Gdzie za potrzebą?

2016-05-19 11:38:16

Od początku roku Twierdzę Modlin odwiedziło ponad 3 000 osób. Wielu z nich nie wie jednak, gdzie w okolicy można skorzystać z toalety.

Turyści z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych przyjeżdżają oglądać zabytkowe fortyfikacje. Modlin gościł również zwiedzających z tak egzotycznych miejsc, jak Kuba czy Madagaskar. Wielu turystów nie ma jednak pojęcia, gdzie można skorzystać z publicznej toalety. Zdarza się, że kilkunastoosobowe wycieczki załatwiają się chociażby przy okazji wizyty w cukierni. Turyści pukali nawet do mieszkań prywatnych. Problem był sygnalizowany przez mieszkańców podczas ostatnich posiedzeń Zarządu Osiedla nr w dniach 6-12 kwietnia oraz 10 maja.
Jedyna publiczna toaleta w okolicy znajduje się w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Baśki Murmańskiej 164. Jak informuje Marek Kozłowski z CIT, jest ona dostępna dla grup oraz turystów indywidualnych w godzinach otwarcia centrum, tj. od wtorku do niedzieli miedzy 10:00 a 17:00. Instytucja, choć zamknięta, pracuje również w poniedziałki i – jak zapewnia Kozłowski – każdy turysta może zapukać do jej drzwi.
Swoje toalety udostępnia również  firma Konkret – właściciel modlińskiej cytadeli. Do dyspozycji turystów oraz mieszkańców Twierdzy są obecnie sanitariaty przy Bramie Kadetów oraz obok WAKu. Jak mówi zarządzający obiektem Sebastian Sosiński – w najbliższym czasie zostanie również udostępniona toaleta wewnątrz Wieży Czerwonej. Sezonowo firma ustawia też toi-toie.
Mieszkańcy Twierdzy narzekają jednak, że sanitariatów jest zbyt mało. Jak mówią, doskwiera to zwłaszcza osobom starszym, które często, aby skorzystać z toalety, muszą wracać ze spaceru do domu. Ubolewają także, że wielu amatorów mocnych trunków załatwia się, gdzie popadnie – w krzakach lub przy osiedlowych śmietnikach.
Niektórzy z mieszkańców chętnie widzieliby toalety w Parku Trzech Kultur. Zapytaliśmy o to Dariusza Tabęckiego – naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej w nowodworskim magistracie
– Pierwszy głos w tej sprawie dochodzi do mnie od pana – stwierdził urzędnik – Sprawa jest w gestii Zarządu Osiedla nr 6. Myślę, że nie byłoby problemu z ustawieniem toi-toiek. Trzeba tylko określić ich liczbę i miejsce, bo jeden chciałby toaletę w parku, a drugi np. przy Poniatowskiego – dodał Tabęcki.
Pojawiły się również głosy o konieczności ponownego ustawienia toalet na parkingu przy cmentarzu. Mieszkańcy jednak obawiają się wandali. Toi-toi, który znajdował się w tym miejscu poprzednio, niestety bardzo szybko został zdewastowany.
Czy mieszkańcy Modlina Twierdzy doczekają się nowych toalet? Czy toi-toie nie zostaną zniszczone po kilku dniach?

Tomasz Parciński

Podobne artykuły

Comments

comments

1 komentarz

  1. Jacek odpowiedz

    Mamy coraz ładniejszy park, czy na pewno chcemy aby stanęły w nim plastikowe, smierdządze i szpecące okolice toitoje?
    Jest toaleta w informacji turystycznej, czy to za mało?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *