Co dziecko może robić w kojcu?

2018-07-27 7:39:26

Kojec to bezpieczne miejsce do zabawy dla malucha, podczas gdy my zajmujemy się np. domowymi obowiązkami. Tego typu produkty są odpowiednie dla dzieci od ok. 4. miesiąca życia. W kojcu pociechy mogą nie tylko się bawić, ale też przyzwyczajać się do tego, że rodzice od czasu do czasu mogą znikać z ich pola widzenia.

Kojec to miejsce zapewniające przestrzeń wyłącznie dla maluszka, a ponieważ nie jest zbyt duży, niemowlę z pewnością dobrze poradzi sobie z jego poznaniem. Umieszczone w środku dziecko może nauczyć się samodzielności bawiąc się swoimi zabawkami bez rodziców.

Pojawiają się opinie, że kojec może negatywnie wpłynąć na rozwój niemowlaka, gdyż ogranicza jego swobodę (maluch obserwuje otoczenie wyłącznie przez szczebelki lub siatkę). Niemniej jednak umiejętne korzystanie z takiego produktu sprawia, że dziecko uczy się spędzać czas bez mamy i taty tuż obok. Pociecha może więc w przyszłości znacznie lepiej znosić rozłąkę z najbliższymi.

Kojec służy przede wszystkim do zabawy, dlatego warto umieścić w nim wszystkie ulubione zabawki malucha. Kiedy dziecko znajdzie wokół siebie dobrze znane przedmioty, z pewnością nie będzie odczuwało niepokoju. Mogą to być samochodziki, lalki czy klocki. Jeśli pociecha się nimi znudzi, możemy rozwinąć swoją kreatywność i podać dziecku przedmioty, które według nas nie są zbyt ciekawe, np. durszlak, niewielki garnek czy drewniane łopatki. Dla maluchów będą to nowe, niezwykle interesujące zabawki.

Jeśli mamy taką możliwość, warto umieścić kojec w pobliżu balkonowego okna. Jeśli widoczny jest z niego ogród czy podwórko przed blokiem, dziecko będzie mogło swobodnie obserwować otoczenie i zapoznać się z najbliższym terenem. Widok kota, śpiewających ptaków czy przechodniów bez wątpienia zaciekawi pociechę.

Kojec pełni funkcję domowego placu zabaw, w którym dziecko z pewnością nie zrobi sobie krzywdy, nawet gdy np. musimy na chwilę wyjść do drugiego pokoju. Nie jest to miejsce, w którym pociecha może przebywać przez cały czas, niemniej jednak jest to świetne rozwiązanie, kiedy nie możemy zostawić dziecka samego na podłodze.

Dodatkową zaletą kojców jest to, że niemowlęta mogą uczyć się w nich samodzielnego wstawania i chodzenia. Sprawia to dużo radości nie tylko dzieciom, ale również ich rodzicom, którzy mogą obserwować, jak szybko rozwijają się ich pociechy. Pod tym adresem możemy znaleźć w pełni bezpieczny kojec dla niemowlaka. Umieszczono tu nie tylko cenne wskazówki na temat doboru takich produktów, ale też szczegółowe opisy modeli cieszących się popularnością wśród rodziców.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *