Facebook

Dron przeleciał 100 metrów od skrzydła samolotu

2017-10-21 10:11:04

Kapitanowie dwóch pasażerskich samolotów, podjęli decyzję o zmianie lotniska, na którym wylądują. Przyczyną ich decyzji był zauważony wcześniej dron.

W czwartek (19.10) wieczorem pilot statku powietrznego lecącego z Leeds w Wielkiej Brytanii, podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku Modlin zauważył drona. Urządzenie przeleciało w odległości ok. 100 metrów od skrzydła samolotu.

Straż Graniczna o zdarzeniu poinformowała dyżurnego KPP w Nowym Dworze Mazowieckim, który na miejsce wskazane przez pilota skierował trzy patrole. Niestety podjęte działania nie doprowadziły do ujawnienia i ujęcia sprawcy zdarzenia.

Kapitanowie dwóch kolejnych rejsów ze Stansted i East Midlands, nie chcąc ryzykować, podjęli decyzję o lądowaniu na warszawskim lotnisku Chopina.

Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne stają się w Polsce coraz popularniejsze. Wykorzystywane są przez kamerzystów na weselach czy nawet przez firmy kurierskie. Coraz częściej są też prezentem dla naszych dzieci.

Niestety osoby je kupujące i użytkujące nie zawsze sobie zdają sprawę, że te urządzenia latające, nawet najmniejsze przypominające zabawki podlegają przepisom prawa lotniczego.

Przede wszystkim nie możemy latać nimi, kiedy i gdzie chcemy. Takie beztroskie podejście do tematu może się zakończyć dla nas w najlepszym przypadku otrzymaniem mandatu karnego. W skrajnej sytuacji możemy spowodować katastrofę lotniczą, która będzie kosztowała życie wielu osób.

nadwislanski.strazgraniczna.pl

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *