Automatyka przemysłowa – przyszłość wspólczesnego przemysłu

2020-03-18 8:10:54
Szukając definicji automatyki przemysłowej z pewnością dowiecie się, że jest to dziedzina inżynierii dążąca do automatyzacji procesów przemysłowych. Konsekwencją tego ma być przyspieszenie produkcji i wzrost wydajności zakładów. Nie jest to jednak pełna definicja, dlatego w dzisiejszym tekście skupiamy się na procesach, które wchodzą w jej skład, a także roli jaką odgrywa w całym przemyśle.

 

 

Czy roboty zastąpią ludzi przy pracy?

Zastąpienie ludzi przez roboty to obecnie nie tylko wizje futurystów. Wielu ekspertów zwraca uwagę na rosnące znaczenie automatyzacji produkcji, czego konsekwencją ma być zlikwidowanie konieczności zatrudniania operatorów maszyn i linii produkcyjnych. Co więcej, chodzi tu nie o samo zminimalizowanie roli czynnika ludzkiego, ale jego kompletną redukcję. Taka wizja podoba się wielu przedsiębiorcom, którzy widzą w tym niższe koszty produkcji i większe zyski. Czy jest to jednak w ogóle możliwe?

W praktyce całkowite zastąpienie pracy ludzi przez roboty nie jest możliwe. Po pierwsze maszyny także bywają zawodne i popełniają błędy. Ponadto, jeśli maszyna się zepsuje cała linia produkcyjna może stanąć, a straty będą liczone w setkach tysięcy złotych. Po drugie ludzie potrzebni są chociażby po to, aby maszyny zaprogramować i kontrolować. Do tego niezbędny jest ludzki umysł i sprawne ręce, czego maszyny oczywiście nie posiadają. Teraz przypomnijmy sobie, na czym dokładnie polega automatyka przemysłowa.

Jakie procesy obejmuje automatyka przemysłowa?

W automatykę przemysłową zaangażowana jest rozbudowana sieć urządzeń, pomiędzy którymi dochodzi do wzajemnych zależności. Ich celem jest usprawnienie procesu produkcyjnego w fabryce. Wspólnym mianownikiem dla urządzeń jest oprogramowanie komputerowe, które nimi steruje.

Podstawą automatyki przemysłowej jest proces produkcyjny podzielony na etapy. Różne maszyny obsługują poszczególne etapy wytwarzania przedmiotów, np. linie montażowe, procesy pomiarowe czy kontrolne. Maszyny w przemyśle mają za zadanie usprawnić przebieg tych procesów, tak aby fabryka mogła zwiększyć wydajność produkcji. Chodzi o to, aby produkować więcej, szybciej oraz oczywiście taniej przy zachowaniu dobrej jakości. Wszystko to ma przełożyć się na większe oszczędności i wyższy zysk.

Typy urządzeń automatyki przemysłowej

Jak wiemy na automatykę przemysłową składa się mnóstwo skomplikowanych procesów, którym towarzyszą specjalistyczne maszyny. Urządzenia teą ze sobą powiązane, a ich komponenty występują w różnych konfiguracjach. Urządzenia można podzielić na:

– urządzenia wykonawcze, – np układy sensoryczne – http://www.ebmia.pl/wiedza/porady/automatyka-porady/uklady-sensoryczne-robotyce/

– urządzenia sterujące,

– urządzenia pomiarowe,

– urządzenia kontrolne np czujniki fotoelektryczne – http://www.ebmia.pl/1863-fotoelektryczne

Aby maszyny mogły działać potrzebne są zarówno programy komputerowe, jak i dobra obsługa. Ponadto w razie uszkodzenia czy zużycia potrzebne będą części zamienne, które na szczęście można dostać w specjalistycznych sklepach w Internecie, takich jak Ebmia.pl

Korzyści dla współczesnego przemysłu

Podstawową zaletą tego typu technologii jest automatyzacja procesów produkcyjnych, która pozwala usprawnić cały proces, a jednocześnie wpływa na komfort i bezpieczeństwo pracowników. Wysoka powtarzalność i precyzja maszyn zapewniają z kolei wysoką jakość produktów (a także ich detali), które można produkować seryjnie.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…