Czego chcą mieszkańcy?

2016-09-22 9:59:07

W nocy z niedzieli na poniedziałek zakończyło się głosowanie, w którym mieszkańcy zdecydowali, jakie projekty zostaną zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2017 roku. Jakich inwestycji chcą mieszkańcy?

ADAM BALCERZAK

a.balcerzak@nowodworski.info

To już druga edycja Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy po raz kolejny mogli składać do Urzędu Miejskiego propozycje inwestycji, które zostaną zrealizowane w 2017 roku, a potem walczyć o głosy nowodworzan. Głosowanie trwało od 12 do 18 września. Do walki

stanęło 6 małych projektów (do 20 tys. zł.) i 4 duże (do 200 tys. zł.). Walka była bardzo zacięta i trwała do ostatniej chwili. Ostatecznie mieszkańcy zdecydowali, że w przyszłym roku zostanie zrealizowanych 5 małych projektów i dwa duże. Są to:

Małe projekty:

1. Ławki, drzewka, krzewy – plac przy Sempołowskiej [845 głosów]

Lokalizacja: plac przy ul. Sempołowskiej,

Koszt: 20 000 zł

Opis zadania: Dostawienie ławek oraz posadzenie drzewek i krzewów na placu przy ul. Sempołowskiej za 20 000 zł. Drzewka pozwolą na zacienienie niektórych miejsc, co da schronienie przed słońcem dzieciom i starszym. Ławki pozwolą na wypoczynek.

2. Poznajmy się lepiej – majówka 2017. Piknik rodzinny mieszkańców osiedla nr 1 [697 głosów]

Lokalizacja: Park Wybickiego,

Koszt: 20 000 zł

Opis zadania: Organizacja pikniku rodzinnego integrującego mieszkańców osiedla nr 1 “Centrum Miasta”. W programie imprezy przewiduje się: koncert zespołu muzycznego, potańcówkę,  bezpłatne stoiska gastronomiczne (potrawy z grilla, grochówka, wata cukrowa), stoisko dietetyczne z bezpłatnymi poradami i degustacją produktów dietetycznych, pokaz udzielania pierwszej pomocy, urządzenia zabawowe dla dzieci (m.in. zamek dmuchany i inne), konkursy rodzinne, wyprzedaż drobiazgów za symboliczną złotówkę-mały ryneczek rzeczy używanych, niepotrzebnych, a w dobrym stanie ( zabawki, ubrania, rolki, itp.). Celem organizacji pikniku jest integracja mieszkańców Osiedla, poprzez wspólne, aktywne spędzenie czasu wolnego, w towarzystwie rodziny i znajomych, w atmosferze miłej muzyki i dobrej zabawy. Realizacja projektu przyczyni się do nawiązania nowych znajomości oraz pogłębienia dotychczasowych relacji i więzi międzysąsiedzkich, aby znać się nie tylko z widzenia. Projekt dedykowany mieszkańcom Osiedla Nr 1 – wstęp wolny dla zainteresowanych mieszkańców pozostałych osiedli. Zadanie przewidziane do realizacji w sobotę 13 maja 2017r., bez statusu imprezy masowej.

3. Minirampa [355 głosów]

Lokalizacja: teren NOSiR, ul. Sportowa 66

Koszt: 15 000 zł

Opis zadania: Zakup oraz umieszczenie na terenie NOSiR profesjonalnej minirampy umożliwiającej uprawianie jednej z odmian sportów związanych z deskorolką, rolkami itp. Obiekt przyczyniający się do propagowania aktywnego trybu życia, dający młodzieży alternatywę do spędzania czasu oraz do uprawiania innych sportów.

4. Kącik seniora na Pólku  [292 głosy]

Lokalizacja: na pasie zieleni przy boisku osiedlowym na “Pólku” od strony budynku mieszkalnego przy ul. Lotników 7

Koszt: 16 000 zł

Opis zadania: Zainstalowanie profesjonalnych trzech stołów betonowych wraz z siedziskami do gry w warcaby i piłkarzyki przy boisku osiedlowym na “Pólku”. Realizacja powyższego zadania pozwoli przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu względem osób starszych. Ponadto usytuowanie tych stołów w pobliżu boiska na wpłynie na integrację wielopokoleniową pomiędzy osobami starszymi, a najmłodszym pokoleniem mieszkańców osiedla, wzmocni też więzi lokalnej społeczności.

5. Aktywizacja seniorów poprzez aktywność fizyczną i profilaktykę  [269 głosów]

Lokalizacja: Zespół Szkół w Modlinie Twierdzy

Koszt: 19 500 zł

Opis zadania: Cykliczne (raz w miesiącu), otwarte spotkania z lekarzami różnych specjalizacji z myślą o mieszkańcach w wieku 50+ (geriatra, diabetolog, kardiolog, neurolog, pulmonolog, psycholog i dietetyk) oraz grupowe zajęcia fizyczne z rehabilitantem i trenerem fitness. Projekt realizowany będzie w Zespole Szkół w Modlinie Twierdzy.

Duże projekty:

1. Park Wybickiego – nowa przestrzeń rekreacji (miniboisko, streetworkout, modernizacja siłowni plenerowej)  [1247 głosów]

Lokalizacja: Park Wybickiego

Koszt: 199 850 zł

Opis zadania: Budowa miniboiska do gry w piłkę nożną i koszykówkę, o wymiarach 16,5 m dł. i 10,5m szer., z syntetyczną nawierzchnią, piłkochwytami i ogrodzeniem wraz z ustawieniem 2 ławek. Wykonanie dojścia do boiska z kostki brukowej. Projekt przewiduje  zakup zestawu drążków, drabinek i poręczy do street workout wraz ze żwirową nawierzchnią oraz doposażenie siłowni zewnętrznej w nowe urządzenia: ławka plus prostownik grzbietu na jednym pylonie oraz stepper plus orbitrek lub narciarz na jednym pylonie wraz z utwardzeniem terenu kostką brukową i ustawieniem dwóch ławek. Realizacja zadnia wymaga uzgodnień z konserwatorem zabytków.

2. Sala szermiercza w Twierdzy [1162 głosy]

Lokalizacja: Zespół Szkół w Modlinie Twierdzy (mała sala gimnastyczna)

Koszt: 199 500 zł

Opis zadania: Adaptacja małej sali gimnastycznej na salę szermierczą – wymiana parkietu i drabinek, malowanie ścian, zakup dwóch plansz i czterech aparatów do pomiaru walki. Wymiana parkietu pozwoli na wykorzystywanie sali także do innych zajęć sportowych i kulturalnych.

Czy warto wydać publiczne pieniądze na tego typu rzeczy? Na to pytanie muszą sobie Państwo odpowiedzieć sami.

AB

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *