Facebook

Gazyfikacja gminy staje się faktem

2016-03-11 8:52:54

Temat gazyfikacji Zakroczymia nabiera coraz jaśniejszych i realniejszych barw. Już 15 marca rusza cykl spotkań z mieszkańcami, które będą dotyczyły właśnie gazyfikacji gminy Zakroczym.

W zeszłym tygodniu odbyło się kolejne spotkanie burmistrza z przedstawicielami firmy Gazownia Serwis, dotyczące zgazyfikowania gminy. Burmistrz zapowiada, że gazyfikacja nabiera tempa. Mieszkańcy ulicy Odpadki doczekali się już podłączenia. Prace trwały tam w ostatnim czasie bardzo intensywnie. Firma Gazownia Serwis rozpoczęła realizować pozwolenie na budowę, co oznacza, że zaczęła ona „ciągnąć” nitkę do miasta ulicami Duchowizna i Parowa Okólna.
– Ja ze swojej strony – jeśli warunki na to pozwolą, a muszę zrobić wszystko, bo w tej chwili gaz ziemny jest najtańszą formą ogrzewania – podłączam wszystkie budynki użyteczności publicznej, w pierwszej kolejności Urząd Gminy. Urząd ponosi koszty zatrudnienia czterech palaczy CO, co daje średnio około 11 000 złotych miesięcznie – powiedział w rozmowie z naszą redakcją burmistrz gminy Artur Ciecierski. – Średnia krajowa brutto plus koszty zatrudnienia palaczy i dodatkowo koszty instalacji pieca oraz koszty związane ze zmianą ogrzewania Urzędu Gminy zwrócą się pod dwóch miesiącach.
Już 15 marca w Gminnym Ośrodku Kultury rusza cykl spotkań informacyjnych z mieszkańcami w sprawie podłączenia się do sieci gazociągowej. O godz.18:30 spotkają się mieszkańcy ulic: Ostrzykowizna, Duchowizna, Parowa Okólna. Kolejne spotkanie odbędzie się tego samego dnia o godzinie 19:30 dla mieszkańców zamieszkujących tereny przy ul. Płońskiej.
Burmistrz zapewnia, że wszyscy mieszkańcy gminy zostaną powiadomieni o powyższych spotkaniach na piśmie, ponieważ nie wszyscy mają dostęp do internetu.
– Chcemy wszystkim skutecznie doręczyć takie powiadomienia, ponieważ zależy nam na tym, żeby każdy mógł wysłuchać przedstawicieli firmy. Ja robię wszystko, co w mojej mocy, żeby w miarę szybko, w porozumieniu z firmą, organizować te spotkania – dodał burmistrz.
W czasie spotkań mieszkańcy będą mogli uzyskać odpowiedzi na pytania: Jakie koszta związane są z przyłączem? Jakie zadania leżą po stronie mieszkańców? Jaki jest wstępny koszt pieca?
– Bardzo się cieszę, że miesiąc rozmów z firmą wykazał, że to, czego nie udało się zrobić w ciągu pięciu lat, zrobimy w rok – powiedział Ciecierski.
W środę 2 marca  odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział: burmistrz gminy Zakroczym, przedstawiciele zarządu spółdzielni „Dążność” – Prezes Zarządu Jadwiga Zielonka, Jarosław Kulawiak – Zastępca Prezesa ds. Inwestycji i Rozwoju oraz Prezes Zarządu firmy Gazownia Serwis Remigiusz Górzyński.
W czasie spotkania podjęto decyzję, że jeszcze w tym roku „Dążność”, która zarządza osiedlem przy ulicy Tylnej i Al. Spółdzielni, zmieni ogrzewanie z oleju na gaz ziemny, a także wykona przyłącze na budynkach, aby w przyszłości móc zapewnić mieszkańcom osiedla gaz ziemny w mieszkaniach.
Gmina zapewnia, że od nowego sezonu grzewczego zmaleje opłata za ogrzewanie.

Adam Balcerzak

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *