Dlaczego zakłady bukmacherskie tak mocno uzależniają?

2018-10-24 9:18:08

Gry hazardowe uzależniają – wie o tym każdy. Jednak nie wszyscy utożsamiają zakłady bukmacherskie z grami hazardowymi, co jest błędem, ponieważ obstawianie u bukmacherów może uzależniać tak samo jak automaty czy ruletka.

 

Z pozoru może wydawać się, że obstawianie u bukmachera jest niewinną rozrywką. To przecież tylko zabawa w zgadywanie, która drużyna okaże się lepsza. Nic bardziej mylnego. Od zakładów bukmacherskich można się błyskawicznie uzależnić. Wpływ na to ma przede wszystkim specyfika tej formy hazardu. Zakłady bukmacherskie bezbłędnie wykorzystują typowe cechy ludzkie. Dowiedz się więc, dlaczego bukmacherka uzależnia i zachowaj czujność!

Poczucie kontrolowania losu

To wyraźnie odróżnia zakłady bukmacherskie od chociażby ruletki. Gracz może mieć mylne wrażenie, że jest w stanie w 100% przewidzieć wyniki meczów, w czym utwierdzają go także sami bukmacherzy ustalający kursy na spotkania. Widząc, że wygrana jednej drużyny jest wyceniana np. na 1.50, a drugiej na 4, typer czuje „pewniaka” i decyduje się podnieść wysokość swojego wkładu.

Typerzy bardzo często są też kibicami, dlatego świetnie orientują się w układzie sił w poszczególnych rozgrywkach. Nigdy natomiast nie ma pewności, że nie dojdzie do niespodzianki, które w sporcie zdarzają się bardzo często. Nałogowi gracze nie przyjmują jednak tego do wiadomości. Do końca wierzą, że wszystko kontrolują i na pewno nie przegrają, co prędzej czy później rzeczywistość zazwyczaj brutalnie weryfikuje.

Zakłady bukmacherskie to takie same gry losowe jak ruletka, poker czy automaty. Rządzi nimi głównie rachunek prawdopodobieństwa, a znaczenie wiedzy gracza w danym zakresie na dłuższą metę odgrywa zazwyczaj niewielką rolę.

Duża dostępność zakładów bukmacherskich

W dobie upowszechnienia Internetu nie ma najmniejszego problemu z tym, aby uzyskać dostęp do zakładów. Oczywiście musimy pamiętać, że w Polsce zakłady bukmacherskie są dostępne wyłącznie dla osób dorosłych, które mają prawo korzystać z usług legalnych bukmacherów (działających na mocy licencji Ministerstwa Finansów). Bukmacherzy, którzy posiadają taką licencję zobowiązani są do stosowania różnych mechanizmów, mających na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia uzależnienia u graczy. Polskie prawo zabrania np. bukmacherom umożliwiania kontynuowania gry osobom, które na swoim koncie gracza nie posiadają już pieniędzy, a więc gra na kredyt jest niemożliwa. Obstawianie na terytorium Polski u zagranicznych buków nie mających polskiej licencji jest natomiast łamaniem prawa i to bardzo surowo karanym.

Tak czy inaczej, każdy może obstawić zakład w legalnej firmie przez Internet bez wychodzenia z domu czy z biura. Ba, może to zrobić nawet z poziomu urządzenia mobilnego. Zakłady bukmacherskie są o wiele bardziej dostępne dla graczy niż chociażby ruletka. Na wizytę w kasynie decydują się niemal wyłącznie osoby dobrze sytuowane, które osiągnęły wysoki status społeczny. Obstawienie meczu w Internecie wydaje się być czymś bardziej „swojskim”, łatwiejszym, kojarzy się z niewinną zabawą. To motywuje do grania ludzi, którzy nigdy w życiu nie pozwoliliby sobie na zajęcie miejsca przy stole do np. Blackjacka. Niestety, to złudne poczucie niewinnej zabawy bardzo często ma tragiczne konsekwencje.

Niskie ryzyko (na początku)

Początkujący typer może ulec złudnemu wrażeniu, że obstawianie zakładów nie niesie ze sobą wielkiego ryzyka finansowego. W końcu kwoty wejścia są symboliczne, co zachęca osoby, które nie mogłyby sobie pozwolić na „poważniejsze” formy hazardu.

Niestety, ale schemat ten działa szczególnie w odniesieniu do osób młodych. Choć legalni bukmacherzy nie umożliwiają zawierania zakładów osobom nieletnim, to osoby które ukończyły 18 rok życia mogą już z ich usług korzystać. Młodzi ludzie, którzy bardzo często nie osiągają jeszcze własnych dochodów i mają do dyspozycji tylko skromne kieszonkowe, są bardzo podatni na możliwość szybkiego pomnożenia pieniędzy i bardzo łatwo popadają w uzależnienie od gry.

Wrażenie łatwego zarobku

Jest to jedna z najważniejszych przyczyn, z powodu których ludzie uzależniają się od typowania. Trzeba być naprawdę bardzo odpornym psychicznie i twardo stąpającym po ziemi człowiekiem, by nie poczuć pokusy zwielokrotnienia posiadanej kwoty.

W szpony hazardu oczywiście wpadają zarówno ludzie zamożni, jak i gorzej sytuowani, jednak to właśnie Ci drudzy są szczególnie zagrożeni nałogiem. Obstawianie meczów jest bowiem popularnym sposobem na próbę szybkiego wyjścia z problemów finansowych. W Internecie przeczytać można o różnych niesamowitych wygranych, co motywuje ludzi do sprawdzenia własnego szczęścia. Osoba decydująca się na rozpoczęcie gry zaczyna zazwyczaj od obstawiania pewniaków, więc często wygrywa. Z czasem pozwala sobie na coraz większe ryzyko i zanim się obejrzy, tkwi już w zamkniętym kręgu uzależnienia, nie posiadając już żadnych środków finansowych.

Połączenie dwóch przyjemności

Dla wielu typerów obstawianie jest tylko dodatkiem do kibicowania. Zwiększa dreszczyk emocji, pozwala im bardziej wczuć się w mecz i przeżywać związane z nim emocje. Wszystko jest w porządku, ale tylko do momentu, gdy obstawianie jest „dodatkiem” do meczu. U nałogowca natomiast obserwujemy odwrotne zjawisko: to typowanie jest pretekstem do obejrzenia spotkania.

W następnej fazie uzależnienia sport przestaje się już w ogóle liczyć. Sukces drużyny nie cieszy nałogowca jako kibica, ale jako typera. Gracz wścieka się nie dlatego, że jego drużyna przegrała. On w głowie liczy już stracone pieniądze i myśli, jak tu się szybko odegrać. W ten oto sposób dwie przyjemności zamieniają się w jeden dramat.

Granie u bukmachera jest często trywializowane. Nie brakuje osób, które uparcie twierdzą, że to żaden hazard, a tylko niewinna zabawa. O tym, że jest dokładnie odwrotnie, można się przekonać śledząc fora internetowe dla anonimowych hazardzistów, wśród których również jest masa typerów. Zakłady bukmacherskie naprawdę silnie uzależniają, dlatego nigdy nie można ich traktować jako bezpiecznej rozrywki.

materiał powstał przy współpracy z partnerem

 

 

 

 

 

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *