Będą osuszać osady

2016-06-17 9:10:39

Nowodworski Zaklad Wodociągów i Kanalizacji zamierza wybudować suszarnię osadów ściekowych. Konsultacje w sprawie inwestycji nie cieszą się jednak dużym zainteresowaniem. Z kolei w internecie pojawiają się głosy, że suszarnia ma powstać w miejsce planowanej rok temu spalarni odpadów, przeciwko której protestowali mieszkańcy.

ZWiK chce postawić instalację na terenie Zakładu Energetyki Cieplnej. Już samo jej usytuowanie tam, gdzie miała stanąć spalarnia, budzi kontrowersje. Jak mówi Aneta Bydoń – zastępca prezesa nowodworskiego ZWiK-u – podyktowane jest to jedynie względami praktycznymi. Twierdzi, że na terenie nowodworskich wodociągów nie ma na nią miejsca.
Bydoń uważa, że inwestycja nie będzie uciążliwa dla mieszkańców.
– Podobne suszarnie funkcjonują już w Ciechanowie, Płońsku, Radomiu, Kraśniku, Puławach. Instalacja będzie hermetyczna. Mieszkańcy niczego nie odczują, tym bardziej, ze instalacja nie będzie znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych – twierdzi wiceprezes ZWiK-u.
W tej chwili osady ściekowe z nowodworskiej oczyszczalni są przy pomocy prasy osuszane w 17% i wywożone przez firmę zewnętrzną. W styczniu 2016 r. miały wejść w życie przepisy unijne zabraniające ich składowania. To właśnie ze względu na zamiary Brukseli już w 2015 r. zdecydowano o powstaniu w Nowym Dworze suszarni osadów. Póki co, Unia zawiesiła zmiany. Jak mówi Aneta Bydoń, po ich wprowadzeniu konieczne będzie osuszanie osadów na miejscu lub ich wywożenie do innych tego typu instalacji. Samorządom, które się nie dostosują, mają grozić wielomilionowe kary. Jak twierdzi Bydoń, wywożenie będzie kosztowniejsze niż osuszanie na miejscu.
Kontrowersje pojawiają się również, gdy mowa o kosztach budowy instalacji. Zostały one wstępnie oszacowane na 12 milionów złotych, przy czym zastępczyni prezesa ZWiK twierdzi, że na tym etapie nie może podać żadnej konkretnej kwoty.
– Zakład będzie występował o dofinansowanie – mówi Bydoń.
Obecnie inwestycja jest na etapie projektu i konsultacji społecznych. Najbliższe odbędą się 30 czerwca o 18:00 w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Gospodarczej 1.

Tomasz Parciński

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *