CZOSNÓW. Maszerowali dla bohaterów

2020-08-17 11:57:06

Przed Bramą Kadetów zebrała się w sobotę grupa tych, którzy w niecodzienny sposób chcieli uczcić setną rocznicę pokonania Moskali. W sportowych, lekkich strojach stanęli na starcie marszu, który zaprowadził ich przed czosnowski Pomnik Orła

Przed czosnowskim Urzędem Gminy ustawiono kilkanaście stelaży ze zdjęciami i informacjami na temat całej wojny z 1920 roku.  Można się było z nich dowiedzieć nie tylko i decydujących starciach na przedpolach stolicy, ale także poznać wyprawę Kijowską i biogramy dowódców.

Pierwszym pomysłem było zorganizowanie wystawy historycznej, zaś idea marszu przyszła później, ale jesteśmy z niej bardzo zadowoleni – mówi nam na zakończenie imprezy Anna Maliszewska, jedna z organizatorek.

Przy okazji podkreśla, że inicjatywa miała znaczenie nie tylko historyczne, ale i integrujące różne środowiska i stowarzyszenia, które przy niej pracowały.

Za rok na pewno powtórzymy – zapewnia.

Po udekorowaniu uczestników Marszu pamiątkowymi medalami, złożono kwiaty pod miejscowym pomnikiem.

Pierwszy Marsz Pamięci Bohaterów 1920 roku organizowany był przez Bibliotekę Gminną w Czosnowie, stowarzyszenie Slavia Masovia i miejscowe OSP przy współpracy kilku innych stowarzyszeń.

fot. RKfot. RK

RK, fot. Gmina Leoncin/Leszek Giziński

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *