Facebook

Gdzie ty jesteś Cyganeczko?

2015-06-25 12:58:55

Już po raz dziewiąty 27 maja odbyła się w Nasielsku impreza, której myślą przewodnią jest cygański obyczaj, muzyka i taniec z naturą w tle. Jej organizatorem od początku jest nasielski Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II

Doroczne spotkanie w Ogrodzie Terapeutycznym DPS-u w Nasielsku ma charakter przeglądu wszystkiego tego, co we wspomnianym temacie romskich obyczajów, tańca i muzyki w powiązaniu z naturą jest przedmiotem działań terapeutycznych w domach pomocy społecznej i placówkach opiekuńczych w północno-wschodniej części Polski.

Tegoroczne spotkanie to PROMIEŃ 2015, a myśl przewodnia zawarta była w słowach: Gdzie ty jesteś, Cyganeczko? Motto, to końcowy fragment wiersza mówiącego o cygańskim życiu napisanego przez mieszkankę nasielskiego DPS-u Magdalenę Pietrzak.

„Cygańskie” spotkanie odbywa się w plenerze, na estradzie w Ogrodzie Terapeutycznym i zgodnie z cygańskim obyczajem przy ognisku.

W tym roku w przeglądzie wzięło udział 19 placówek. To, co pokazały poszczególne zespoły było dowodem na to, jak bardzo tematyka spotkania wzbogaciła warsztat pracy poszczególnych placówek, jak bliska jest ich podopiecznym, a sam przebieg spotkania miał prawdziwie biesiadny charakter.

Przez cały dzień obszerny Ogród Terapeutyczny rozbrzmiewał cygańską pieśnią, mieniły się cygańskie stroje – zwłaszcza w czasie tańców. Clou imprezy to tradycyjnie występ Don Wasyla Szmidta i Gwiazd Cygańskiej Pieśni. Don Wasyl do śpiewania cygańskich pieśni i tańca zapraszał wszystkich obecnych. Na koniec wspólnie z obecnymi zaśpiewał pieśń „Jedno jest niebo dla wszystkich…”. Artysta po raz kolejny już powiedział, że w Polsce są dwa prawdziwie cygańskie festiwale. Pierwszy to ten w Ciechocinku, a drugi – ten w Nasielsku.

Pomysłodawczynią nasielskiego festiwalu jest dyrektor DPS w Nasielsku Agata Nowak. Ona wraz z mieszkańcami swej placówki i jej załogą podejmuje olbrzymi trud, aby impreza osiągała zamierzone cele artystyczne, zabezpieczała cała logistykę przedsięwzięcia i tworzyła sprzyjającą atmosferę dla ludzi, dla których los nie był łaskawy. W jej działaniach wspierają ją samorządy województwa, powiatu i gminy oraz liczni sponsorzy.

W przyszłym roku przypadnie 10. jubileuszowa edycja imprezy. To dopiero będzie Biesiada.

 

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *