“… aby nie zostały po nich tylko napisy na ścianach” – wizyta klas VII w Forcie III Pomiechówek
2022-07-11 6:52:50
Fort III Pomiechówek codziennie mijają tysiące ludzi. Niewiele z nich wie, że przejeżdża obok jednego z najbardziej tragicznych miejsc na Mazowszu. Jest to obszar przesiąknięty historią i naznaczony cierpieniem kilkudziesięciu tysięcy Polaków i Żydów. W ramach projektu edukacyjnego “Pomiechówek – śladami historii” odwiedziliśmy to niezwykle ważne, choć niestety zapomniane miejsce w historii naszego regionu i całej Polski
Przemierzając podziemne lochy i cele poznawaliśmy tragiczne losy tych, którzy byli tam więzieni, torturowani i bestialsko mordowani. Mimo, że historia III Fortu sięga drugiej połowy XIX wieku, to jednak najbardziej dramatyczne i przejmujące wydarzenia rozegrały się tam w czasie okupacji niemieckiej. W latach 1941 – 1945, według szacunków Fundacji, śmierć poniosło nawet 15 tys. więźniów. Byli to przesiedleńcy, bohaterowie konspiracji, duchowni, inteligencja, partyzanci z Puszczy Kampinoskiej, ale też i dzieci.
Dramat tych ludzi jest wprost nie do opisania. Bestialstwo okupantów i volksdeutschów nie miało granic. Poznaliśmy historię pięknej 19-letniej Zosi Krauzówny, która już jako nastolatka działała w Państwie Podziemnym. Torturowana “zachowała się, jak trzeba”. Jej wyryte na murze imię i nazwisko jest dla nas niemym wołaniem o pamięć.
Fundacja III Fort Pomiechówek walczy o godne upamiętnienie ofiar i zachowanie tego miejsca od zapomnienia. To także wyraz lokalnego patriotyzmu i ważny element wychowania tożsamościowego młodego pokolenia. Dziękujemy za przyjęcie nas i podarowanie nam tej niezwykłej lekcji historii. Wyrazy wdzięczności kierujemy wobec Pana Piotra Skoniecznego – członka Fundacji, który oprowadził nas po Forcie i podzielił się wiedzą o historii tego miejsca. Dziękujemy za osobiste relacje ze spotkań z Ocalałymi Więźniami.
Jest w nas chęć kultywowania pamięci o ofiarach III Fortu. Będziemy starać się być ambasadorami tego miejsca wśród naszych rówieśników.
Klasa VII a i VII b wraz z Wychowawcami