Czym przycinać płytki?

2017-12-12 7:00:14

Płytki ceramiczne, bez względu na to, czy jest to terakota czy glazura potrzebują właściwej obróbki. Trzeba w związku z tym mieć narzędzia do cięcia płytek, ale pytanie czy przecinać płytki, aby wyszły estetyczne krawędzie? Przecinarki do płytek ręczne czy elektryczne będą dla Ciebie lepszym wyborem? Piła elektryczna i piła stołowa mają dużo zalet, w szczególności w mieszkaniu. Jednak czasem i tak będzie potrzebna szlifierka kątowa. Gdy układasz płytki, nigdy nie będziesz w stanie uniknąć ich przycinania. Czasem wystarczą jedynie podstawowe, proste cięcia, ale będą też sytuacji, gdy trzeba będzie poddać płytkę większej obróbce. Pomogę Ci w wyborze właściwych w warunkach domowych narzędzi oraz doradzę w jaki sposób wykonywać najczęściej spotykane cięcia.

Jaki powinien być pierwszy krok?

Zanim przystąpimy do układania płytek, musimy zakupić właściwe narzędzia, dzięki którym będziemy mogli skutecznie je przycinać. W czasie standardowych prac w warunkach domowych bardzo często mamy do czynienia z przycięciami po liniach prostych i otworami. Na rynku występuje, bardzo wiele narzędzi, zaczynając od najtańszych przecinarek ręcznych do drogich, profesjonalnych maszyn stołowych.

Zwolennicy i przeciwnicy?

Jeżeli chodzi o maszynki do przecinania płytek, bardzo łatwo można znaleźć tyle samo co przeciwników, ich zwolenników. Jedni opowiadają się za maszynkami ręcznymi, a inni za przecinarkami elektrycznymi. Ja osobiście wybieram ręczne przecinarki do glazury Sigma, ale o nich w dalszej części artykułu. Jak urządzenia warto jest wybrać, aby ułożyć płytki w naszym domu?

Wielkość powierzchni do ułożenia płytek

Najważniejszą kwestią jest wielkość powierzchni, na której będziemy układali glazurę. Gdy jest to małe pomieszczenie, bez trudniejszych docięć, można z powodzeniem zainwestować w prostą maszynkę ręczną albo ewentualne docięcia wykonać za pomocą tak zwanej szlifierki kątowej. Najczęściej nazywa się ją boszką. Jej cena, jeżeli będzie to urządzenie do użytku domowego, nie będzie wyższa niż 100-120zł. Prace z użyciem takich narzędzi wymagają wprawy . Jeżeli robisz to po raz pierwszy, to warto jest kupić o kilka płytek więcej, bo przydadzą Ci się do treningu.

Przy większym zakresie prac

Jeżeli natomiast przed Tobą jest większy zakres prac, na przykład musisz ułożyć płytki w paru pomieszczeniach oraz wykonywać bardziej skomplikowane cięcia, na przykład na zabudowach z płyt gipsowo – kartonowych lub układać podłogi w karo, warto jest jednak kupić sobie jakąś elektryczną przecinarkę do płytek. Na rynku jest bardzo duży wybór tego typu produktów. Od najtańszych za około 150-200zł do profesjonalnych urządzeń za kilka a nawet kilkanaście tysięcy złotych.

A może jednak przecinarka ręczna?

Do użytku domowego polecam również ręczne przecinarki do glazury Sigma. Ta włoska firma produkuje solidne i niezawodne narzędzia. Na przykład SIGMA 2B3 to profesjonalna ręczna przecinarka do płytek do długości 66 cm. Wyróżnia się solidną konstrukcją oraz obrotowe ramię, które obraca się w dwóch kierunkach. Tę przecinarkę łatwo się demontuje. Bez problemu można ją transportować.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…