Bartek na bis

2018-11-22 1:37:04

Zaledwie tydzień temu informowaliśmy o złotym medalu Bartka Nowakowskiego z Wymysłów, jaki zdobył na Mistrzostwach Polski Młodzików w Zapasach w stylu klasycznym. Tymczasem w ostatnią niedzielę Bartek udowodnił, iż jest mistrzem w zapasach bez względu na styl. 18 listopada na Mistrzostwach Polski Młodzików w stylu wolnym też okazał się bezkonkurencyjny.

Bartek Nowakowski to dwunastoletni uczeń siódmej klasy pomiechowskiej podstawówki. Jednocześnie z ogromnym zaangażowaniem i pasją od wielu lat trenuje zapasy. Jego treningi odbywają się trzy razy w tygodniu po 2 godziny w LKS Mazowsze Teresin pod okiem trenera Artura Albinowskiego, trenera kadry Mazowsza. W pozostałe dni chłopak uczęszcza na basen. Dodatkowo, pod okiem swego pierwszego trenera, czyli własnego taty, ćwiczą wraz z bratem Filipem w przydomowej salce.

– Bartek codziennie bardzo ciężko trenuje a każdą wolną chwilę poświęca nauce – zapewnia jego mama. – W szkole radzi sobie bardzo dobrze, wszelkie zaległości spowodowane wyjazdami na zawody, obozy nadrabia bardzo szybko.  Ma mało czasu na naukę ale dobra organizacja pozwala mu osiągać bardzo dobre wynik w szkole dodaje pani Nowakowska

W tak młodym wieku młody zapaśnik może pochwalić się bardzo pokaźnym dorobkiem medalowym zdobytym na turniejach m.in. w Polsce, na Ukrainie, Słowacji, Łotwie, Węgrach, Estonii i wielu jeszcze innych krajach. Ukoronowaniem jego dotychczasowej pracy było zdobycie 4 – XI  I=-szego miejsca na Mistrzostwach Polski Młodzików w Zapasach w stylu klasycznym, jakie odbyły się w Janowie Lubelskim, a zaledwie dwa tygodnie później, 18-XI zdobycie następnego złotego medalu na Mistrzostwach Polski Młodzików w Zapasach w stylu wolnym. Bartek jest więc podwójnym Mistrzem Polski w Zapasach Młodzików w obu stylach. Są to jego najwyższe dotychczasowe osiągnięcia w sporcie.

Początki tego sportu sięgają czasów starożytnych, kiedy to zmagania zapaśników były jedną z konkurencji igrzysk olimpijskich.

Walka w zapasach trwa dwie rundy po 3 min. z przerwą 30 sek. lub dwie rundy po 2 min. z przerwą 30 sek. Zawody zapaśnicze polegają na zmaganiu się na macie (najczęściej okrągłej) dwóch zawodników jednakowej kategorii wagowej, jeden w czerwonym trykocie, drugi w niebieskim.

Zapasy dzielą się na styl klasyczny, gdzie dozwolone są chwyty wyłącznie powyżej pasa i styl można chwytać przeciwnika również za nogi. Jednocześnie zabronione są wszelkie techniki dźwignie czy duszenia. W zapasach dużą rolę odgrywa siła, szybkość oraz spryt i instynkt zawodnika.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *