FALOWNIK – MÓZG INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

2020-04-04 2:18:44
Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej obok paneli jest falownik. Falownik nazywamy również inwerterem solarnym. Jeśli panele fotowoltaiczne są sercem instalacji to inwerter jest jej mózgiem. Jedno bez drugiego nie może funkcjonować.

Falownik – a po co mi on?

Falownik odpowiedzialny jest za zmianę prądu stałego, który biegnie z paneli w prąd zmienny, który może zostać wysłany do Twojej instalacji elektrycznej. Kluczowe jest, aby falownik nie ograniczał mocy całej instalacji, ale był w stanie wyciągnąć z niej jak najwięcej. Drugą funkcją falownika jest monitorowanie całej instalacji, zbieranie statystyk i kontrola procesów. Inwertery oferowane przez Solenergi mają również zainstalowane moduły wi-fi, dzięki którym możliwe jest bieżące monitorowanie instalacji z dowolnego miejsca.

 

 

Jaki falownik będzie najlepszy dla mnie?

Wyróżnimy kilka typów falowników, które wykorzystuje się w zależności od Twojej instalacji elektrycznej i instalacji fotowoltaicznej. Przede wszystkim musimy zdecydować, czy skorzystamy z inwertera jedno czy trójfazowego. Będzie to uzależnione od Twojej instalacji elektrycznej. Sytuacja robi się nieco bardziej skomplikowana, jeśli bierzemy pod uwagę możliwości ustawienia paneli. Z punktu widzenia klienta istotne będzie wyróżnienie 3 opcji:

1. Wszystkie panele fotowoltaiczne zwrócone w tę samą stronę (południową).

To najłatwiejsza sytuacja, ponieważ możemy wybrać najprostszy falownik i połączyć wszystkie panele razem. Falownik ten widzi instalację jako całość, bez rozróżnienia poszczególnych elementów, ale pracują one jednakowo, więc takie rozwiązanie jest wystarczające. Nasz handlowiec zaproponowałby w takim wypadku falownik Fronius z pojedynczym wejściem od strony paneli fotowoltaicznych.

2. Panele fotowoltaiczne zwrócone w dwie, różne strony.

Ta sytuacja może mieć miejsce, gdy Twój dach zwrócony jest na dwie strony, wschód i zachód. Wtedy przez około pół dnia nasłoneczniona jest jedna część paneli, a przez drugie pół, druga. Panele łączymy szeregowo przez co cała instalacja działa tak dobrze jak jej najsłabsze ogniwo. Gdybyśmy zatem podłączyli wszystkie panele razem instalacja działałaby zawsze tak, jak nienaświetlona strona, czyli bardzo, bardzo słabo. W takiej sytuacji stosuje się falowniki z podwójnym wejściem od strony paneli. Taki falownik będzie widział osobno stronę wschodnią a osobno zachodnią dzięki czemu instalacja wygeneruje maksymalną możliwą w tej sytuacji ilość prądu. Nasz handlowiec zaproponowałby w takim wypadku falownik Fronius z podwójnym wejściem od strony paneli fotowoltaicznych.

3. Panele zwrócone w różne strony ze względu na wielospadowy dach.

Wiesz już, dlaczego nie możemy połączyć wszystkich paneli razem. Jak je zatem połączyć? W takiej sytuacji mamy dwie możliwości. Możemy skorzystać z mikroinwerterów, gdzie każdy panel miałby swoją, miniaturową wersję inwertera. Jest to opcja droga i rzadko stosowana. Najczęściej oferujemy falownik SolarEdge z optymalizatorami przy każdym panelu. Poza tym, że dzięki Solaredge możliwe jest uzyskanie maksymalnej możliwej ilości wyprodukowanego prądu dla tak skomplikowanej instalacji to dodatkowo falownik daje możliwość monitorowania każdego panela osobno. Inwerter Solaredge nie widzi już paneli fotowoltaicznych jako całość, ale każdy z nich osobno.

Wybór falownika – decyzja na lata.

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na wiele lat, dlatego ważnym elementem jest gwarancja. Standardowo producenci falowników oferują gwarancję 5-7 lat, ale zarówno Fronius jak i Solaredge oferuje możliwość odpłatnego przedłużenia gwarancji nawet do 25 lat. Czy warto to zrobić? Tak, warto, ponieważ falownik to dużo bardziej skomplikowany sprzęt niż panel fotowoltaiczny i szansa, że wytrzyma bez serwisu przez 25 lat jest mała.

Jaki zatem falownik wybrać? Wybrać dobrego partnera, który dobierze cały sprzęt, włączając w to falownik dopasowany do potrzeb Twojego systemu. Zapraszamy Cię do zakładki kontakt i umówienia się z doradcą Solenergi. Podczas spotkania dowiesz się jaki układ instalacji fotowoltaicznej będzie optymalny dla Ciebie.

www.solenergi.pl

Comments

comments

1 komentarz

  1. Marek odpowiedz

    Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej do wyboru mamy dwa rodzaje falowników – falownik jednofazowy oraz falownik trójfazowy, którego moc sięgać może nawet 12 kVA. Nowoczesne inwertery fotowoltaiczne wyposażone są w wiele funkcji, które pomagają w monitorowaniu pracy całej instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *