CZOSNÓW. Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych

2021-07-23 2:18:29

Rozmawiamy z Anną Maliszewską, kierownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Czosnowie, która od 18 lat prowadzi placówkę i nie spoczywa na laurach. Pani Anna, podczas sesji Rady Gminy, odnosząc się do “Raportu o stanie Gminy” przedstawiła dodatkowe informacje na temat działania biblioteki, ale również nakreśliła trudną sytuacje lokalową zaznaczając niezwykłość zespołu, z którym pracuje na co dzień

Marzena Dobraczyńska: Lista wydarzeń, które zapowiada biblioteka na lato jest długa. Skąd czerpie Pani pomysły i siłę do realizacji tylu projektów?

Anna Maliszewska: To bardzo trudne pytanie. Śledzę oferty na różne zajęcia, imprezy, podglądam to, co robią inni, słucham propozycji naszych mieszkańców, zbieram różne pomysły i kiedy przystępujmy do jakiegoś programu, łączę to w jeden temat. Na przykład w 2019 r. otrzymaliśmy 40 tys. z NCK z programu Etno Polska na zajęcia fitness na ludowo, gimnastykę słowiańską, 3 zabawy z zespołami ludowymi, warsztaty ceramiczne, wikliniarskie, tworzenia wianków i kwiatów z bibuły. Mam to szczęście, że cały zespół pracowników biblioteki to osoby pozytywnie zakręcone. Lubimy, jak się coś dzieje i mamy zbyt dużo energii, żeby zwolnić. Poza tym, dla nas nie ma rzeczy niemożliwych i nawet, jeśli nie zawsze wszystko się udaje, próbujemy dalej, pozyskiwać środki i organizować wydarzenia.

MD: Skąd pozyskuje Pani środki na zaplanowane projekty?

AM: Większość środków pochodzi z funduszy unijnych, za pośrednictwem Stowarzyszenia “Między Wisłą a Kampinosem” z Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, ale realizujemy też projekty z Ministerstwa Kultury, Narodowego Centrum Kultury czy Fundacji Wspierania Zrównoważonego Rozwoju.

MD: Szykuje się bardzo intensywne lato, wymyślić tyle warsztatów i działań nie jest łatwo. Kto Panią inspiruje do działania i skąd czerpie pani siły do tak twórczej pracy na rzecz społeczności lokalnej?

AM: Tak intensywne lato to efekt naszej pracy w postaci 5 projektów, których realizację rozpoczęliśmy w 2020 r., a ze względu na sytuację i ograniczenia kończymy je w tym roku. Do działania motywują mnie możliwości, jakie się pojawiają, programy czy nabory. Jak dają, to grzech nie brać! Nie do wszystkich programów może aplikować biblioteka, dlatego razem z grupą mieszkańców, którzy intensywnie wspierają nas w działaniach, założyłyśmy Czosnowskie Stowarzyszenie Kobiet. Dlatego, część działań realizujemy przez bibliotekę, a niektóre przez stowarzyszenie.

MD: Wystawa “Siła kobiet” zapowiada się bardzo interesująco. Czy trudno było znaleźć kobiety do sfotografowania?

AM: Wystawa to właśnie jedno z zadań w ramach projektu CSK “Siła Kobiet”. Chciałyśmy, aby wzięły w nim udział panie, które inspirują, wspierają inne kobiety i które zostały zgłoszone do projektu zgodnie z zamieszczonym wcześniej ogłoszeniem. Wiemy, że fantastycznych, kreatywnych Pań jest w naszej gminie znacznie więcej. Intencją projektu było pokazanie roli, jaką pełnią kobiety, możliwości ich rozwoju i samorealizacji na różnych płaszczyznach życia. Niektóre uczestniczki były zdziwione propozycją, inne ucieszyły się, kilka nie wyraziło zgody na udział w projekcie. Każda z nich zadała pytanie: “dlaczego ja? Przecież ja nic takiego nadzwyczajnego nie robię.” To dowodzi tylko o słuszności wyboru naszych modelek. W projekcie chodziło nam przede wszystkim o podkreślenie tego, że każda z nas może mieć inny pomysł na życie. Jedna poświęca się w zupełności rodzinie, kolejna pracy, pasji, a najczęściej panie potrafią robić rozmaite rzeczy, spełniać się i swoje marzenia na różnych polach. O prawdziwej sile kobiet świadczy to, że wspierają inne kobiety. Dlatego mamy nadzieję, że na otwarciu wystawy pojawi się wiele pań.

MD: Widzimy również ciekawe warsztaty dla mieszkańców. Szycie, robienie lalek to powrót do dawnych zajęć. Kto przychodzi na te zajęcia? Czy młodzież czosnowska przejawia zainteresowanie warsztatami?

AM: Staramy się, aby w naszych projektach znalazły się ciekawe, nietuzinkowe warsztaty, takie, które rozwijają umiejętności, talenty i pozwalają na oderwanie się od codzienności. To także okazja, aby powrócić do przeszłości, poprzez zajęcia wykonywane przez nasze prababki, przodkinie. Dzieci, młodsze i starsze, dorośli, seniorzy i seniorki to grupy wiekowe, które najczęściej korzystają z naszej oferty. Najtrudniej trafić nam do młodzieży, ale wiemy też, że tak jest i w innych placówkach. Nie oznacza to jednak, że nastolatki nie biorą udziału w zajęciach. Na każde warsztaty zgłasza się kilka osób z młodzieży.

MD: Wśród projektów jest kilka koncertów. Czy przygotowanie tych wydarzeń jest pracochłonne?

AM: Zdecydowanie tak. Trzeba znaleźć miejsce, bo biblioteka tak dużej sali, aby zorganizować koncert nie posiada. Ustalić termin, warunki umowy, przygotować salę, nagłośnienie, oświetlenie, często zamówić catering dla zespołu, czasami nocleg, zgłosić ZAiKS, przygotować i wydrukować plakaty, wejściówki, wrzucić informacje na stronę i facebooka, zrealizować, zrobić zdjęcia, napisać relację po wydarzeniu i rozliczyć. Wszystko wydaje się z pozoru proste, lecz wymaga dużo pracy, wyobraźni i czasu.

MD: Przed urzędem gminy w Czosnowie będą odbywały się seanse filmowe kina plenerowego – zdradzi nam Pani repertuar?

AM: Repertuar jest już od dawna znany, gdyż to mieszkańcy w ankiecie zamieszczonej na facebook`u wybrali filmy. Wśród wskazanych tytułów znalazły się takie, jak: “Był sobie pies”, “Cudowny chłopak”, “Green book”, “Jutro będziemy szczęśliwi” czy “Corgi, psiak królowej”.

MD: Biblioteka, oprócz organizacji imprez, pracuje normalnie? Czy po pandemii ludzie chętnie wrócili do czytania?

AM: Biblioteka w Czosnowie jest czynna tak, jak zazwyczaj w okresie wakacji, czyli od poniedziałku do piątku od 10 do 18. Pandemia spowodowała, że obniżył się poziom wypożyczeń i liczby czytelników w każdej bibliotece, a więc u nas też. Od kwietnia tego roku odnotowujemy stały wzrost czytelnictwa. Mamy nadzieję, że wkrótce powrócimy do poziomu z 2019 r. Czytelnicy coraz chętniej i częściej odwiedzają naszą placówkę. Dostosowując się do warunków, proponujemy użytkownikom nową usługę, dostęp do największej bazy e-booków Legimi. Jedynym warunkiem otrzymania kodu dostępu jest zapisanie się do Biblioteki w Czosnowie. Ponadto wkrótce dostępne też będą zakupione przez nas e-booki, stale powiększamy zbiory audiobooków, a w ostatnim czasie zaczęłyśmy wypożyczać filmy i gry planszowe. Każdy czytelnik znajdzie u nas mnóstwo nowości, którymi wciąż wzbogacamy nasz księgozbiór.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy pani Annie i jej zespołowi wielu udanych projektów, a w przyszłości pięknych i nowoczesnych pomieszczeń, gdzie mieszkańcy gminy będą mogli rozwijać swoje pasje.

Rozmawiała: Marzena Dobraczyńska.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *