CZOSNÓW. Skąd Twój ród? – nagrody rozdane

2017-04-03 10:15:27

Olivier Ayouty, Gabriela Rojewska, Weronika Łuszczewska i Dagmara Kucharska, to zwycięzcy pierwszej, polskiej edycji konkursu genealogicznego „Skąd Twój ród?”. Wszyscy wyróżnieni to uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Małocicach. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 22 marca w Urzędzie Gminy Czosnów.
Prawie sto lat temu, Marszałek Polski – Józef Piłsudski powiedział: „Kto nie szanuje przeszłości, ten nie jest godzien teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Słowa te na uroczystości przypomniała p. Sylwia Krawczak z czosnowskiego Urzędu Gminy. Witając zebranych wskazywała na pewne obowiązki:
– Pamięć o tym, co było i o tych, co byli przed nami jest obowiązkiem każdego uczciwego człowieka. Przyjdzie taki czas, że to Wy mając swoje dzieci i wnuki, staniecie się przodkami i będziecie liczyć na ich pamięć. To takie naturalne, to cecha każdego człowieka – mówiła.

Prawdą jest jednak, że świadomość taką, zdobywa się dopiero wówczas, gdy na głowie przybywa siwych włosów. Uczestnicy tego konkursu są jednak dowodem na to, że pamięć o przodkach możliwa jest także wśród najmłodszych.
Konkurs „Skąd Twój ród?” organizowany był przez Genealogię Polską na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie Polacy, szczególnie ci starsi, tęskniąc za Ojczyzną, chętnie biorą udział w takich inicjatywach. Do historii badań nad przeszłością rodziny nawiązał wójt gminy Czosnów, p. Antoni Kręźlewicz wspominając, iż to właśnie za oceanem, wśród emigrantów, oddalonych od swoich najbliższych o tysiące mil, rodziła się tęsknota i chęć upamiętnienia tego, co pozostało jedynie w sercu. W Polsce konkurs taki został zorganizowany wespół z Urzędem Gminy Czosnów i Tygodnikiem Nowodworskim po raz pierwszy. Organizatorzy liczyli, iż weźmie w nim udział wiele osób, w różnym wieku…

Niestety, honor gminy uratowali jedynie uczniowie klasy IV i VI jednej szkoły.
– Udział w Konkursie jest tym bardziej cenny, że zainteresowanie genealogią wśród dzieci jest zjawiskiem bardzo rzadkim – mówi nam dyrektor generalny Genealogii Polskiej, Piotr Korycki i dodaje:
– To spowodowało, iż nie mieliśmy wielkich trudności z wyborem zwycięzców. Samo zainteresowanie się dziejami rodziny jest dla tych dzieci ogromnym zwycięstwem. Chciałbym tu też podziękować tym, którzy im w tym zadaniu pomogli. Mam tu na myśli nie tylko współorganizatorów, a więc pana wójta Antoniego Kręźlewicza czy redaktora naczelnego Tygodnika Nowodworskiego Adama Balcerzaka, ale również tych, którzy bezpośrednio pracowali nad konkursem lub z dziećmi. Dziękuję więc pani Katarzynie Grabskiej–Gliwce z Urzędu Gminy, Agacie Lachowskiej – polonistce z Małocic, a także dyrektorce tej szkoły, pani Małgorzacie Orlikowskiej.

Swoje własne podziękowania wyrażały też biorące udział w konkursie dzieci. One, wchodząc dopiero w świat tajemnic i przeszłości wyrażały podziękowania najbliższym, którzy pomogli im odkrywać minione czasy. Dagmara Kucharska, dziewięciolatka z Małocic zapewnia, że jest bardzo szczęśliwa, że zdecydowała się na budowę drzewa genealogicznego, ale nie zapomina dodać:
– Bardzo dziękuję za pomoc, mamie, babci i cioci Annie Żurawskiej.
Jedną z nagród dla zwycięzców były prywatne strony genealogiczne, na których można on–line budować własne drzewa.

– Zadanie początkowo nie jest proste, trzeba zapoznać się z bardzo rozbudowanym programem. Mam jednak nadzieję, że dzieci bardzo szybko opanują tę trudną sztukę, a jeśli będą jakieś problemy, my jesteśmy zawsze gotowi do pomocy – zapewnia Ted Kozlowski, administrator Genealogii Polskiej z Houston w Teksasie.
Wszyscy organizatorzy konkursu wyrazili chęć jego kontynuowania w przyszłym roku. Jeśli tak się stanie, znów będzie okazja do zmierzenie się z dawnymi pokoleniami i ich tajemnicami.

Teraz jednak dobra wiadomość dla mieszkańców Gminy Pomiechówek. 2 kwietnia, przy okazji ArtBazaru zainaugurowana została II edycja konkursu dla tej gminy.

Celem konkursu jest zachęcenie do poznania przeszłości swoich przodków oraz dziejów Dużej i Małej Ojczyzny z perspektywy losów rodziny a jest on skierowany do każdego… do dzieci, młodzieży jak i dorosłych.

Konkurs zostanie przeprowadzony w czterech kategoriach:

– kategoria I – klasy IV-VI szkoły podstawowej;

– kategoria II – klasy I – III szkoły gimnazjalnej;

– kategoria III – klasy ponadgimnazjalne;

– kategoria OPEN – dorośli.

Prace przygotowywane mają być indywidualnie przez zainteresowane osoby, które mogą przygotować jedną pracę plastyczną i jedną pracę literacką. W przypadku prac plastycznych ocenie podlegać będzie forma i liczba zaprezentowanych pokoleń tudzież informacje o każdej z opisanych osób tj.: imię i nazwisko, nazwiska panieńskie, daty urodzenia i zgonu oraz miejsca tych wydarzeń. Ponadto autor może uwzględnić takie detale jak datę i miejsce ślubu, zawód, urzędy, godności, tytuły, udział w ważnych wydarzeniach dziejowych. Dodatkową zaletą prac mogą być zamieszczone zdjęcia osób, jakie znalazły się na drzewie.

Arkusz prezentujący drzewo genealogiczne nie może być mniejszy od formatu A3 i nie większy od formatu A1. Opracowanie drzewa genealogicznego rodziny powinno zawierać historię minimum czterech pokoleń wstecz, licząc jako pierwsze pokolenie autora opracowania.

W przypadku prac literackich oceniana będzie forma, liczna przedstawionych pokoleń i ciekawy opis.

Prace konkursowe należy składać w Gminnym Ośrodku Kultury w Pomiechówku, ul. Kilińskiego 1 do 25 maja. Finał konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w Pomiechówku w dniu 4 czerwca 2016 r. podczas obchodów Dnia Dziecka z PomPĄ. Główne nagrody to między innymi prywatna strona genealogiczna połączona z pełnym serwisem. Znaczy to, że administrator Genealogii Polskiej nie tylko stworzy dla zwycięzcy taką stronę, ale też przeszkoli w jej obsłudze i poprowadzi przez pierwszy, najtrudniejszy okres.

Planowane jest publiczne udostępnienie nagrodzonych i wyróżnionych prac w formie wystawy, jak też publikacji w Internecie oraz publikacji prasowej – forma udostępnienia wybrana będzie przez jury zależnie od pozyskanych możliwości oraz poziomu konkursu i liczby zebranych godnych wyróżnienia prac.

Konkurs genealogiczny „Skąd twój ród” organizowany był dotychczas w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest to druga edycja przeznaczona dla mieszkańców konkretnej gminy.

 

Relacja wideo:

TUKAJ

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…