Facebook

Gdzie ty jesteś Cyganeczko?

2015-06-25 12:58:55

Już po raz dziewiąty 27 maja odbyła się w Nasielsku impreza, której myślą przewodnią jest cygański obyczaj, muzyka i taniec z naturą w tle. Jej organizatorem od początku jest nasielski Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II

Doroczne spotkanie w Ogrodzie Terapeutycznym DPS-u w Nasielsku ma charakter przeglądu wszystkiego tego, co we wspomnianym temacie romskich obyczajów, tańca i muzyki w powiązaniu z naturą jest przedmiotem działań terapeutycznych w domach pomocy społecznej i placówkach opiekuńczych w północno-wschodniej części Polski.

Tegoroczne spotkanie to PROMIEŃ 2015, a myśl przewodnia zawarta była w słowach: Gdzie ty jesteś, Cyganeczko? Motto, to końcowy fragment wiersza mówiącego o cygańskim życiu napisanego przez mieszkankę nasielskiego DPS-u Magdalenę Pietrzak.

“Cygańskie” spotkanie odbywa się w plenerze, na estradzie w Ogrodzie Terapeutycznym i zgodnie z cygańskim obyczajem przy ognisku.

W tym roku w przeglądzie wzięło udział 19 placówek. To, co pokazały poszczególne zespoły było dowodem na to, jak bardzo tematyka spotkania wzbogaciła warsztat pracy poszczególnych placówek, jak bliska jest ich podopiecznym, a sam przebieg spotkania miał prawdziwie biesiadny charakter.

Przez cały dzień obszerny Ogród Terapeutyczny rozbrzmiewał cygańską pieśnią, mieniły się cygańskie stroje – zwłaszcza w czasie tańców. Clou imprezy to tradycyjnie występ Don Wasyla Szmidta i Gwiazd Cygańskiej Pieśni. Don Wasyl do śpiewania cygańskich pieśni i tańca zapraszał wszystkich obecnych. Na koniec wspólnie z obecnymi zaśpiewał pieśń “Jedno jest niebo dla wszystkich…”. Artysta po raz kolejny już powiedział, że w Polsce są dwa prawdziwie cygańskie festiwale. Pierwszy to ten w Ciechocinku, a drugi – ten w Nasielsku.

Pomysłodawczynią nasielskiego festiwalu jest dyrektor DPS w Nasielsku Agata Nowak. Ona wraz z mieszkańcami swej placówki i jej załogą podejmuje olbrzymi trud, aby impreza osiągała zamierzone cele artystyczne, zabezpieczała cała logistykę przedsięwzięcia i tworzyła sprzyjającą atmosferę dla ludzi, dla których los nie był łaskawy. W jej działaniach wspierają ją samorządy województwa, powiatu i gminy oraz liczni sponsorzy.

W przyszłym roku przypadnie 10. jubileuszowa edycja imprezy. To dopiero będzie Biesiada.

 

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…