Facebook

Absolutorium z dozą niepewności

2017-06-30 11:56:21

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej, większość radnych udzieliła burmistrzowi – Jackowi Kowalskiemu – absolutorium, za wykonanie budżetu za rok 2016. Nie wszyscy radni byli jednak pewni tego, czy Kowalskiemu absolutorium się należy.

ADAM BALCERZAK

a.balcerzak@nowodworski.info

Goście, piękne bukiety kwiatów, słowa uznania, ale również burzliwa dyskusja pomiędzy radnymi – tak w dużym skrócie wyglądało udzielenie burmistrzowi Jackowi Kowalskiemu, w dniu dzisiejszym, absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2016. Nie wszyscy radni są jednak zdania, że to absolutorium Kowalskiemu się należało.

– Nie ma co ukrywać, że jest to budżet autorski pana burmistrza. Nie zostały w nim uwzględnione wnioski pierwszych potrzeb, złożone między innymi przeze mnie. Wnioskowałam między innymi o remont dróg w Modlinie Twierdzy. Nie zostało to zrealizowane. Mam nadzieję, że w kolejnych latach, ta sytuacja się zmieni. Mam nadzieję również, że w przyszłym budżecie weźmie Pan, panie burmistrzu, pod uwagę nasze zdanie i uwzględni nasze wnioski – powiedziała radna Agnieszka Kowalska.

– Budżet został pozytywnie zaakacetpwoany przez Regionalną Izbę Obrachunkową, bo pozwalają na to przepisy. Jednak nie oznacza to, że był on dobrze zaplanowany i zrealizowany. Biorąc pod uwagę na przykład fakt, że nauczyciele w Modlinie posiadają telefony komórkowe, które kosztują budżet gminy 17 000 złotych. Brakuje natomiast pieniędzy na pomoce dydaktyczne w innych szkołach – powiedziała radna Agnieszka Kubiak-Falęcka.

Do powyższych słów, burmistrz odniósł się w następujący sposób:

– Zgodzę się z tym, że jest to budżet autorski, natomiast Państwo bierzecie w jego tworzeniu aktywny udział. Mam nadzieję, że będziecie Państwo w dalszym ciągu z nami, ze mną, współpracować. Boli to, że mówi Pani (do Agnieszki Kowalskiej – przyp. red.), że nie uwzględniamy wniosków. W miarę możliwości realizujemy wasze wnioski. Nie ma dla mnie znaczenia, kto siedzi, po której stronie stołu. Dla mnie liczą się mieszkańcy. W szczególności stawiamy na najmłodszych mieszkańców, bo mamy nadzieję, że to się nam zwróci w taki sposób, że Ci młodzi ludzie zostaną na terenie naszego miasta.

Radny Andrzej Świder uważa natomiast, że budżet miasta to polityka krótkiej kołdry. Radny jest zdania, że nigdy nie będzie tak, że wszyscy będą zadowoleni.

– Gdyby było tak, że w budżecie byłyby wskazane konkretne ulice, budynki i dzielnice, które będą remontowane, mieszkańcy nie twierdzili by, że my radni, rzucamy słowa na wiatr. Z ręką na sercu mówię, że moje złożone wnioski, mimo że jestem w ugrupowaniu, które ma przewagę (WND – przyp. red.) też nie wszystkie zostały zrealizowane – powiedział, podczas obrad Świder.

Również przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski – dodał od siebie, że w Nowym Dworze inwestuje się w to, co jest możliwe do zrezliwania. Przewodniczący zauważył, że budżet został podzielony na budżet obywatelski, w którym to mieszkańcy będą mogli się wykazać.

– Nasze miasto się rozwija. Osoby, które przyjeżdżają tu po 6, 10 latach nie mogą się tutaj odnaleźć, gubią się – stwierdził Bisialski.

Ostatecznie, po burzliwej dyskusji, radni udzielili absolutorium burmistrzowi Jackowi Kowalskiemu. Pozytywne opinie ws. wykonania budżetu wydały zarówno Regionalna Izba Obrachunkowa jak i Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej.

AB

 

Comments

comments

1 komentarz

  1. farbyonlinepl odpowiedz

    W Nowym Dworze inwestuje się w to, co jest możliwe do zrealizowania. Miasto się rozwija. Osoby, które przyjeżdżają tu po latach nie mogą się odnaleźć. Wykonania budżetu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…