Gdzie do apteki po zmroku?

2022-09-12 4:28:40

W powiecie nowodworskim brak jest całodobowej apteki. Mieszkańcy skarżą się, że w godzinach nocnych lub w dni świąteczne nie mają gdzie kupić leków


Dyskusję na ten temat rozpoczął wpis jednego z internautów, który pod koniec sierpnia potrzebował nocnej pomocy lekarskiej. Z Nowego Dworu Mazowieckiego z powodu braku lekarza dyżurującego został skierowany do Nasielska. Po wizycie otrzymał diagnozę i receptę, którą chciał zrealizować. Ku jego zaskoczeniu apteka z Nowego Dworu, polecona przez medyków jako „całodobowa”, okazała się zamknięta.
Ja mam ostre zapalenie gardła, jakoś dam radę do jutra, to tylko gardło …a co w momencie gdy choroby są poważniejsze? Jakieś dzieci ,osoby starsze muszą natychmiast przyjąć lek, osoby nie posiadające auta, to nie bywałe, że w całym powiecie nowodworskim brak jest czynnej apteki dyżurującej. Myślę że ktoś powinien podjąć jakieś działania w tym temacie.” – napisał internauta.

Uchwała jest, narzędzi do jej egzekwowania brak

W dniu 28.12.2021 roku Rada Powiatu Nowodworskiego podjęła uchwałę w sprawie dyżurów aptek w powiecie. Załącznikiem do uchwały jest harmonogram, który informuje o dniach i godzinach pracy poszczególnych aptek. Okazuję się, że tylko kilka z nich pracuje w wydłużonych godzinach np. do 22, a większość jest nieczynna np. w niedzielę.
W witrynach ogólnodostępnych aptek wywieszone są często stare harmonogramy (z 2021 r.) określające dni dyżurów lub jest ich całkowicie brak.
Radni Powiatowi z apteczną dokładnością ustali okresy dyżurów aptek funkcjonujących w trzech miejscowościach: Pomiechówku, Nowym Dworze i Nasielsku. Harmonogram dyżurów dostępny jest również na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Mazowieckim. Podany jest też nr telefonu 572 388 046, pod którym można się dowiedzieć, do której apteki się udać, by w nocy zakupić leki.
W harmonogramie ustalonym przez Radę Powiatu podane są czaso-okresy, w których dana apteka ma obowiązek pełnić dyżur. Na tej samej stronie internetowej zamieszczony jest wpis, który wyjaśnia, że dyżury w aptekach ogólnodostępnych to obowiązek ustawowy, za którego spełnienie odpowiedzialne jest kierownictwo poszczególnych placówek. „Zapewnienie dostępu do świadczeń farmaceutycznych w porze nocnej i w dni wolne od pracy stanowi realizację ważnego interesu publicznego, jakim jest ochrona zdrowia i życia obywateli. Ograniczenie to wynika wprost z ustawy Prawo farmaceutyczne, jedynie jego techniczne sprecyzowanie powierzono zaś właściwej radzie powiatu. Uchwała rady powiatu w tym przedmiocie ma więc charakter wyłącznie wykonawczy.”
Jak informują nas czytelnicy, w praktyce wygląda to tak, że apteka i tak jest zamknięta w trakcie wyznaczonego dyżuru albo jest się bardzo trudno dodzwonić na podany nr telefonu.

Radna podjęła inicjatywę

Radna powiatowa Anna Małecka postanowiła w praktyce zbadać, gdzie leży źródło problemu z całodobowym dostępem do aptek. – Harmonogram dyżurów jest dostępny na stronie internetowej Starostwa. Uważam, że powinien być również udostępniony dla wszystkich w widocznym miejscu – w oknie lub na drzwiach każdej apteki. Wydrukowałam aktualny grafik na kolorowej karcie, oprawiłam go z dwóch stron sztywną folią. Zaopatrzona w kilka tabliczek odwiedziłam nasze nowodworskie apteki. W trzech placówkach w widocznym miejscu wisiał od dawna aktualny harmonogram. W trzech innych aptekach nie było aktualnego i powieszono moje dzieło. W jednej z aptek nie było harmonogramu i nie wiadomo, czy będzie wywieszony. Z kilkoma farmaceutami udało mi się porozmawiać i dowiedzieć o rzeczywistych problemach dotyczących pracy aptek – relacjonuje w swoich mediach społecznościowych radna A. Małecka.
Do jakich wniosków doszła Anna Małecka? Wypunktowała wszystkie swoje obserwacje i opisała we wspomnianym poście. „Aptekarzom nie opłaca się dyżurować w nocy, w wielu przypadkach muszą dojechać do apteki z odległych miejscowości. Nikt im za to dodatkowo nie zapłaci. Zgodnie z prawem, do każdej nocnej transakcji mogą doliczyć kwotę 3,20 zł.
Kwota dopłaty jest niewielka i to się po prostu – nie kalkuluje.
Władze miasta lub powiatu nie mogą zmusić farmaceutów do prowadzenia nocnej apteki, nie ma takiego prawa.
Brak jest również odgórnych narzędzi do egzekwowania przez Starostwo realizacji ustalonego harmonogramu.
Brak jest również odgórnych regulacji prawnych dotyczących wynagradzania za nocne dyżury pracowników aptek
Z tego, co mi wiadomo, jest jedynie propozycja Ministerstwa Zdrowia, aby NFZ finansował pracę apteki do godz.24.00 i od 6.00 rano.
W godzinach 24.00 – 6.00 dyżur mógłby być finansowany z lokalnego budżetu, o ile starosta uznałby to za stosowne. Ale to dopiero projekt.
Jest wiele większych miast w Polsce, w których podobnie, jak i w Nowym Dworze Mazowieckim, nie ma ani jednej nocnej apteki.
Władze tych miast tłumaczą, że nie chcą wydatkować pieniędzy publicznych na realizację zadań, które nie wynikają z ustaw.
Samorządy mogą jednak partycypować w kosztach nocnych dyżurów. Są apteki, które chętnie mogłyby dyżurować w nocy, nawet i w naszym mieście.
Tylko za taki dyżur samorząd musi zapłacić. Patrząc na inne miasta, są to koszty rzędu 12 – 15 tysięcy miesięcznie (400 zł dziennie).
Radna zaznaczyła, że niebawem złoży stosowne pismo do władz miasta i powiatu z pytaniem o możliwość znalezienia środków na dofinansowanie dyżurów nocnych w jednej z aptek w powiecie.

Apteka już dawno nie jest całodobowa

W powszechnej opinii wielu mieszkańców apteka przy ul. Bohaterów Modlina jest apteką dyżurującą całodobowo.
Już dawno nasza apteka nie pełni nocnych dyżurów. Jesteśmy czynni w dni powszednie od 7.30 do 22, w soboty od 9 do 21, a w niedzielę i dni świąteczne również od 9 do 21. We wszystkich możliwych źródłach informacji (np. mapy Google) zweryfikowałam nasze godziny pracy i poprosiłam o zlikwidowanie informacji, że apteka jest całodobowa. Zatrudniamy dwóch farmaceutów, a brak jest zainteresowanych, wykwalifikowanych pracowników, którzy mogliby objąć nocne dyżury. Tym składem osobowym, który obecnie posiadam nie jestem w stanie zgodnie z Kodeksem Pracy wydłużyć godzin pracy naszej apteki – powiedziała nam w rozmowie telefonicznej kierownik Apteki Cefarm z ul. Bohaterów Modlina.
Najbliższa apteka całodobowa funkcjonuje w Legionowie przy ul. Piłsudskiego 13.
Czy samorządowcy uznają brak apteki całodobowej za poważny problem społeczny i zdecydują się znaleźć rozwiązanie? Ustalenie jednej dyżurującej apteki w powiecie i wsparcie finansowe jej działalności zapewne rozwiązałoby problem na stałe. To się okaże, choć w opinii wielu osób decyzje o dofinansowaniu apteki chcącej pełnić całodobowy dyżur w danym powiecie powinny zapaść na wyższym szczeblu.

M. Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *