Facebook
Czego się spodziewać na drogach w długi weekend majowy? Eksperci z Yanosik podpowiadają!

2022-04-28 5:36:34

Weekend majowy rozpocznie się dla niektórych już w ten piątek, a co za tym idzie – ruch na drogach może być bardziej wzmożony. Zwłaszcza, że ostatnie dwie majówki spędzane były raczej w domach, ze względu na pandemię koronawirusa. Czego się spodziewać w tym roku na polskich drogach w czasie weekendu majowego? Eksperci z Yanosika analizują sytuację.


Majówka w 2021 roku dała Polakom więcej możliwości wyjazdów

Ubiegły rok przyniósł więcej możliwości podróżowania w czasie majówki, ze względu na poluzowanie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Więcej możliwości zyskali również ci, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19 i mieli certyfikaty szczepień – mogli nawet wyjechać za granicę.
Wiele osób zdecydowało się na spędzenie majówki 2021 w obszarze naszego kraju, co potwierdzają również analizy ekspertów z Yanosik.
W trakcie długiego weekendu majowego bardzo dużą popularnością cieszy się południe naszego kraju, czyli obszary górskie, ale również wschodnia część, do której przyciąga turystów przede wszystkim Warmia i Mazury. Oczywiście nie zabrakło również wyjazdów nad polskie morze, które nawet w zimniejsze dni cieszy się zainteresowaniem Polaków – komentuje Julia Langa, Yanosik.

Największą popularnością w okresie długiego weekendu majowego cieszą się zwykle obszary górskie, nadmorskie oraz wschodnia część kraju otoczona dziką przyrodą. Turystyka miejska znacznie maleje w okresie majówki, a większość Polaków raczej wyjeżdża z miast, niż do nich podróżuje.
Zgodnie z naszymi danymi więcej osób wyjeżdża z miasta na weekend majowy, zwłaszcza mieszkańcy dużych miejskich aglomeracji. Porównując stosunek wyjazdów z wybranych polskich miast do przyjazdów do nich widzimy dużą różnicę. Mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Poznania, Łodzi czy Wrocławia zdecydowanie preferują udać się na odpoczynek poza granice swojego miasta, a i niewielu turystów decyduje się na spędzenie weekendu majowego w mieście – mówi Julia Langa, Yanosik.

W tym roku na pewno będzie więcej wyjazdów

Analizując dane z ubiegłego roku, wiemy że użytkownicy Yanosika największą liczbę kilometrów pokonali w piątek, który jest najlepszym dniem wyjazdowym na długi weekend. W niedzielę z kolei średnia dzienna liczba kilometrów użytkowników Yanosika spada poniżej średniej ze zwykłej niedzieli – w tym dniu kierowcy raczej wrzucają na luz i cieszą się możliwością odpoczynku. Umiarkowany wzrost liczby km użytkowników Yanosika występuje w sobotę oraz w poniedziałek, co daje nam wniosek, że niektórzy z nich później wyjeżdżają na weekend majowy wybierając jazdę w sobotę, a niektórzy szybciej kończą urlop, decydując się na powrót już w poniedziałek – informuje Julia Langa, Yanosik.

Majówka w 2021 roku dla niektórych rozpoczynała się już w piątek 30 kwietnia, a kończyła dopiero we wtorek, dla innych trwała zaledwie od soboty 1 maja do poniedziałku 3 maja, co widać również po statystykach twórców Yanosika.

Głównym zadaniem Yanosika jest wspieranie kierowców na trasie. Dane z okresu ubiegłorocznej majówki jasno wskazują na to, że najwięcej użytkowników naszej aplikacji korzystało z jej wsparcia w piątek 30 kwietnia wybierając ten dzień na podróż do miejsca docelowego odpoczynku. W sobotę odnotowaliśmy niewielki (-1%) spadek userów Yanosika, co potwierdza wcześniejsze wnioski, jakoby Polacy wybierali piątek jako dzień podróży na urlop. Znacznie większy spadek (-20%) użytkowników jest widoczny w niedzielę 2 maja, z kolei już 3 maja w poniedziałek widoczny jest ponowny wzrost średniej dziennej liczby użytkowników Yanosika – mówi Julia Langa, Yanosik.

W tym roku nie obowiązują żadne obostrzenia pandemiczne, jedynie w placówkach medycznych należy nosić maseczkę. Polacy mają więcej możliwości niż rok temu i z pewnością wykorzystają je do odbycia upragnionego odpoczynku. Dokąd najchętniej wyjeżdżają nasi rodacy?

Dokąd Polacy najchętniej jeżdżą na majówkę?

Według danych od twórców Yanosik Polacy na majówkę w 2021 roku najchętniej wybierali się w okolice powiatu tatrzańskiego w województwie małopolskim, tu zaobserwowano największy stosunek przyrostu przyjazdów do wyjazdów (542%). Równie popularny jest kierunek w okolice powiatu jeleniogórskiego w dolnośląskim (464%), powiatu Leskiego w województwie podkarpackim (455%), a także piskiego w warmińsko-mazurskim (404%).

Znacznie mniej Polaków decydowało się na wyjazd w kierunku północnym. Twórcy Yanosika odnotowali największy wzrost przyjazdów w okolice nadmorskie w powiecie koszalińskim (262%) i kołobrzeskim (230%) w zachodniopomorskim oraz w puckim w pomorskim (206%).

Które drogi mogą się najmocniej zakorkować?

Zweryfikowaliśmy natężenie ruchu na wybranych polskich autostradach oraz drogach szybkiego ruchu pod kątem powrotów z weekendu majowego. Do próby wzięliśmy niedzielę 3 maja w 2021 roku i porównaliśmy ją z niedzielą 9 maja w 2021 roku. Z naszych danych wynika, że największe korki mogą spotkać podróżujących przez S11 w okolicach Szczecinka, S3 w obszarze gminy Skąpe i Pyrzyce – komentuje Julia Langa, Yanosik. – Z większym natężeniem ruchu muszą się również liczyć ci, którzy będą podróżować A1 w okolicy gmin Łanięta, Gostynin i Płużnica, a także A4 przy Zabierzowie – dodaje.

Nie tylko na drogach szybkiego ruchu i autostradach może występować większe natężenie ruchu. Okolice większych miast są również narażone na korki, zwłaszcza w dniu wyjazdu na tegoroczną majówkę, a więc również w piątek 29 kwietnia. Tegoroczny długi weekend jest przerwany pracującym poniedziałkiem 2 maja, jednak nie dla tych którzy wzięli na ten czas urlop, zyskując znacznie więcej czasu wolnego. Chcąc jak najmocniej wykorzystać dłuższe wolne od pracy, jest wysoce prawdopodobne, że Polacy wyruszą na odpoczynek już w piątek w godzinach popołudniowych.
Dane twórców Yanosika wykazują, że najwięcej wyjazdów Polaków na majówkę w ubiegłym roku odnotowano w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie oraz Białymstoku i Sosnowcu.

Więcej komfortu dla kierowców

Wychodząc naprzeciw potrzebom kierowców, twórcy Yanosik informują również o rozszerzeniu funkcji asystenta pasa ruchu w aplikacji Yanosik.
Rozszerzyliśmy funkcję asystenta pasa ruchu w naszej aplikacji o drogi szybkiego ruchu oraz autostrady. Ta opcja umożliwia kierowcy wybór prawidłowego pasa przed skrzyżowaniem, co przyda się zwłaszcza tym, którzy wybierają się do nieznanego miejsca na weekend majowy i mogą mieć problem z poruszaniem się po jego obszarze. Z doświadczenia wiemy, że niektóre skrzyżowania potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych kierowców, jak choćby niedawno otwarte nowe Rondo Rataje w Poznaniu, na którym wciąż zdarzają się problemy z prawidłowym wyborem pasa ruchu do dalszej jazdy – tłumaczy Julia Langa, Yanosik.
A obecne mandaty według nowych stawek taryfikatora nie będą oszczędzały nawet tych, którym przez niewiedzę zdarzy się przekroczenie linii oddzielającej pasy ruchu.
W okresie długiego weekendu majówkowego kierowcy mogą się również spodziewać wzmożonych kontroli policji, która będzie czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego. Przypominamy, że za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h można zapłacić mandat w wysokości 1 500 zł.

W ubiegłym roku najmocniej kontrolowanymi trasami przez policję były drogi krajowe nr 80 i 97, jak również DK 47, na której odnotowano w tym czasie 11 kontroli na 1 km trasy. Poza tymi drogami, wśród najczęściej kontrolowanych przez policję tras znalazły się także DK 17, DK6 oraz DK86, DK81, DK10, DK67. Z kolei najwięcej „suszarek” mogli spotkać podróżujący w województwie małopolskim, podkarpackim i zachodniopomorskim – podpowiada Julia Langa, Yanosik.

Polacy chętnie wyjeżdżają na weekend majowy poza granice własnego miasta. Chcąc skorzystać z uroków natury wybierają się głównie w kierunku południa naszego kraju, ale również przyciąga ich wschodnia oraz północna część Polski. W tym roku przewiduje się znacznie większe natężenie ruchu na polskich drogach, ze względu na całkowite zniesienie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.
Jeśli i Wy jesteście w gronie wyjeżdżających na długi weekend majowy, to przypominamy Wam o przestrzeganiu zasad bezpiecznej jazdy i nie wsiadaniu za kółko po spożyciu alkoholu. Noga z gazu i jeźdźcie bezpiecznie do celu!
A po majówce sprawdzimy, jak wyglądała sytuacja na polskich drogach w tym roku.

www.yanosik.pl

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *