Don Vasyl jak zwykle nie zawiódł

2016-06-10 4:03:54

Od 10 lat do nasielskiego Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II raz w roku przyjeżdżają reprezentacje domów pomocy społecznej z całej Polski, które w swej pracy terapeutycznej wykorzystują elementy barwnej cygańskiej kultury.

Nasielski DPS pełni w dziedzinie “cygańskości” rolę szczególną, można powiedzieć – wiodącą. Wyrazem tego jest podziękowanie, jakie w czasie tegorocznego Przeglądu otrzymała Agata Nowak – dyrektor nasielskiego DPS-u, pomysłodawczyni tej formy działalności terapeutycznej, jej główna propagatorka i organizatorka nasielskiej imprezy. Wyrazy wdzięczności pochodziły od Międzynarodowej Kapituły Królewskiej Rady Starszych reprezentowanej przez Króla Romów Henryka Nudzio Kozłowskiego, Honorowego Wójta Romów Ryszarda Ricardo Ulickiego i Dyrektora Festiwalu Romów Don Wasyla Szmidta.
Tegoroczny 10. już przegląd romskiej kultury odbył się 24 maja. Przez cały dzień na estradzie i przy ognisku odbywały się prezentacje dorobku poszczególnych placówek. Mieniły się w słońcu piękne cygańskie stroje, brzmiała cygańska muzyka i śpiew, wirowały taneczne pary, grupy i pojedyncze osoby w tańcu. Panowała radosna atmosfera nieudawanej przyjaźni i serdeczności.
Kulminacyjnym punktem programu był występ cygańskiego zespołu Don Vasyla i jego gwiazd. Don Wasyl od początku patronuje nasielskiemu przeglądowi i – mimo nawet pewnych zdrowotnych problemów – jeszcze nigdy nie zawiódł uczestników tego szczególnego festiwalu. Uczestnicy przeglądu uhonorowali Barda cygańskiej kultury koszem, w którym znalazły się laurki od poszczególnych Domów Pomocy Społecznej.
Nasielski Przegląd to olbrzymie wyzwanie logistyczne. Dyrektor ma tutaj wsparcie nie tylko pensjonariuszy, ale i całej załogi, różnych instytucji i prywatnych firm. Impreza jest zawsze doskonale zorganizowana i przeprowadzona.
W samym przeprowadzeniu Przeglądu i przygotowaniu zespołu z nasielskiego DPS-u ważna była rola Agnieszki Chodyny, Rafała Centkowskiego i Michała Grubeckiego. Nagłośnienie imprezy to od jej początku rola Nasielskiego Ośrodka Kultury z osobistym udziałem dyrektora Marka Tyca. Hasłem przewodnim tegorocznego X Jubileuszowego Przeglądu były słowa pieśni: “Graj, Piękny Cyganie”.

Andrzej Zawadzki

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *