Facebook




Co wspólnego mają gry wideo z konstruowaniem strategii marketingowej?

2023-10-18 12:46:18
Każdy z nas zetknął się kiedyś z grą, w której mógł stworzyć własnego bohatera. Dzięki nadaniu mu wysoce indywidualnych cech, poczynając od wieku, zainteresowań czy wyglądu, zyskiwaliśmy „realnego” (według standardów gry) awatara, którego byliśmy w stanie określić na podstawie tego, co sami wcześniej mu przypisaliśmy. Już przed rozpoczęciem rozgrywki wiedzieliśmy, jakie są jego mocne i słabe strony, co możemy wykorzystać, a nad czym jeszcze popracować. Całkiem podobnym procesem jest tworzenie persony w marketingu, która stanowi odbicie tego, kim jest lub dopiero będzie klient. Główną różnicą w tych dwóch przedstawionych procesach twórczych jest fakt, że persona marketingowa tworzona jest w oparciu o realne dane, które później pomagają w skonstruowaniu strategii marketingowej szytej na miarę potrzeb docelowej grupy odbiorców-person, skłonnych do skorzystania z wystosowanej przez nas oferty.

Co obejmuje proces tworzenia persony marketingowej?

Pierwszym krokiem w tworzeniu persony, który został wspomniany chwilę temu, to analiza danych. Dane potrzebne do analizy można zdobyć na wiele sposobów. W przypadku gdy firma posiada już określoną grupę klientów, pomocne mogą okazać się ankiety drogą internetową, telefoniczną lub bezpośrednią – podczas wywiadu z profesjonalnymi zbieraczami danych. W przeprowadzeniu takich badań pomaga wiele agencji, takich jak na przykład Norstat. Zbierają one dane dla firm z całego świata, by pomóc firmom w lepszym dostosowaniu konkretnej oferty do zmieniających się wymagań klientów, a w dopracowaniu ścieżki biznesowej. Tworzenie persony w oparciu o zgromadzone dane czyni ją bardziej realną – w celu większego „uczłowieczenia” persony, eksperci zalecają nadanie jej imienia oraz uzupełnienia profilu o konkretne informacje takie jak wiek, miejsce zamieszkania, liczbę dzieci, stanowisko pracy. Zakłada się, że dobrze skonstruowana persona powinna odpowiadać na pytania takie jak:

  • Kim jesteś?” ← dlaczego stanowi część interesującej nas grupy i jakie jej cechy przemawiają za tym stwierdzeniem;

  • Jakie masz przed sobą wyzwania?” ← może być nim między innymi zakup określonego produktu, jaki został stworzony w konkretnych celach, przez konkretne przedsiębiorstwo, a także to, co chce osiągnąć na poziomie osobistym, życiowym;

  • Co powstrzymuje cię przed skorzystaniem z naszego produktu?” ← pytanie o przeszkody pozwala lepiej zweryfikować ofertę i przeanalizować jej dotychczasowe mankamenty;

  • Co uznajesz za sukces, jaki chcesz osiągnąć?” ← pytanie decydujące, pozwala dopracować ofertę oraz produkt do realnych celów persony zakupowej, tym samym powodując potencjalny wzrost zainteresowania daną propozycją u grupy docelowej.

Persona i marketing to para nie do rozerwania!

Każdy produkt bądź usługa mają swoich konkretnych odbiorców. Czasem jest to węższa, czasem szersza grupa – niezależnie od rozmiaru, jej znajomość stanowi klucz do podejmowania skutecznych działań zmierzających do zwiększenia sprzedaży. To właśnie z tego powodu persona stanowi tak ważny element współczesnego biznesu. Pamiętaj: jedna persona czasem nie wystarczy. W zależności od oferty danej firmy, konieczne może okazać się przygotowanie kilku person. To bardzo indywidualna kwestia, zależna od wielu czynników takich jak między innymi charakter danej branży oraz specyfika przedsiębiorstwa. Persony należy również aktualizować, dostosowując je do zmian zachodzących wewnątrz biznesu, otoczeniu konkurencji oraz w samych klientach i ich nawykach zakupowych. Persona stanowi doskonałe narzędzie do budowania marki, strategii działania, a także konstruowania konkretnej oferty. Poznanie swojego klienta powinno być priorytetem każdej nowoczesnej firmy – bez fundamentów, jakie dają persony stworzone w oparciu o konkretne dane, przygotowanie reklamy będzie nieefektywnym błądzeniem po omacku.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *