Facebook
Czy do gminy znów “przyleci” orzeł?

2016-05-06 11:49:32

W 10. rocznicę odzyskania niepodległości Polski w 1928 r. mieszkańcy Czosnowa wznieśli pomnik upamiętniający ten szczególny dzień. Przedstawiał on orła w koronie, zrywającego krępujące go łańcuchy. Na początku II wojny światowej postument został jednak zniszczony. Teraz mieszkańcy walczą o jego odbudowę.

Tematem zafascynowała się m.in. Ewa Zygmunt, jedna z miłośniczek lokalnej historii, po przeczytaniu książki “Strażacy Ziemi Nowodworskiej”. Z książki można się dowiedzieć, że w budowie monumentu brali udział strażacy z OSP Czosnów. Pani Ewa zaczęła szukać fotografii pomnika na profilu “Gmina Czosnów – wczoraj dziś jutro”. Szczęśliwym traf chciał, że dotarła do zdjęcia czosnowskiego orła. Znajdowało się ono u Krystyny Szyperskiej.
Zdjęcie przedstawia pomnik orła i dwóch rowerzystów – jednym z nich jest ojciec właścicielki starej fotografii.
– Razem z Ewą uznaliśmy, że jest to doskonała okazja do odbudowy pomnika. Zważywszy na to, że zbliża się 100. rocznica odzyskania niepodległości – wyjaśnia Marcin Manowski, który również chce walczyć o odtworzenie monumentu.
Pomysł został rzucony nieśmiało i na szczęście trafił na odpowiedni grunt, co zaowocowało zawiązaniem się komitetu społecznego, który chce też przy okazji odtworzyć wydarzenia związane z pomnikiem, szuka świadków, spadkobierców wspomnień oraz zdjęć – jednym słowem wszystkiego, co jest związane z czosnowskim orłem.
Należy zaznaczyć, że “nowy” pomnik ma mieć to samo przesłanie, lecz nie ma być identyczny. Będzie to orzeł na miarę XXI wieku, zbudowany z lepszych materiałów i o nieco innych wymiarach.
Niedługo rozpocznie się zbiórka pieniędzy, które są niezbędne do realizacji całego przedsięwzięcia. W związku z tym planowane są różnego rodzaju imprezy, w tym koncert patriotyczny połączony z recytacją wierszy, konkursy, spotkania z historykami. Impreza odbędzie się 7 maja.
Z kolei 22 maja planowana jest wycieczka z przewodnikiem po Palmirach i okolicach.
– Zachęcamy wszystkich do realizacji naszego wspólnego celu, jakim jest przywrócenie na naszej ziemi przedwojennego pomnika i odtworzenie jego historii. Zwracamy się zatem do Państwa z bardzo gorącym apelem, by skontaktowali się z nami wszyscy mieszkańcy, którzy mają jakiekolwiek informacje na temat pomnika. Liczy się wszystko: zdjęcia, wspomnienia, notatki. Każda informacja jest niezwykle ważna. Jesteśmy otwarci na współpracę i już dziś myślimy o kolejnych inicjatywach, zbieramy tez świadectwa historyczne mieszkańców – zwłaszcza tych najstarszych. O planach i postępach w działaniu komitetu społecznego będziemy informować na bieżąco poprzez stronę internetową “Orzeł 1928” na Facebooku – apeluje Marcin Manowski.
Na ostatniej sesji Rady Gminy, komitet społeczny w imieniu Krystyny Szyperskiej przekazał wójtowi, delegacji strażaków z OSP Czosnów oraz gminnej Bibliotece Publicznej oprawione zdjęcia pomnika.

Klaudia Frączak

Podobne artykuły

Comments

comments

1 komentarz

  1. zainteresowany odpowiedz

    Postument został rozebrany w latach 50-tych ubiegłego wieku. W 1939 roku zniszczono orła i tablicę. To tak w sprawie zgodności z faktami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *