Cyrk wygrał z prezydentem!

2016-09-22 10:26:05

W ostatnim czasie kontrowersyjnym tematem w naszym kraju jest cyrk ze zwierzętami. Jedni twierdzą, że cyrk bez zwierząt to nie cyrk, natomiast inni, że bezwzględnie powinno się zakazać występów zwierząt w cyrku. Prezydent Warszawy wydała zakaz wjazdu cyrku ze zwierzętami na tereny miasta. Cyrki złożyły pozew do sądu i wygrały.

ADAM BALCERZAK

a.balcerzak@nowodworski.info

Wszystko zaczęło się od tego, że prezydent Słupska – Robert Biedroń – wydał pierwszy w Polsce zakaz wjazdu cyrku ze zwierzętami na tereny należące do miasta. Sprawę rozdmuchały media i kolejne miasta zaczęły takie zakazy wydawać. Taki krok poczyniła również prezydent Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz. Co najśmieszniejsze, we wszystkich miastach, które takie zakazy wydały, cyrki i tak stacjonowały z tym, że na prywatnych gruntach.

Prezydent Waltz zakazała wjazdu cyrkom ze zwierzętami w styczniu tego roku. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy apelował również do prywatnych właścicieli gruntów o nie wynajmowanie ich cyrkom. Na nieszczęście urzędników prośba nie została spełniona i cyrki wjeżdżały na prywatne grunty.

Sprawa trafiła do sądu

Cyrkowcom nie spodobało się postępowanie pani prezydent oraz jej urzędników i postanowili oni domagać się swoich praw w sądzie.

– Jesteśmy legalnym biznesem. To jest nasza praca. Podlegamy pod bardzo restrykcyjne przepisy Unii Europejskiej. Walczymy o swoje prawa! – mówi w rozmowie z naszą redakcją szefowa Cyrku Korona Lidia Król-Pinder.

I wywalczyli…

14 września w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie odbyła się rozprawa sądowa, podczas której sąd unieważnił decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz. O decyzji sądu poinformowała naszą redakcję szefowa Cyrku Korona.

Jak informuje portal tvnwarszawa.tvn24.pl, sąd uznał zarządzenie Hanny Gronkiewicz-Waltz dotyczące zakazu dzierżawy miejskich gruntów przedsiębiorcom prowadzącym cyrki za bezprawne. “Zgodnie z uzasadnieniem sądu, uderza ono w wolność gospodarczą i dyskryminuje podmioty gospodarcze, prowadzące działalność zgodnie z prawem” – twierdzą przedstawiciele cyrków.

– Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził w nim nasze stanowisko, zgodnie z którym władze miasta nie mogą dyskryminować określonych podmiotów gospodarczych – wyjaśnia w oświadczeniu mecenas Renata Wójtiuk-Janusz z kancelarii Wójtiuk-Janusz, która jest pełnomocnikiem polskich cyrków.

– To pierwszy wyrok w tej sprawie, ale jestem przekonana, że przyczyni się on do zakończenia, a przynajmniej do wyciszenia kampanii aktywistów skierowanej przeciwko cyrkom ze zwierzętami. Samorządowcy muszą bowiem kierować się literą prawa, a nie ideologią – informuje w komunikacie prasowym Ewa Zalewska, szefowa Cyrku Zalewski.

Co z Festiwalem Talentów?

Rok rocznie w Warszawie – Cyrk Korona, który ma swoją bazę w Kaliszkach gm. Czosnów, organizował w Warszawie Festiwal Talentów, podczas którego publiczność miała możliwość podziwiania artystów sztuki cyrkowej z całego świata. Niestety w tym roku festiwal się nie odbędzie.

– Festiwal cieszył się dużą popularnością. Staraliśmy się go przygotować jak najlepiej. Wkładaliśmy w niego dużo serca. Pierwszy dzień festiwalu to była gala charytatywna dla dzieci z domów dziecka oraz szkół. Gościliśmy na niej również dzieciaki z placówek oświatowych z Kaliszek i Zakroczymia. Te dzieci dzwonią do nas i pytają, co dalej z festiwalem. Niestety nie zdążymy go przygotować w tym roku właśnie przez działanie pani prezydent. – mówi dyrektor Cyrku Korona – Lidia Król-Pinder.

Dyrekcja jednak obiecuje, że festiwal odbędzie się za rok.

– Dołożymy wszelkich starań, by Festiwal Talentów powrócił w przyszłym roku do Warszawy w jeszcze lepszej formie, z jeszcze lepszym programem i atrakcjami! – mówi Lidia Król-Pinder.

Nowodworzanie kochają cyrk

We wrześniu w Nowym Dworze Mazowieckim stacjonowały dwa cyrki: Safari oraz Pomponi. Ten pierwszy posiadał w swoim programie pokazy koni, wielbłądów, osłów, lam i alpak. Natomiast w tym drugim cyrku mogliśmy podziwiać pudle oraz węża. Na obu przedstawieniach namiot wypełniony był po brzegi, co świadczy o tym, że mieszkańcy Nowego Dworu Mazowieckiego kochają sztukę cyrkową.

Nienawiść nie zna granic

Oczywiście są i tacy, którzy właśnie ze względu na to, że cyrk ma w swoim programie zwierzęta nie chodzą na przedstawienia cyrkowe. My również doświadczyliśmy zmasowanego ataku na nasz Tygodnik. Kilka tygodni temu zrobiliśmy zabawę, w której do wygrania były darmowe wejściówki na spektakl Cyrku Safari. Taki zabieg z naszej strony nie spodobał się obrońcom praw zwierząt i co chwila zaczęły pojawiać się na naszym profilu na Facebooku negatywne komentarze, jedynkowe gwiazdki itp. Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że nowodworzanie kochają cyrk i gdy tylko takowy pojawi się w naszym mieście będziecie mogli Państwo wygrać u nas wejściówki na spektakle.

Widzimy bowiem z ilości zgłoszeń, że kochacie tradycyjny cyrk ze zwierzętami. Zaznaczam, że jeżeli do Nowego Dworu przyjechałby cyrk bez zwierząt również będziemy mieć dla Was wejściówki do wygrania.

AB

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *