Facebook

Gigantyczny pająk w pobliżu promenady

2017-07-26 3:46:36

Ścieżka linowa, wieża obserwacyjna, rzeźba pająka krzyżaka w skali 100:1 – Dolina Wkry w Pomiechówku to kolejny projekt gminy Pomiechówek, który uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości ponad 6 mln zł.

W maju br. gmina Pomiechówek ogłosiła przetarg na budowę dydaktyczno-rekreacyjnego kompleksu leśnego Dolina Wkry. W postępowaniu wzięła udział firma VenuLand. 17 lipca podpisano umowę z wykonawcą, a tydzień później firma została wprowadzona na teren budowy.

Projekt zakłada w szczególności regenerację siedlisk przyrodniczych, ochronę zagrożonych gatunków, ograniczenie negatywnego oddziaływania ruchu turystycznego i budowę infrastruktury służącej do edukacji przyrodniczej.

W ramach inwestycji zostanie wybudowana ścieżka linowa z punktami widokowymi, kładka (1,5 m nad powierzchnią ziemi!), tematyczne podesty edukacyjne w postaci tablic i modeli trójwymiarowych, które obrazują chronione ptaki oraz zbiorowiska roślinne.

Powstanie również wieża obserwacyjna ze stanowiskiem multimedialnym, umożliwiającym naukę głosów popularnych ptaków. Zamontowane zostaną w niej lornetki do obserwacji gadów występujących nad rzeką Wkrą.

Zostanie też wybudowana wiata do organizacji konferencji i warsztatów, a także ścieżki edukacyjne dla uczniów szkół do prowadzenia lekcji przyrodniczych.

Niespotykanym elementem, który znajdzie się w kompleksie, będzie ekspozycja rzeźb obrazujących sylwetki występujących na terenie gminy leśnych ssaków, łąka motyli z trójwymiarowymi rzeźbami w powiększeniu 50:1 oraz rzeźba pająka krzyżaka łąkowego w skali 100:1.

Projekt o wartości blisko 10 mln zł obejmuje zadania inwestycyjno-promocyjne na terenie pomiechowskich lasów, w pobliżu nadrzecznej promenady. Realizacja projektu obejmuje lata 2017-2019.

red./pomiechowek.pl

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…