wiosnę i świątecznymi dekoracjami w zimę.

W grudniu minęły również 2 lata odkąd objął Pan urząd burmistrza. Jak ocenia Pan te 2 minione lata?

W związku z trudną sytuacją ekonomiczną gminy, początki były bardzo ciężkie. Zrealizowaliśmy program naprawczy i odbudowaliśmy finanse gminy. Doskonale pamiętamy, jak jeszcze w grudniu 2014 r.  chciano gminie blokować rachunki bankowe. Każdego dnia kierowałem się jednak zasadą, jak mój ulubiony przywódca Abraham Lincoln,  „idę wolno, ale nie cofam się nigdy”.  Każdy dzień, każdy miesiąc, to był krok do przodu.  W zarządzaniu ważna jest konsekwencja. Od samego początku brałem pełną odpowiedzialność za urząd i moje decyzje. Nie patrzyłem na to czy ktoś przestanie mnie lubić lub znienawidzi, czy może będzie na mnie głosował za 4 lata lub nie.  Realizowałem skuteczną politykę windykacyjną. Dzisiaj ludzie wiedzą, że należności na rzecz gminy płacić należy. W mojej ocenie nawet jak nie będę już burmistrzem, to mieszkańcy i przedsiębiorcy w tej kwestii nie zmienią swojego podejścia, bo zmieniliśmy przez te dwa lata ich mentalność. Mam nadzieję rozumieją, że jak gmina nie będzie osiągała dochodów z tytułu podatków i innych opłat, to nie będzie przeprowadzała inwestycji. Sam Pan wie jak jest w Zakroczymiu. Ludzie oczekują remontów budynków komunalnych, dróg, oświetlenia i przeprowadzania innych inwestycji.  Chcę podkreślić jednak wyraźnie, zawsze pomagam tym którym pomóc mogę. Jeśli tylko okoliczności pozwalają rozkładam należności na raty lub w bardzo wyjątkowych sytuacjach podejmuję decyzję o umorzeniu. W tej robocie trzeba podchodzić do ludzi z empatią, traktować ich tak, jakbyś chciał żeby Ciebie traktowano. Jednak należy bezwzględnie pamiętać o odpowiedzialności za finanse publiczne.  Jeśli chodzi o te 2 lata, to mógłbym teraz wymieniać po kolei co się udało lub  czego się udało zrealizować. Zwrócę jednak uwagę na coś o czym nie zawsze się mówi. Warta podkreślenia kwestia to ludzie, z którymi na co dzień współpracuję.  Dzisiaj mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że przez ostatnie 2 lata udało się stworzyć świetny zespół, który „gra do jednej bramki”. Mam pewną zasadę. Sukces jaki osiągam, to sukces moich współpracowników.  Natomiast ich błędy lub porażki biorę zawsze na siebie, bo ludzie się mylą i będą się mylić zawsze. Jeśli ludzie są w stosunku do mnie uczciwi i lojalni, zawsze będę ich bronił.

Taka oto ciekawostka.

W sprawie skarg i wniosków odwiedził mnie mieszkaniec. Wyjął z torby skargę na pracownika i mówi do mnie, że składa ją na dziennik. Mówię, proszę. Pyta mnie, czy wyciągnę konsekwencję. Widać było, że na niczym mu nie zależy, byle upodlić pracownika. Odpowiadam, zależy czego dotyczy skarga. Zapoznałem się i odpowiedziałem, że nie wyciągnę żadnych konsekwencji w stosunku do pracownika, a Pana przepraszam w imieniu urzędu. Biorę wszystko na siebie. Człowiek zbaraniał i mówi jak to? burmistrzu Pan jest w porządku, ale ten pracownik? Mówię do niego, spokojnie, człowiek się pomylił, każdy z nas się myli. Załatwimy prawidłowo Pana sprawę w ciągu godziny.  Efekt? Skarga przy mnie została podarta i wróciła do torby.

Jeśli uda Ci się sprawić, że Twoi pracownicy będą czuli się bezpiecznie, to o efekty pracy możesz być spokojny. Tworzymy świetny zespół. Udało się stworzyć przyjazny urząd dla mieszkańców. Właśnie tak oceniam te minione 2 lata.  Dobry zespół ludzi przekłada się na skuteczną i dobrą obsługę petentów, realizację inwestycji, prawidłową realizację budżetu, na wszystko. Przekłada się na sukces. Piastując urząd wójta, burmistrza, czy prezydenta, sukcesy możliwe są tylko dzięki ludziom, którzy są obok Ciebie. Samemu, dobrze Pan wie, gdzie można się podrapać <śmiech>.

W tym miejscu należy podkreślić również ogromne zaufanie jakie otrzymuję od Rady Gminy. Widać, że radni traktują mnie poważnie i co najważniejsze przekonali się, że dla mnie najistotniejszy jest rozwój gminy i jej interes. Obie uchwały w sprawie absolutorium, czy w sprawie przyjęcia budżetu zostały podjęte jednogłośnie, a przypominam, że z mojego komitetu do Rady nie weszła żadna osoba. Szanujemy się wzajemnie, otwarcie rozmawiamy.  Nawet jeśli coś leży tylko i wyłącznie w moich kompetencjach niejednokrotnie z nimi o tym rozmawiam. Wszyscy bierzemy odpowiedzialność za gminę.

Nie da się ukryć, że w tym roku budżet gminy jest mocno ograniczony, ze względu na budowę infrastruktury sportowej. Jak będzie więc wyglądało święto gminy w tym roku? Planuje się występ gwiazd, czy rezygnuje Pan z tego?

W tym roku w ramach święta Zakroczymia odbędzie się piknik. Nie trzeba co roku zapraszać gwiazd. Można i bez tego świetnie się bawić. Spotkamy się zapewne na rynku miejskim, a może nad Wisłą, zobaczymy. Pewnie będzie jakaś scenka. Może wystąpią dzieci i młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury. Oni są wspaniali i bardzo zmotywowani. Chcemy się nimi chwalić. Może to oni będą kiedyś gwiazdami.

Wspomniał Pan o infrastrukturze sportowej. Był Pan w tej sprawie w Ministerstwie Sportu i Turystyki. O czym rozmawiał Pan z ministrem? Jaki będzie efekt tych rozmów?

Rozmowa z Panem Ministrem dotyczyła przedmiotowej sprawy. Pokazałem w jakim stanie mamy infrastrukturę sportową. To była kurtuazyjna wizyta. Będziemy aplikować o środki do Ministerstwa Sportu. Jak każdy samorząd musimy złożyć wniosek i czekać na decyzję. Liczę jednak, że uda się pozyskać niezbędne dofinansowanie na realizacje wspomnianej inwestycji.

Panie burmistrzu na koniec chciałbym poinformować Pana, że został Pan nominowany w Plebiscycie Faworyt Czytelników 2017 w kategorii „Samorządowiec Roku”. Głosować można wysyłając SMS o treści tn1.3 pod numer 71051 (koszt 1,23 z VAT). Dlaczego nasi czytelnicy powinni głosować właśnie na Pana?

Dlaczego? Może odpowiedzią na to pytanie niech pozostaną odpowiedzi na pytania powyżej <śmiech>.

AB

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *