CZOSNÓW. Prognoza nie dla bogaczy

2020-04-09 1:34:20

Jak informuje Urząd Gminy w Czosnowie, ten rok będzie dla gminy trudny, ponieważ już teraz szacuje się, że wpływy do budżetu przez epidemię koronawirusa będą niższe o 5%

Co prawda skutki obecnej sytuacji ekonomicznej w kraju oraz w poszczególnych samorządach będą dopiero widoczne po ustaniu epidemii koronawirusa, jednak już teraz wielu przedsiębiorców oraz samorządów gminnych odczuwa jego konsekwencje.

Wójt gminy Czosnów, Antoni Kręźlewicz wystosował do mieszkańców pismo, w którym szczegółowo wyjaśnia obecną sytuację finansową gminy oraz prognozuje budżet na 2021 rok. Już teraz wiadomo, że dochody w tym roku zmniejszą się o 5% (ok. 3,4 mln zł), co odbije się na budżecie i planowanych inwestycjach.

W budżecie roku bieżącego zaplanowano:

– dochody w wysokości 65 808 000 zł,

– wydatki bieżące w wysokości 60 958 000 zł,

– wydatki majątkowe w wysokości 10 592 000 zł (w tym wydatki funduszu sołeckiego ok. 1 mln zł).

“Pomimo zawirowań finansowych, chciałbym utrzymać realizację tegorocznych głównych inwestycji: budowa sali sportowej w Kazuniu Nowym, boiska w Czosnowie, rozbudowa szkoły w Kaliszkach, budowa kanalizacji w Palmirach, Sadach, Janowie Mikołajówce, remont szkół, budowa punktów oświetleniowych oraz pomoc mieszkańcom w budowie przyłączy przydomowych przepompowni ścieków, wymiana pieców, odbiór azbestu i wiele innych przedsięwzięć niezbędnych do funkcjonowania naszej wspólnoty, a także pomoc lokalnym przedsiębiorcom, szpitalowi i policji” – czytamy w piśmie od wójta Antoniego Kręźlewicza.

Spore zmiany dotkną fundusz sołecki, ponieważ wstrzymana zostanie realizacja zadań sołeckich z wyjątkiem tych, które są częścią większych przedsięwzięć realizowanych z budżetu głównego. Po konsultacjach z sołtysami na sesji czerwcowej lub wrześniowej środki z funduszu zostaną przesunięte na niezbędne większe zadania, a pozostałe na które nie wystarczy środków, nie zostaną zrealizowane.

Prognoza na przyszły rok przewiduje, że na wydatki majątkowe nie będzie można przeznaczyć więcej niż 5 mln zł. Jednak wójtowi zależy, aby zrealizować poniższe przedsięwzięcia:

– budowa przyłączy i przepompowni przydomowych – 500 tys. zł (co roku przeznaczane było na ten cel 1 mln. zł),

– pokrycie deficytu przy odbiorze odpadów – 700 tys. zł,

– wymiana pieców i odbiór azbestu – 300 tys. zł,

– pomoc dla szpitala, policji i powiatu nowodworskiego (na drogi powiatowe) – 300 tys. zł,

– remonty w szkołach – 500 tys. zł (corocznie było to ok 1 mln zł),

– budowa punktów świetlnych – 200 tys. zł (corocznie ok. 600 tys. zł),

– nowe nawierzchnie asfaltowe i tłuczniowe – 500 tys. zł (corocznie ok. 1 mln zł).

Gmina posiada już projekty przebudowy dróg: Augustówek – Spokojna (1,2 mln zł), Sady – Rzeczna (1 mln zł), Palmiry – Grupy Kampinos (1,4 mln zł), Czosnów – Gruszkowa (1,4 mln zł). Realizacja planowana jest na 2021 r. Podtrzymanie powyższego planu wymagać będzie zaciągnięcia nowego kredytu na ok. 1 mln zł lub rezygnacji z którejś inwestycji. Natomiast rozpoczęte jest projektowanie przebudowy dróg: ul. Partyzantów w Czeczotkach, Spacerowej w Cybulicach Dużych, Akacjowej w Kaliszkach i Akacjowej w Kazuniu Bielany.

Aby zrealizować powyższe inwestycje i remonty, zasadnym jest, aby fundusz sołecki w tym roku nie był wyodrębniony. Jak uzasadnia wójt: “Zadania proponowane ze środków funduszu sołeckiego na zebraniach wiejskich w pewnej części i tak przeznaczane są na dopełnienie zadań, które realizujemy z budżetu głównego (szkoły, drogi, oświetlenie). Finansowanie ich ze środków funduszu sołeckiego to tylko zwiększona biurokracja (osobne zlecenia, umowy, księgowanie). Ponadto z części zadań w dobie kryzysu i tak trzeba będzie zrezygnować (np. pikniki wiejskie za ok. 20 tys. zł). Zapewniam jednocześnie, że jeśli Rada Sołecka zgłosi do budżetu jakieś mniejsze, a istotne zadanie, to będzie ono uwzględnione”.

Jak czytamy w uzasadnieniu do prognozy: “Dziś, gdy kryzys może zagrozić realizacji ustawowych zadań Gminy, decyzję w tej trudnej sytuacji muszą podjąć organy Gminy (Rada i Wójt), ponieważ to na nich spoczywa ustawowa odpowiedzialność za budżet Gminy”.

Wójt Kręźlewicz zapowiada również, że przedsiębiorcy, którzy wstrzymali produkcję lub świadczenie usług w związku z występującą w kraju epidemią, będą mogli składać wnioski o umorzenie podatku od nieruchomości za II kwartał 2020 r.

EG/Red.

Comments

comments

2 komentarze

  1. ela odpowiedz

    NIECH przestana dotowac stowarzyszenia wlasnych czlonkow rodziny , dotowac ich przedszkola ,zmniejsza wydatki na wysokie uposazenia poracownikow gminy dyrektorow szkol to na wszystko starczy

  2. RGGFGGDFG odpowiedz

    GMINA ZBIERA 65 MIL ZA NIE ROBI SIE PRAWIE NIC NOWEGO INWESTYCJE SA ZADNE GDZIE SA TE PIENIADZE ?????KIEDY WRESZCIE ZMIENI SIE UKLAD KOLESI GMINA STAROSTWO ??????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…