Byli z Syrii, udawali Bułgarów

2017-08-11 6:40:30

W środę (9.08) funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali dwóch obywateli Syrii. Mężczyźni posługiwali się bułgarskimi dokumentami, by podstępem wjechać do Polski.

Na lotnisku Modlin po przylocie samolotu z Aten, strażnicy zajęli się rutynową kontrolą dokumentów. Objęto nią 16 obcokrajowców. Dwóch z nich legitymowało się bułgarskimi dokumentami.

Wprawdzie dokumenty nie nosiły oznak sfałszowania, ale zdjęcia w dowodach osobistych różniły się od rzeczywistych wizerunków. Strażnicy zdecydowali się sprawdzić dokumenty w bazie danych. Okazało się, że jeden z nich został w niej zapisany jako utracony dokument.

Wkrótce wyszło na jaw, że mężczyźni to obywatele Syrii, którzy chcieli wjechać do Polski, posługując się dowodami osobistymi należącymi do innych osób.

W stosunku do jednego z nich zostało wszczęte dochodzenie. Cudzoziemiec przyznał się do popełnionego czynu i dobrowolnie poddał się karze w postaci 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 3 lat, dozór kuratora, podanie wyroku do publicznej wiadomości oraz przepadek dowodu rzeczowego – bez przeprowadzania rozprawy sądowej.

Mężczyzna chwilowo został umieszczony w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli. Spędzi tam 3 miesiące. Komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin wszczął już postępowanie, które ma zobowiązać Syryjczyków do powrotu.

Drugi z oszustów okazał się niepełnoletni. Spędzi 3 miesiące w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie.

nadwislanski.strazgraniczna.pl

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…