Bardzo szczególny dzień

2016-05-19 9:06:12

12 maja w Warszawie upamiętniono 72. rocznicę rozpoczęcia bitwy o Monte Cassino i 46. rocznicę śmierci generała Władysława Andersa. W uroczystościach uczestniczyła delegacja Związku Oficerów Rezerwy RP.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Homilię wygłosił biskup polowy Józef Guzdek, który podkreślał, że generał Władysław Anders zasługuje na miano męża stanu. Jak stwierdził, świadczy o tym umiejętność budowania wspólnoty przez dowódcę 2. Korpusu Polskiego.
Po mszy świętej uroczysta defilada z udziałem wojska, policji, harcerzy i związków strzeleckich przeszła pod Pomnik Bitwy o Monte Cassino. Tam odczytano apel poległych i złożono wieńce.
Zabierając głos, minister w KPRM i senator Anna Maria Anders mówiła, że 12 maja to dla niej szczególny dzień – to rocznica śmierci jej ojca, rocznica urodzin jej matki oraz początek natarcia na Monte Cassino. Jak dodała, również tego dnia w 2014 roku odebrała swój pierwszy polski dowód osobisty.
W uroczystości uczestniczył najmłodszy żołnierz 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa – 84-letni kpt. w st. spocz. armii USA prof. dr Krzysztof Flizak, mieszkający w Spring Hill na Florydzie.
Delegację ZOR RP stanowili: płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG, kpt. w st. spocz. Janusz Zajączkowski, 92 – letni kombatant Roman Kaczorowski i ppłk w st. spocz. Ryszard Pawłowski.

(k)

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *