Facebook
Ceny paliwa wreszcie niższe? Sprawdzamy, jak wyglądał ostatni rok na stacjach benzynowych

2022-02-02 12:54:18

Już od 1 lutego ceny za paliwo są znacznie niższe. To efekt planowanych działań antyinflacyjnych, które wprowadza rząd. Zmniejszeniu uległ podatek VAT na paliwo – z 23% na 8%, co dopiero spowoduje spadek cen na stacjach, nawet o 50 groszy. Jak wyglądał ostatni rok średnich cen za paliwa? Eksperci z Yanosika podsumowują.

Już od 1 lutego tańsze paliwo

Nadszedł długo wyczekiwany przez wszystkich kierowców dzień – wprowadzono obniżki VAT-u na paliwach z 23% na 8%, co oznacza niższe ceny na stacjach benzynowych. Średnie ceny detaliczne paliw powinny wynieść Pb 98 5,48-5,60 zł/l, Pb 95 5,17-5,29 zł/l, ON 5,29-5,41 zł/l, LPG 2,69-2,76 zł/l.

Jeszcze na końcu stycznia ceny na stacjach benzynowych nie zachęcały – olej napędowy kosztował średnio 5,89 zł/l, Pb 95 – 5,83 zł/l, Pb 98 6,09 zł/l, a LPG 3,09 zł/l.

Niższe ceny paliwa, z powodu zmiany stawki VAT, mają trwać do końca lipca 2022 roku.

Wcześniej, tj. od 20 grudnia 2021, zmniejszona została również wysokość akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Zmiana ma potrwać do 20 maja 2022 roku.

Kierowcy mają możliwość podglądu aktualnych cen paliw na wybranych stacjach w aplikacji Yanosik. Wybierając się w trasę mogą sprawdzić, na której stacji znajdą najtańsze obecnie paliwo, a także jaka jest jego jakość. Dodatkową opcją w aplikacji jest możliwość sprawdzenia lokalizacji ładowarek elektrycznych na trasie, a także jakie gniazda się w nich znajdują – informuje Julia Langa, Yanosik

Skąd wysokie ceny paliwa?

Wysokie ceny ropy naftowej to skutek braku stabilności na świecie. Prognozy analityków zakładają kolejne wzrosty cen baryłki ropy, co z pewnością przełoży się na detaliczne ceny paliw. Istnieją nawet obawy, że już wkrótce podaż surowca zostanie ograniczona.

Drugą przyczyną zmian w cenach paliw jest niestabilny kurs złotego w stosunku do dolara amerykańskiego i euro. Spadki cen polskiej waluty mogą się odbić na ostatecznych cenach paliw.

Jak wyglądały ceny paliw w ostatnim roku?

Zebraliśmy dane dotyczące średnich, detalicznych, cen paliw z ostatniego roku i utworzyliśmy zestawienie podsumowujące. Pierwsze podwyżki cen pojawiły się już na początku 2021 roku, w lutym, następne w lipcu, co zbliżyło je do najwyższych progów z 2012 roku, które z pewnością pamiętają niektórzy kierowcy. Wychodząc naprzeciw naszym użytkownikom, weryfikowaliśmy ceny paliw na bieżąco w naszej aplikacji, a także informowaliśmy o tym, że kwoty powyżej 6 zł za litr benzyny dotyczą głównie prywatnych stacji, w małych miejscowościach wypoczynkowych – komentuje Julia Langa, Yanosik

Twórcy Yanosika przygotowali zestawienie obejmujące średnie ceny paliw z 2021 roku z podziałem na miesiące. Wśród danych znacznie wyróżnia się podwyżka cen w lutym, w którym Pb 98 zdrożała o niecałe 20 groszy, Pb 95 o 24 grosze, a ON i LPG o prawie 30 groszy na litrze.

Lipiec również nie był łaskawy dla kierowców. Podwyżki wahały się na poziomie 40 groszy za litr benzyny, 20 groszy za litr ropy i 15 groszy za LPG.

Pierwsza „tarcza” przyniosła podwyżki, a nie zniżki cen paliw?

Zapowiadana pierwsza tarcza antyinflacyjna miała znieść poziom akcyzy na najniższy, dopuszczalny w krajach Unii Europejskiej. Ceny paliwa miały się również zmienić. Kierowcy spoglądali z nadzieją na kwoty wyświetlane na dystrybutorach, ale zamiast niższych cen, zobaczyli wyższe… Według zapewnień specjalistów ta sytuacja miała nie trwać długo i już z początkiem lutego miały pojawić się znacznie niższe kwoty cen paliwa.

Twórcy Yanosika przygotowali zestawienie średnich cen paliw ze stycznia oraz prognozy na pierwszy tydzień lutego. Jak wygląda sytuacja?

W pierwszym miesiącu tego roku ceny benzyny i ropy faktycznie skoczyły w górę o kilka groszy na litrze, jednak LPG staniało już w drugiej połowie stycznia przynosząc właścicielom pojazdów z autogazem nadzieję na kolejne obniżki – komentuje Julia Langa, Yanosik

Ceny paliw w pierwszej połowie stycznia wynosiły 5,99 zł/l Pb 98, 5,74 zł/l Pb 95, 5,79 zł/l ON oraz 3,11 zł/l LPG. Zmieniły się już w drugiej połowie miesiąca, podnosząc się kolejno o 10 groszy za litr Pb 98, 9 groszy za litr Pb 95, 10 groszy za litr ropy.

Prognozy analityków na luty są już znacznie bardziej optymistyczne – Pb 98 i Pb 95 mają kosztować o ponad 50 groszy mniej za litr, ON ma stanieć o ponad 40 groszy, a autogaz nawet do 50 groszy za litr.

Docelowe obniżki miały sięgać kwot mniejszych o 70 groszy. Czy faktycznie tak się wydarzy jeszcze w lutym? Możecie śledzić aktualne ceny paliw na stacjach benzynowych w aplikacji Yanosik oraz dodawać własne adnotacje z trasy.

……………………………………….

Patryk Treumann

PR & Marketing Specialist

www.yanosik.pl

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *