Będą ratować ludzkie życie

2018-05-18 9:49:54

10 maja przy Nowodworskim Centrum Medycznym, miało miejsce przekazanie dwóch kolejnych, nowych karetek pogotowia, które służyć będą do ratowania ludzkiego życia. Pojazdy zostały wzięte w leasing ze środków własnych szpitala na 3 lata. Przypomnijmy również, że w roku ubiegłym również zakupiono dwa nowe pojazdy.
ADAM BALCERZAK

a.balcerzak@nowodworski.info

W uroczystości przekazania nowych karetek udział wzięli: starostowie powiatu nowodworskiego – Magdalena Biernacka i Paweł Calak, dyrektor Nowodworskiego Centrum Medycznego – Jacek Kacperski oraz pracownicy nowodworskiego szpitala.

Dyrektor Kacperski podkreślił, że zakup nowych karetek, nie byłby możliwy, gdyby nie dobra współpraca ze starostwem powiatowym. To właśnie dzięki tej współpracy, starostwo ze środków własnych oraz przy współpracy z innymi samorządami, szczególnie z gminami powiatu legionowskiego, sfinansuje rozbudowę SOR-u. Dzięki temu, Nowodworskie Centrum Medyczne, ze środków własnych było w stanie wziąć w leasing nowe pojazdy, które posłużą do ratowania ludzkiego życia.

Jak słusznie zauważył dyrektor Kacperski, jeszcze nigdy w historii NCM nie było tak, by w ciągu roku zakupiono aż 4 nowe pojazdy – dwa w roku 2017 oraz dwa w roku 2018. Dyrektor zaznaczył również, że współpraca między szpitalem, a powiatem jeszcze nigdy nie był tak dobra, jak wciągu kadencji obecnego zarządu powiatu.

Podczas uroczystości, dyrektor oraz pracownicy NCM, pokazali zaproszonym władzą powiatu, jak wyglądają od wewnątrz nowe pojazdy. Rzeczywiście są one bardzo nowoczesne i świetnie przygotowane do pracy.

– Karetki te służą do udzielania pomocy. Będą wyjeżdżały na przykład do pacjentów, którzy mają zawał. Są wyposażone w sprzęt, dzięki któremu w szybkim czasie można przesłać informacje o stanie pacjenta do ośrodka kardiologii. Lekarz, który odbiera taką informację decyduje, czy trzeba przywieźć takiego pacjenta na oddział, bo to jest zawał. Tak samo, jeśli chodzi o udary. Nie wieziemy pacjenta na SOR do Nowego Dworu, bo tu nie ma oddziału neurologii, tylko wieziemy takiego pacjenta do szpitala bielańskiego lub brudnowskiego. Jest to bardzo krótki czas oczekiwania, bo zarówno przy udarze, jak i przy zawale, każda minuta się liczy dla pacjenta – mówi w rozmowie z naszą redakcją Mirosława Grzegorska – pielęgniarka koordynująca ratownictwo medyczne.

O współpracę między powiatem, a szpitalem powiatowym, zapytaliśmy wicestarostę powiatu nowodworskiego – Pawła Calaka, który ocenił tę współpracę na wzorową.

– Jest to nasza jednostka. Ta współpraca ma dwie strony medalu. Jeśli szpital potrzebuje pomocy, pomagamy w miarę naszych możliwości. Jeśli my potrzebujemy pomocy, szpital również nam jej nie odmawia – dodaje starosta Calak.

Mirosława Grzegorska zaznaczyła, że gdyby we flocie Nowodworskiego Centrum Medycznego znalazła się jeszcze jedna karetka, to wyposażenie owej floty, byłoby na bardzo wysokim poziomie. Starosta Magdalena Biernacka stwierdziła, że w przyszłym roku, zdecydowanie trzeba się nad tą kwestią pochylić.

Uczestnicy uroczystości, po przecięciu wstęgi, stwierdzili, że życzą załodze oraz nowym karetkom, jak najmniejszej ilości wyjazdów.

AB

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *